Fullmetal Alchemist

FMA – Hagaren Kids OAV

11. dubna 2007 v 19:33 | Ája
A další OAV Fullmetal Alchemist je velice kraťounké a na konci velice smutňounké, protože signalizuje skutečnost, že Ed se už do Amestris nikdy nevrátil a dodnes zkysnul tady v tomhle příšerném ne-alchymistickém světě (a proto taky nedočkavě čekám na každý nový díl mangy :-)).
Píše se rok 2005. Tři mrňousové - jeden je celý Ed, jeden celá Winry a poslední jako by z oka vypadl malému Alovi - jdou navštívit svého dědečka. Cestou míjí známé tváře - například výrostky s obličeji Mustanga a Bredy nebo policistu Hughese, kterého se ptají na cestu. V kině zrovna běží Conqueror of Shamballa, tak si inspirovaní prcci hned udělají transmutační kruh z nejbližšího kanálu.
Rozuzlení je následující. Jejich pra-pra-pra a kdoví kolik ještě pra-dědeček Edward má narozeniny. Takové hezké kulaté výročí se dvěma nulami na konci, což v člověku probudí velkou dávku nostalgie, obzvláště při pohledu na stále fungující automail a starou fotografii s Alem, který je o hlavu větší než Ed. A taky nevypovězené dohady s ohledem na malou pra-pra-pravnučku... Našel snad Ed Winry tady u nás?

FMA – Alchemists vs. Homunculi OAV

11. dubna 2007 v 19:32 | Tanaka Taher‘ai
Další OAV na téma Fulmetall Alchemist se týká, jak už název naznačuje, alchymistů a homunkulů. Chronologicky je poněkud mimo, ale na druhou stranu se jedná pouze o další zábavné zpestření celé záležitosti, nikoliv o dějovou linii, se kterou je třeba nějak vážněji počítat.
Příběh se točí okolo nováčka v řadách alchymistů. Dostane oficiální instrukce od Kinga Bradleyho, vyslechne Mustangovo hlášení o událostech v 5. laboratoři a o tajuplných homunkulech, kteří se tam objevili. Pak se všichni vojáci seberou a jedou na záchrannou akci, protože jeden z oněch nebezpečných týpků drží v zajetí Státního Alchymistu. Samozřejmě to není nikdo jiný než Greed a zajatí jsou kromě Eda ještě Al s Winry.
No a protože Greed pije krev nejen armádě, ale i svým bývalým kolegům, odvelí Pride do těch míst i své zbylé "podřízené" Lust, Gluttonyho, Sloth a Wratha. Envy už je totiž na místě a v přestrojení, jak mívá ve zvyku :-). Schyluje se k pořádnému boji, jehož závěr nakonec závisí právě na schopnostech onoho nejmenovaného nováčka.
Filmeček má necelou čtvrthodinku, vyskytne se v něm pár akčních i humorných momentů (obzvláště Greed tulící se k Winry, ze které se nakonec vyklube Envy, stojí docela za to), ale celkově nepřináší nic zásadního a kratší, humorněji laděná Chibi Party se mi líbila mnohem více.

Fullmetal Alchemist – Manga díl 2.

9. prosince 2006 v 12:45 | Tanaka Taher‘ai
Zajímavé postavy:
 • Ling Yao: Právě z Xingu pochází několik charakterů, které se v televizní sérii ani nemihly. V prvé řadě je to Ling, dvanáctý syn císaře Xingu, a jeho tělesní strážci Fu a Ran Fan. Ling hledá v západních zemích alchymistický prostředek, který by mohl člověku zaručit nesmrtelnost - tedy nic jiného než Kámen Mudrců to není. Edovi zpočátku nepadne moc do oka, je totiž mladší a přitom o hlavu větší. Ed při jeho pronásledování stihne zničit podstatnou část Rush Valley :-).
 • Možná bych to neměla prozrazovat, ale Ling se později stane novým Greedem, takže jeho osobnost se radikálně změní. I když se v některých chvílích zdá, že původní Ling uvnitř nového Greeda stále někde je, možná to má něco společného s tím, že své nové já přijal dobrovolně a nebránil se mu.
 • Ran Fan: Lingova osobní strážkyně. Opět jedna z těch postav, které kromě povinností nenápadně poroučejí i city. Společně s Lingem čelí Wrathovi a její odhodlání, je natolik velké, že aby pronásledovatele zmátla, uřízne sama sobě zraněnou levou paži. Když se dozví, že její mladý pán se stal homunkulem, touží po automailu, aby mu mohla jít na pomoc.
 • Fu: Druhý Lingův strážce. Je postarší, ale brát ho na lehkou váhu nelze. Jeho úloha ovšem spočívala hlavně v tom, že na Lingův rozkaz pomohl neprávem obviněné Marii Rossové uprchnout do Xingu, zatímco Mustang předstíral, že ji zabil.
 • Mei Chen: Z Xingu do Amestris přišla ještě jedna osoba, či spíš osůbka. Holčička Mei Chen se nakonec ukáže být sedmnáctou princeznou Xingu a její cíle jsou prakticky stejné jako Lingovy. Navíc ovládá alchymii (tu druhou) a jejím mazlíčkem je mrňavá pandička Xiao-mei. Mei se poprvé objevila v Youswellu, kde zachránila horníky ze zřícené šachty.
 • Protože stejně jako Ling hledá nesmrtelnost, a tak jí jako toho pravého experta a odborníka na alchymii předák Halling samozřejmě doporučí Edwarda. Ovšem zamlčí jí jisté informace, takže chudák Mei si zatím myslí, že Edward je vysoký a fešný kluk a tu představu v sobě živila pěkně dlouho, než přišel ten šok :-)
 • Navíc ji cesty osudu přivedly ke Scarovi, který se zcela překvapivě dal na čas dohromady s bývalým poručíkem Yokim. Když byla svědkem jeho "rvačky" s Edem a Alem, už měla ke zjizvenému Ishbalanovi vybudovaný jistý citový vztah (dostala od něj a od Yokiho najíst), takže bratři jí moc k srdci nepřirostli. Obzvláště, když si Al po incidentu ještě přivlastnil její miniaturní pandu v domnění, že je to další opuštěné kotě. A byla to Mei, kdo zjistil, že tetování na Scarově paži slučuje oba výše zmiňované druhy alchymie.
 • Mei měla prozatím víc štěstí než rozumu, protože v jednu chvíli mohla málem dopadnout jako chudák chiméra Martel, která se ukrývala uvnitř Ala a Bradley ji skrz brnění probodl. Mei naštěstí zachránila její malá výška, ale ten meč ji minul opravdu o vlásek…
Homunkulové a Kámen Mudrců:
V manze jsou homunkulové bytosti jejichž "jádrem" je Kámen Mudrců, který mají umístěn v hrudi. Kámen Mudrců je zde popisován jako vysoce energetická směs složená z lidských duší. Jakmile je jednou vnikne do lidského krevního oběhu, způsobí násilné zamítnutí původní duše a převezme kontrolu nad tělem. Ovšem ne každé tělo takové násilné "vniknutí" do organizmu vůbec vydrží. Pokud ano, Kámen přetvoří celé jejichž původní tělo a na světě je homunkulus. Na rozdíl od anime, kde se zoufale toužili stát lidmi, jsou homunkulové v manze na svůj původ pyšní. Vždyť jsou koneckonců takřka nesmrtelní a disponují silou a schopnostmi, o nichž můžou obyčejní lidé jen nechat zdát…
Osoba Dante, která plnila funkci hlavní záporačky v anime a stvořitelky většiny homunkulů v manze vůbec nefiguruje. Stejně tak Wrath je v tomto případě Vůdce King Bradley. Sloth je obrovský chlapík, vězněný v jakýchsi podzemních prostorách či jeskyních, který je ovšem tak líný, že se ještě neosvobodil, a identitu Pride jsem zatím neodhalila, protože jsem bohužel skončila asi šestapadesátou kapitolou a víc už jsem jich prozatím nedočetla :-(. A Greed díky své chamtivosti opustil ostatní, kteří mu bránili v "rozletu", takže ho Bradley později polapil a předvedl před jejich tvůrce, který Greeda zničil a vzal si jeho Kámen, který později vetřel do rány Lingovi, který ochotně esenci Greeda přijal a stal se novým homunkulem.
Když už jsem u toho, v komiksu všechny homunkuly stvořil záhadný "Otec", bytost překvapivě podobná Hohenheimovi. Ovšem nejedná se o jednu a tutéž osobu a Otec navíc Hohenheima překvapivě tituluje jako "to", a diví se, že byl dokonce schopen udělat si dvě děti, jako by to snad ani nebyl člověk. Sám Otec je taky podivná bytost. Hadičkami je čas od času napojený na jakýsi stroj - na páteři má přípojky, které mi trochu připomínaly ty, co měly osoby, kterým se podařilo vymanit z vlivu Matrixu. Navíc provozuje alchymii podivným způsobem, bez kruhu a na dálku. A tu místní dokonce dokáže překvapivě blokovat, díky čemuž jsou bratři při setkání s ním absolutně bezbranní. Mei se o Otci vyjádří, že: "Je to člověk a přitom to není člověk…"
Humor:
Manga má rovněž nesporně spoustu zábavných situací. Ano, i tady se Edward na každém kroku rozčiluje na narážky ohledně srovnání jeho velikosti s fazolkou, jinak by to ani nebyl on, ale musím připustit - stejně jako Winry :-) - že ani on už ve svých šestnácti není tak "chibi", jak býval. Snad jen ve srovnání s Alem a Lingem. No dobře - a Mustangem, Havocem a o Armstrongovi nemluvě.
Snad proto mě tak vzala situace, když Ed přišel s teorií, že na Druhé straně se jejich duše smísily a Alovo tělo, které tam stále ještě někde je, si bere energii z toho jeho, proto za poslední roky tak málo vyrostl. Al kontroval tím, že to jenom proto, že pije málo mlíka… Narážky na mléko a hlavně Edovu výšku by nejspíš vystačily na samostatnou kapitolu.
Naposledy mě taky dostalo, když Havoc dýchl cigaretový kouř Barrymu do chřtánu a tomu očními důlky stoupal dým. Ale je pravda, že v poslední době mě rozesměje kdejaká hovadina. Ale Barryho hlášky, jestli se může v noci vykrást z pokoje a jít někoho rozporcovat nebo dotaz, zda může posekat Havocovu holku (mimochodem ten chudák si nabalil Lust), mě pravidelně porážely.
Dobrá scéna byla, když Ed vylezl ze sprchy, promenádoval se kolem jenom v ručníku (který měl přes ramena, mimochodem) a vykládal Alovi, jak viděl jeho tělo, když tu si všiml, že na bratrově rameni sedí Meina pidi pandička. Al mu opatrně naznačil, že by si měl raději oblíknout trenýrky, protože Mei je schovaná uvnitř něho…
Docela vtipná situace vyplynula i ze scény, kdy Mustang spálil Lust svými plameny a pokoušel se jí z hrudi vyrvat její Kámen Mudrců, aby s jeho pomocí vyléčil Havoca, kterého probodla. Lust to komentuje: "Je neslušné ohmatávat dámě prsa."
Některé překvapivé zvraty:
1) Tak například Maria Rossová byla v manze obviněna ze smrti Maese Hughese a uvězněna, z vězení jí pomohl překvapivě utéct Barry, ovšem v uličce narazila na Mustanga a o několik chvil později už tam byl jenom on a ohořelé tělo. Ve skutečnosti ale Maria nezemřela, pouze ji propašovali ze země. Do Xingu konkrétně. Chudák Denny…
2) Když Bradley zabil Martel ukrývající se uvnitř Ala, byl to dostatečný šok, aby si chlapec vzpomněl na to, co se stalo během transmutace jeho matky. Vzpomněl si na Bránu a od té doby byl i on schopen transmutovat bez použití kruhu.
3) Vyšlo také najevo, že osoba, kterou Ed s Alem transmutovali vůbec nebyla jejich matka! Stejně tak bytost stvořená Izumi nebylo její dítě. Ovšem proč k tomu došlo, zatím nevím.
4) Mustangovi se dokonce povedlo zabít Lust, ta ovšem stihla jeho i Havoca vážně zranit. Oba sice přežili a Roy se ze zranění rychle vylízal, ale Havoc skončil s poškozenou páteří a ochrnutý na dolní polovinu těla. Breda si sice vzpomněl na doktora Marcoha a jeho Kámen Mudrců, ale dříve než se k němu stačil dostat, byl doktor unesen homunkuly.
5) Ling se střetl s Bradleym a zjistil, že Vůdce je homunkulus. Prozradil to bratrům i vojákům. Mustang na tu informaci doplatil, protože netušil, že Bradley byl na své místo schválně dosazen a někteří lidé ve vedení to na rozdíl od něj věděli od samého počátku…
6) V komiksu dokonce Ed s Lingem a Envym na čas společně skončili v Gluttonyho břiše - a bylo to fakt divné místo. Otec homunkulů totiž stvořil uvnitř Gluttonyho nepovedenou Bránu Pravdy, takže z jeho útrob není úniku. Zatímco venku Al homunkula přesvědčil, aby ho vzal za Otcem, Ed zjištil, že Gluttony sežral chybějící fragmenty transmutačního kruhu ve městě Xerxes, jehož populace byla před lety spotřebována jako přísada do Envyho Kamene Mudrců. Z nich pochopil, že kruh ve skutečnosti nebyl určen pro výrobu Kamene, ale pro lidskou transmutaci. Stejný symbol je i jejich poslední nadějí, neboť od skutečné Brány, by se dokázali vrátit zpět.
7) Edward nakrátko opět spatřil Pravdu v podobě nezřetelné malé osůbky, která má jeho ruku a nohu. A navíc zjistil, že se nachází mezi dvěma Branami. Spatřil i Alovo tělo, které skutečně stále žije, jak správně předpokládal, ale to s ním odmítne odejít, protože mu chybí jeho duše. Brána Eda vtáhla a společně s Lingem je to vyhodilo u Gluttonyho s Alem před Otcem homunkulů.
8) Otec Rizy Hawkeye byl alchymista a Mustangův učitel.
9) A mnoho, mnoho dalšího… Jsem si taky jistá, že spousta nečekaných zvratů ještě přijde!
Na závěr:
Opravdu jsem původně netušila, jak moc se seriál a manga od sebe budou lišit, protože by mě nanapadlo, že si někdo vymyslí dělat seriál prodle příběhu, který ani zdaleka nekončí. Sice už jsem to zažila a stačilo mě to i šokovat, když jsem viděla, jaké změny nastaly mezi Takeiovou mangou a anime Shaman King. Předpokládám, že tam nejspíš došlo ke stejnému problému. I když série Fullmetal Alchemist (i navzdory výše zmiňovaným holčičkám) určitě nebyla tak infantilní jako televizní seriál Král Šamanů, jehož úroveň navíc začala asi od poloviny rapidně upadat, rozhodně bych si nechala líbit, kdyby tvůrci seriálu FMA raději počkali a mohli se předlohou inspirovat mnohem více.
Ovšem v životě bych nečekala, že se mi to stane u komiksu, ale opravdu mě to chytilo natolik, že jsem nedočkavě četla dále, abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat. Teď už se jen musím vrhnout na zbylé kapitoly…
Na samotný konec ještě něco málo o autorce:
Jsem ještě pořád tak trochu v šoku, protože jsem nedávno zjistila, že Hiromu Arakawa (ve skutečnosti se navíc jmenuje Hiromi), není chlap, ale ženská! Vzhledem k tomu, že vyrostla na farmě na ostrově Hokkaidó, s oblibou kreslí sama sebe jako obrýlenou strakatou kravičku v různých humorných situacích. Díky tomu téměř nikdo netuší, jak vlastně ve skutečnosti vypadá. Navíc miluje Indianu Jonese a Star Wars, takže ji tímto doslova baštím ještě více.
* * *
P. S. - Mimochodem… kolik vlastně měří Edward? Podle něj asi sto pětašedesát centimetrů, ovšem když připočteme boty na vysoké platformě a onu neposlušnou dlouhou loknu, která mu stále stojí na hlavě… :-). Já bych si to tipovala tak na metr padesát osm :-D.

Fullmetal Alchemist – Manga díl 1.

9. prosince 2006 v 12:44 | Tanaka Taher‘ai
Reálně vyhlížející alternativní svět s důvěryhodnými postavami, originální námět, notná dávka humoru (občas i sarkastického), spousta akce a překvapivé dějové zvraty - to je manga Fullmetal Alchemist. Navzdory stejným hlavním postavám i některým okamžikům děje ji ovšem nelze nijak zvlášť srovnávat se stejnojmenným seriálem, protože obojí se postupem času vyvíjelo úplně jiným směrem. Ke komiksu Fullmetal Alchemist jsem se navíc dostala úplnou náhodou, když jsem sháněla Takeiovu mangu Shaman King. Na druhou stranu mě chytil rozhodně víc, takže jsem se na všechny šamany celého světa raději vykašlala a začala se vážně zabývat alchymií - vlastně hned ve dvojí podobě, protože sledovat seriál a číst mangu jsem začala přibližně ve stejné době.
Jenže když jsem si přečetla první dvě kapitoly (události v Lioru s nepravým Kamenem Mudrců), usoudila jsem bláhově, že děj komiksu se od anime asi moc lišit nebude, tak jsem mangu odložila na později. To jsem ovšem netušila, jaký odklon od dějové linie vlastně seriál představuje. Nic proti, anime se mi rozhodně líbilo, protože podobné filmy/seriály se u nás moc nenosí (bohužel), takže to rozhodně byla neotřelá podívaná. Ovšem většina těch neotřelých nápadů pocházela právě z mangy Hiromu Arakawy (bůhvíproč sama sebe kreslí jako zvířátko, obrýlenou kravičku konkrétně, proto jsem dlouho netušila, že je vlastně ženského pohlaví, asi jsem se domnívala, že je to strakatý býček :-))
Srovnání mangy a anime:
Je sice přinejmenším ujeté dělat seriál podle mangy, která není ani zdaleka ukončená (mě samotnou to patřičně šokovalo), ale Japonci jsou schopni všeho, následkem čehož se anime a komiks FMA od sebe právě tolik odlišují. Dalo by se skoro říct, že se rovněž proměnily ve dvě alternativní reality. A přiznám se, že upřímně pochybuji o tom, že příběh Hiromu Arakawy skončí byť jen trochu podobně jako animovaná série. I když zase jsem na druhou stranu přesvědčená, že Hiromu by určitě dokázala najít originální způsob, jak Eda s Alem zase vrátit zpět do Amestris :-).
V několika prvních kapitolách se seznámíme s hlavními hrdiny, přáteli i nepříteli, poodhalíme tajemství Kamene Mudrců a teprve pak si uvědomíme, že původně docela jednoduchý děj se začal skoro až nepochopitelným způsobem rozrůstat a odvíjet směrem, ktetý byste vůbec nečekali (obzvláště pokud jste nejprve sledovali seriál :-)). Postupem čas se začínají odhalovat temné machinace homunkulů, které prorůstají i armádou, a člověk pomalu přestává s jistotou vědět, komu může věřit a komu ne. A štěstí pomalu odvrací od hlavních hrdinů svou tvář.
Děj seriálu (a některé motivy) sice částečně z mangy vycházel, avšak navzdory několika shodným momentům, hlavně ze začátku, se komiks FMA od anime radikálně odlišuje. Zatímco animovaná televizní série (+ film) to hraje hlavně na lidské city - v některých momentech je vážně až moc dojemná a sentimentální, taky je tam neuvěřitelná spousta rozkošných holčiček (většinou v nesnázích) s velkýma, zvlhlýma očima, které se na oba bratry vyloženě lepí a kromě nich doslova nutí i diváka, aby s těmi chuděrami soucítil.
To manga si na laciný sentiment rozhodně nepotrpí. Je spíše strohá, realističtější, víc tvrdší (dá se říct i násilnější) a mnohé dějové zvraty se vyvíjejí úplně jinak. A řekla bych že daleko víc nečekaně a překvapivě. Původně celkem paralelní děj se začal výrazně odlišovat krátce po zjištění tajných experimentů v Laboratoři 5 a jedinou spojnicí v dalším dění byl asi jenom ten Kámen Mudrců, který se v seriálu i manze všichni snaží tak zoufale najít/získat/vyrobit, i když důvody jsou úplně jiné.
Ale aby to nevypadalo, že je Arakawa nějaká necita, třebaže holčiček s velkými kukadly je tady rozhodně méně, musím přiznat, že i v manze se najdou určité rozhodně emotivní motivy. Ač vyloženě nehýří poněkud přehnaným emočním potenciálem, jako tomu bylo v seriálu, určité okamžiky překvapivě dokáží vzít za srdce. Jedná se tu obzvláště o chvíle, kdy se bratři a Winry se zpožděním konečně dozví o Hughesově smrti. Nebo když si všichni - včetně mě - mysleli, že Maria Ross je mrtvá. A co se týče nějakých těch milostných záležitostí, tak vztah mezi Winry a Edem začíná dostávat tak trochu "podezřelé" rysy :-).
Samozřejmě se nedomnívám, že by snad seriál byl zbytečný. Naopak, podle mého ještě zvýšil osobnost a personalitu většiny hrdinů mangy - rozhodně se mi teď celý komiks čte dvakrát lépe, když si u toho představím hlasy filmových postav (japonské podotýkám - anglický dabing byl sice docela kvalitní, ale originální verze mi díky barvitým hlasům přišla dvojnásobně zábavná). Připouštím, že asi nikdy nezapomenu na seriálovou scénu, kdy natěšená Winry vrtí zadkem ve chvíli, kdy je sama s Edovými hodinkami a touží je samozřejmě rozebrat, byť k ničemu takovému v manze nedošlo :-).
Ale přesto mangu beru asi daleko víc vážně a rozhodně v současné době patří k mému nejoblíbenějšímu čtivu. Narozdíl od seriálu se sice manga stále kreslí a píše, takže jsem čím-dál-tím-víc napjatá, jak to vlastně všechno dopadne, a hlavně, kdy to dopadne, protože nejsem zrovna dvakrát trpělivý člověk. Zatím jsem skončila 56. kapitolou, ale mám už i další do 65.! Díky za to!
No nic. Popojedem.
Renkinjutsu a rentanjutsu - dva druhy alchymie
Jedna z podstatných změn oproti anime je existence (nejméně) dvou druhů alchymie. Klasické, používané v Amestris a západních zemích a nazývané renkinjutsu (z čehož je vlastně odvozen celý japonský název) a alchymie z Xingu (vyslovuje se nejspíš "šing" nebo "šin"), východní země připomínající Čínu, kde se jí říká rentanjutsu, což je něco jako lékařství nebo léčitelství.
Východní alchymie nejspíš funguje na jiné bázi, než západní, protože v určitém klíčovém momentu děje, kdy místní alchymisté - včetně Eda a Ala - nedokáží vůbec transmutovat, níže popisovaná holčička z Xingu to bez problému dokáže. Stejně tak Scar, jehož tetování nečekaně kombinuje oba druhy alchymie. Podle výroku Scarova bratra, alchymie z Xingu závisí na síle nazývané "Lungmei", která by měla vycházet ze země.

Písně-Tobira no Mukou He

16. listopadu 2006 v 19:06 | Tanaka Taher‘ai
Tobira no Mukou He
YeLLOW Generation
Ája: Stahujte prosím vždy jen po jedné. Nebo nestahujte vůbec :) radši si kupte CD a podpořte Fullmetal Alchemist nějakýma prašulkama :)
Bokura wa ima demo sakenderu
Tashikameru you ni Nigirishimeta migite
Uzattai housoku wo Buchikowashiteike
Kizutsuita ashi wo Yasumaseru gurai nara
Tatta ippo demo Koko kara susume
Yuganda kaze wo kakiwakete
Tsumetai sora wo oikoshite
Soredemo mada samayoi-tsuzuketeru
Bokura wa itsudemo sakenderu
Shinji-tsuzukeru dake ga kotae ja nai
Yowasa mo kizu mo sarakedashite
Mogaki-tsuzukenakereba hajimaranai
Tsukiyabure tobira no mukou e
Yayakoshii mondai de Karamiatta shakai
Jirettai genjitsu wo Keritobashiteike
Hibou ya chuushou ni fusagikomu gurai nara
Dasan mo yokubou mo Buchimaketeike
Midareta noizu Kakikeshite
Shiraketa shisen Furihodoite
Koko kara tsuzuku Tsugi no suteeju he
Bokura wa itsudemo sagashiteru
Kasoku shita supiido wa kaerarenai
Tsuyosa to kakugo tsunagitomete
Hashiri-tsuzukenakereba mirai wa nai
Tsukisusume tobira no mukou he
Kazashita puraido ga machigai da to shite mo
Egaiteta risou ga kuzurekakete mo
Koko ni aru subete ni uso wo tsukareta to shite mo
Kitto koko ni iru
Bokura wa ima demo sakenderu
Shinji-tsuzukeru dake ga kotae ja nai
Yowasa mo kizu mo sarakedashite
Mogaki-tsuzukenakereba hajimaranai
Tsukiyabure tobira no mukou he
Bokura wa ima demo sagashiteru
Kasoku shita supiido wa kaerarenai
Tsuyosa to kakugo tsunagitomete
Hashiri-tsuzukenakereba mirai wa nai
Tsukisusume tobira no mukou he
Tobira no mukou he
* * *
Poznámka: Tuhle píseň mimochodem zpívá i Romi Paku (Edward), i když v trochu jiném hudebním aranžmá. Takovém jazzovějším, myslím, ale jistá si nejsem, mám totiž víceméně hudební hluch.

Písně-Ready Steady Go

16. listopadu 2006 v 19:00 | Tanaka Taher‘ai
Ready Steady Go
L'arc~en~ciel
Ája: Stahujte prosím vždy jen po jedné. Nebo nestahujte vůbec :) radši si kupte CD a podpořte Fullmetal Alchemist nějakýma prašulkama :)
READY STEADY CAN'T HOLD ME BACK
READY STEADY GIVE ME GOOD LUCK
READY STEADY NEVER LOOK BACK
LET'S GET STARTED READY STEADY GO
fukitonde yuku fukei korugaru you ni mae e
kurushi magure demo hyouteki wa mou minogasanai
ate ni naranai chizu yakute shimaeba ii sa
uzumoreta shinjitsu kono tenohira de tsukami torou
muchuu de (hayaku) kake nukete kita
urusai kurai ni harisake sou na kodou no takanari
hibite (yonde) iru kimi no koe
koko de tachidomaru you na jikan wa nai sa
READY STEADY GO
kazoe kirenai kizu kakae konde ite mo
chotto yasotto ja tamashi made wa ubawasenai
ano oka no mukou de kimi ni deaeta nara
nani kara hana sou sonna koto bakari omou yo
muchuu de (hayaku) kake nukete kita urusai kurai ni harisake sou na kodou no takanari
hibite (yonde) iru kimi no koe
koko de tachidomaru you na jikan wa nai sa
READY STEADY GO
READY STEADY CAN'T HOLD ME BACK
READY STEADY GIVE ME GOOD LUCK
READY STEADY NEVER LOOK BACK
LET'S GET STARTED READY STEADY GO kokoro wa (hashiru) ano sora no shita
karamawari suru kimochi ga sakebi dasu no o tomerarenai
kimi made (todoke) kitto ato sukoshi
atsuku hizashi ga terasu kono michi no mukou
READY STEADY GO
PLEASE. TRUST ME.

Písně-Kesenai Tsumi (Unerasable Sin)

16. listopadu 2006 v 18:58 | Tanaka Taher‘ai
Ája: Stahujte prosím vždy jen po jedné. Nebo nestahujte vůbec :) radši si kupte CD a podpořte Fullmetal Alchemist nějakýma prašulkama :)
Itsumo no shisen ni kimi ga ite kokyuu ga dekiru
Boku ni totte nara Sore dake de
Mou Juubun na hazu na no ni
Chippoke na boku wa kurikaesu ayamachi bakari
Dorehodo tsuyosa wo te ni shitara
Nani mo kizutsukezu sumu no?
Mayowazu ni Kono ai wo shinji ikiteyuku
Fusagaranu kizuguchi mo gyu'tto dakishimete
Futari wa aruki-tsuzukeru Ato ni wa modorenai kara
Ima demo kono mune no oku Kesenai tsumi wa itamu kedo
DARLING
Ano hi ushinatta aijou ni setsunasa wo oboe
Boku wa senmei na kono sora no aosa ni sukoshi tomadotte
Tatoe moshi nani ga gisei demo Tada hitotsu shinjita
Kimi no massugu na me ni utsuru setsuna ni saita hana no iro
Muryoku demo kono sadame Tsuyoku ikiteyuku
Te wo musubu taion wa zutto tokeatte
Dattara issou no koto seotta batsu nara tsurakute mo
Moshi tatoe kimi to kono mama
Sekai no nami ni sakarau dake da to shite mo...
Mayowazu ni Kono ai wo shinji ikiteyuku
Fusagaranu kizuguchi mo gyu'tto dakishimete
Mayowazu ni kono sadame Ikiru ikiteyuku
Kimi to nara eien mo kitto tsunagatte
Futari de tada mae wo mite dou ni mo naranakutatte
Soredemo kanarazu kimi wo kono te de mamori-tsuzukeru
DARLING

Písně-Melissa

16. listopadu 2006 v 18:55 | Tanaka Taher‘ai
Za celých jedenapadesát dílů se v seriálu vystřídaly čtyři úvodní a čtyři závěrečné písně. Jejich styl je sice občas tak trochu nezařaditelný (přinejmenším pro mě :-)), ale přišly mi docela chytlavé, i když japonsky (tu a tam s občasnými anglickými slůvky) si je asi bohužel bude moci zazpívat málokdo :-). Přesto…
Kimi no te de kirisaite Tooi hi no kioku wo
Kanashimi no iki no ne wo tometekure yo
Saa Ai ni kogareta mune wo tsuranuke
Asu ga kuru hazu no sora wo mite Mayou bakari no kokoro moteamashiteru
Katawara no tori ga habataita Doko ka hikari wo mitsukerareta no ka na
Naa Omae no se ni ore mo nosetekurenai ka?
Soshite ichiban takai toko de okizari ni shite yasashisa kara toozakete
Kimi no te de kirisaite Tooi hi no kioku wo
Kanashimi no iki no ne wo tometekure yo
Saa Ai ni kogareta mune wo tsuranuke
Tori wo yuuyami ni miokutta Chi wo hau bakari no ore wo kaze ga nazeru
Hane ga hoshii to wa iwanai sa Semete chuu ni mau MELISSA no ha ni naritai
Mou Zuibun to tachitsukushite mita kedo
Tabun kotae wa nai no darou Kono kaze ni mo iku ate nado nai you ni
Kimi no te de kagi wo kakete Tamerai nado nai daro
Machigatte mo Nidoto aku koto no nai you ni
Saa Jou no ochiru oto de owarasete
Sukui no nai tamashii wa nagasarete kieyuku
Kieteyuku shunkan ni wazuka hikaru
Ima Tsuki ga michiru yoru wo umidasu no sa
Ája: Stahujte prosím vždy jen po jedné. Nebo nestahujte vůbec :) radši si kupte CD a podpořte Fullmetal Alchemist nějakýma prašulkama :)

Slovníček pojmů

15. listopadu 2006 v 18:06 | Tanaka Taher‘ai
akai mizu = červená voda
akuma = démon/ďábel
ashi = noha
ashita/asu = zítra
chibi = malý
Erurikku kyoudai = bratři Elricové
gin = stříbro
gindokei = stříbrné hodinky
gun no inu = armádní pes (ve smyslu přisluhovač armády)
hagane no kokoro = ocelové srdce
Hagane no Renkinjutsushi = Full Metal Alchemist = "Ocelový" Alchymista
homunkurusu= homunkulus
Honoo no Renkinjutsushi = Flame Alchemist = "Ohnivý" Alchymista
ichi wa zen, zen wa ichi = Jeden je Vším, Vše je Jedním
jintai rensei = lidská transmutace
kami = bůh
kenja no ishi = Kámen Mudrců
kokka renkinjutsushi = Státní/Národní Alchymista
kimera = chiméra
kin = zlato
kinki = tabu
kiseki = zázrak
ko = dítě
mahou = magie, kouzla
mon = brána
okaasan = matka
ootomeiru = auto-mail
renkinjutsushi = alchymista
renkinjutsushu = alchymie
sekai = svět
sensei = učitel/mistr
sensou = válka
shi = smrt
shinri = pravda
shoui = poručík
shousa = major
taisa = plukovník
tamashii = duše
te = ruka
tobira = dveře
touka koukan = rovnocenná výměna
ude = paže

Postavy 2

15. listopadu 2006 v 18:04 | Tanaka Taher‘ai
Homunkulové
 • Greed (Chamtivost): Greed nejspíš patří mezi nejstarší z homunkulů. Stvořila ho alchymistka Dante, ale její důvody jsou neznámé. Greed byl dlouho vězněn v prostorách Laboratoře 5 a podařilo se mu odtamtud uniknout společně s chimérami. Později ho Dante zbavila jeho nesmrtelnosti a Edward ho v souboji zabil. Nutno říci, že Greed to bral jako vysvobození. Homunkulové měli různé speciální schopnosti a u Greeda to byla schopnost pokrýt své tělo tvrdým uhlíkovým brněním.
 • Lust (Chtíč): Lust svých cílů většinou dosahovala pomocí svého vzhledu, ale měla také speciální schopnost, kdy dokázala změnit své prsty na dlouhé pařáty a často s jejich pomocí zabíjela. Znepokojovaly ji a ovládaly vzpomínky na předchozí život a občas jim dokonce i podlehla. Když si uvědomila, že Dante rozhodně nechce použít Kámen Mudrců, aby udělala z homunkulů lidi, rozhodla se pomoci Edwardovi. Lust byla původně milenka Scarova bratra, která náhle zemřela a on se ji pokusil oživit. A také kvůli ní bádal nad výrobou Kamene Mudrců.
 • Gluttony(Obžerství): Jeho původ i stáří je neznámý. Vzhledově i chováním dělal čest svému jménu a dokázal jíst neustále a pozřít prakticky cokoliv. Jednou dokonce okousal i Ala. Gluttony byl velice fixován na Lust a nejčastěji pracovali společně. Dokud ho Dante nezměnila, zachovával si ještě jakous-takous inteligenci. Pak už z něho byla pouze zrůda pojídající na své cestě všechno, na co narazila.
 • Envy (Závist): Jeden z nejnebezpečnějších homunkulů byl právě Envy. Dokázal libovolně měnit svou podobu, a tak se mohl dostávat na nejrůznější místa. V Lioru nějakou dobu plnil funkci velekněze, kterého předtím sežral Gluttony. Podařilo se mu tak rozvrátit celé město na dva nesnášející se tábory. Později vychází najevo jeho identita a původ - stvořil ho Hohenheim Elric, aby vrátil zpět do života svého prvorozeného syna. Matkou byla Dante. Envy se Bránou dostal do druhého světa v podobě draka (hada - symbol homukulů).
 • Sloth (Lenost): Sloth byla infiltrovaná v armádě jako Vůdcova sekretářka Julieta Douglas, jejíž identitu si vypůjčila. Maes Hughes zjistil, že Douglasová by měla být dávno mrtvá, a za to zjištění se ho homunkulové zbavili. Jenže informace získala i knihovnice Sheska a spolu s Winry Rockbell, chtěly najít důkazy, a proto začaly Sloth odposlouchávat telefon. Sloth je objevila a tehdy Winry zjistila, že je to vlastně Trisha Elric. Sloth měla na starosti nejmladší přírůstek k homunkulům - Wratha, který byl velmi emocionálně nestabilní a považoval ji za svou matku.
 • Wrath (Hněv): Wrath byl stvořen, když se Izumi Curtis pokoušela oživit své dítě. Dlouho o něm nikdo nevěděl, protože žil na ostrově, kde před lety trénovali Ed s Alem. Wrath jako jediný z homunkulů mohl používat alchymii, protože měl Edwardovu ztracenou ruku a nohu. Když ho homunkulové přijali mezi sebe, upoutal svou pozornost na Sloth, kterou bral jako svou matku. Když se ji Lust s Edwardem pokusili zabít, přivedl Lust do pečetícího kruhu, přinutil ji vyzvracet rudé kameny a zabil ji. Ve finálním boji byl napaden Envym, který mu utrhl jeho (Edwardovy) končetiny. Winry Rockbell mu pak dala automail a Wrath utekl pryč.
 • Poznámka: Pokud se alchymie vázala na tělo, nikde nebylo vysvětleno, jak ji mohl používat Alphonse jako duše v brnění.
 • Pride (Pýcha): Nejen Sloth pobývala v armádě na vysokém místě. Nejvyšší místo měl Pride - Vůdce King Bradley. Na první pohled zapálený voják, na druhý manžel a otec rodiny a na třetí… homunkulus. Jeho pravou identitu prozradila Alovi chiméra Martel těsně než ji Pride zabil. I když Roy Mustag věděl, že by mu napadení a souboj s nadřízeným zničil kariéru, rozhodl se s Pridem bojovat. Normálně by neměl šanci, ale pomohla mu náhoda - Bradleyův syn (adoptivní!) opatroval lebku Pridova původce, a tak Mustang oslabeného homunkula zničil plameny.
Hohenheim Elric
 • Otec Eda a Ala dlouhá léta žil a úzce spolupracoval s alchymistkou Dante (mimo jiné učitelka Izumi). Společně objevili Kámen Mudrců a pomocí něj přenášeli své duše do nových těl, aby si zajistili nesmrtelnost. Nová těla ovšem - stejně jako Kámen - nevydržely navěky.
 • Na rozdíl od Dante si Hohenheim začal uvědomovat, že takhle se dál žít nedá. Když poznal Trishu skutečně se zamiloval, ale nedokázal snést pomyšlení, že by mohla vidět, jak se jeho tělo pomalu rozpadá, proto od ní jedné noci odešel a toulal se po světě sám, než se opět střetl s Dante…
Dante
 • Dante se na rozdíl od Hohenheima výroby Kamene nevzdala. A ani se nemusela příliš namáhat, stačilo jen zatáhnout za ty správně nitky a někdo ho prostě vyrobil za ni. Spolu s homunkuly získala Alphonse a Eda odeslala Bránou do druhého světa stejně jako Hohenheima, který už s ní odmítl dále spolupracovat.
 • Protože "upravila" Gluttonyho, který nebyl schopen myslet na nic jiného, než na ztrátu Lust, aby myslel pouze na jídlo, stala se jí nakonec jeho žravost osudnou. Střet s ním jí přinesl zkázu. Zničila se tedy vlastně svou vlastní zbraní.
 • Hohenheim zůstal v alternativním světě, kam se za ním později znovu dostal i Edward. O dalším dění vypráví Conqueror of Shamballa.

Postavy 1

15. listopadu 2006 v 18:03 | Tanaka Taher‘ai
Edward Elric
 • Starší, aktivnější, odhodlanější a nejspíš i talentovanější z obou bratrů. A taky agresivnější, mimochodem. Vždycky ho parádně rozčertí, když mu někdo řekne, že je prcek, nebo když za slavného Fullmetala, nejmladšího Státního Alchymistu v zemi, považují jeho bratra, kterému ovšem ta přezdívka sedí mnohem líp, když uvážíme, že je to dvoumetrové chodící brnění.
 • Navzdory občasným odlišným názorům Ed svého mladšího brášku velmi miluje a udělal by pro něj cokoliv. Má obrovské výčitky svědomí, vždyť kvůli němu se stal Al pouhou duší drženou pomocí krevní pečeti v dvoumetrovém brnění, protože to bylo tehdy jediné, co bylo při ruce.
 • Důvod, proč Edward dokáže používat alchymii bez transmutačního kruhu, je ten, že spatřil Pravdu. Když ho to při transmutaci jejich matky vzalo k Bráně, hlavou mu proběhlo nesmírné vědění. Za to v rámci Rovnocenné výměny přišel právě o levou nohu. Aby mohl zachránit Ala, chtěl se dozvědět ještě více, a tak znovu nahlédl za Bránu a obětoval ještě pravou ruku (Bacha! Manga!).
Alphonse Elric
 • Mladší z bratrů. Sice jen o pouhopouhý rok, přesto ke svému "velkému" bratrovi vzhlíží s bezbřehou úctou a oddaností. Al je ten citlivější a - přiznejme si to - také naivnější a stále ještě nezkažený drsným okolním světem. Třebaže kolem sebe při obraně rozdává rány obrněnými pěstmi, Al je ten typ člověka, co by nedokázal nikomu úmyslně ublížit. Ve svém brnění schovává opuštěná koťátka a ještě ve čtrnácti letech se bojí hovořit s cizími lidmi, protože mu to zakázala jeho učitelka. Jednu dobu málem uvěří, že jeho duše byla Edwardem vytvořena uměle a že ve skutečnosti vůbec neexistoval.
 • Na konci jejich hledání se Alphonse sám stává Kamenem Mudrců. Dante ho chce zneužít pro sebe, aby mohla svoji stoletou duši opět přenést do mladého těla, tentokrát Rosina. Když si Al myslí, že je jeho bratr po smrti, použije přes její zákaz alchymii uprostřed speciálního transmutačního kruhu. Dojde ke spoustě věcí, ale podstatný je fakt, že dokáže Edwarda oživit a vrátit mu ruku a nohu. Sám ovšem zmizí. Opět.
 • S tím se zase nehodlá smířit Edward a podaří se mu Alovu duši opět nalézt a navrátit do jeho původního desetiletého těla za cenu, že on sám projde bránou do alternativního světa a Alphonse si nepamatuje nic, co za poslední čtyři roky s Edem prožil.
 • Malá poznámka: Rie Kumigyia a Romi Paku mluvící Alphonse a Edwarda jsou překvapivě ženy. Možná proto Al v Conqueror of Shamballa tak brutálně zavřeštěl, když viděl, jak sutiny domu zasypaly děcko. A kromě toho to jeho (její :-)) "Nii-san" je prostě nezapomenutelné.
Winry a Pinako Rockbell
 • Winry je poblázněná puberťačka, která často strká nos tam, kam nemá. Je správně "střelená" a pokaždé, když si Ed poškodí automaily, které mu vyrobila, mlátí ho francouzákem po hlavě. Pinako je její babička, je to taková maličká starucha s drdolem a nezbytnou dýmkou v puse. Pinako vychovávala Winry po smrti jejích rodičů, kteří zemřeli v Ishbalské válce, na rozkaz je tam musel zastřelit Roy Mustang, protože jako lékaři pomáhali i Ishbalitům. Po smrti Trishy se starala i o Eda s Alem. Winry a Pinako mají Resenboolu firmu na výrobu automailů.
 • Winry se kamarádila s bratry od dětství a podporovala je ve všem. Občas je následovala do Central City nebo společně jeli do Rush Valley, městečka proslulého výrobou automailů. Winry, která je logicky automaily posedlá, byla v sedmém nebi…
 • Docela mi vadilo, že pozdější Conqueror of Shamballa neskončil klasickým happyendem. Bratři se sice shledali, ale Winry opět zůstala sama ve svém světě. Snad se v nějakém pokračování Ed s Alem opět vrátí domů. Do skutečného domova ve světě, kde vládne alchymie a ne věda. Moje romantická duše by si to přála. I když nemám nic proti Noah, Winry je přece jen Winry.
Státní Alchymisté:
 • Roy Mustang: Mustangovi se říká Flame Alchemist, protože pomoci alchymie vytváří oheň a plameny. Dotáhl to až na hodnost plukovníka, ale dobře ví, že za to zaplatil jistou cenu. Když byl jako mladý voják nasazen v Ishbalském incidentu, na rozkaz tehdejšího plukovníka Granda musel zabít dva civilní lékaře jenom proto, že ošetřovali i raněné Ishbalany. Později se ukáže, že se jednalo o rodiče Winry.
 • Na první pohled se jeví jako člověk, kterého v životě nezajímá nic než ženy a kariéra, přesto mu záleží na lidech kolem sebe a pro bratry Elricovy má zjevnou slabost. Nakonec je nucen bojovat s homunkulem Pridem, v boji zvítězí, ale za cenu vážných zranění (také na levé polovině tváře - proto později nosí černou klapku přes oko a celou tvář).
 • Alex Louis Armstrong: Také nazývaný Strong Arm Alchemist. Pomocí svých upravených boxerů drtí kameny, ale ve skutečnosti je to laskavý a obětavý muž. Vypadá však jako chodící hora svalstva a nestále svou muskulaturu před někým předvádí. Armstrong nijak zvlášť netouží po vyšší hodnosti a zůstává stále majorem.
 • Shou Tucker: Sewing Life Alchemist. Tucker byl známý tím, že se podařilo vytvořit chiméru, která rozuměla lidské řeči a mluvila (řekla jedinou větu - "Chci umřít."). Ed a Al s hrůzou zjistili, že ji udělal z vlastní ženy. Aby nepřišel o svůj titul a peníze, udělal ten čin znovu. Tentokrát transmutoval vlastní dceru Ninu a psa a Alexandra. Ninu zbavil utrpení i života Scar, což velmi rozrušilo Edwarda.
 • Dlouho se věřilo, že je Tucker mrtev, ale sám se stal v tajné laboratoři chimérou a pomáhal stvořit další podobné. Většina chimér později unikla z laboratoře s homunkulem Greedem. Mezi nimi i Martel, která byla zčásti had. Sám Tucker se pořád snažil znovu vytvořit a oživit Ninu, snad aby odčinil svůj předchozí čin. Podařilo se mu dokonce přesvědčit Ala, kterého úskokem donutil použít Kámen. Nina byla sice oživena, ale byla to pouhá loutka bez duše.
 • Basque Grand: Iron Blood Alchemist. Brigádní generál Grand měl pod palcem Tuckera a také tajný výzkum v laboratoři 5, kde se snažil vytvářet chiméry a podobné tvory pro válečné účely. Také pátral, jak vyrobit Kámen Mudrců. K pokusům používali k smrti odsouzené vězně z vedlejšího vězení. Duše některých vězňů byla (stejně jako Alova) připoutána k neživé zbroji. Mezi nimi například řezník Barry, masový vrah z Centralu. Granda nakonec zabil Scar a nutno říci, že to určitě nebyla nijak velká škoda.
 • Zolf Kimbley: Crimson Alchemist. Kimbley byl známý tím, že za dob Ishbalského konfliktu přetvářel lidi na výbušniny. Stačilo mu jen maličko pozměnit jejich tělesnou stavbu. Za své činy byl uvězněn, ale při zničení Laboratoře 5 se mu podařilo uprchnout. Později je Frankem Archerem opět vzat do vojska a u Lioru - při hledání Scara, změní Alovu kovovou strukturu - na co asi? Scar se o Kimbleyho nakonec postaral :-) a sám pomocí bratrovy pravé ruky změnil Ala na cosi jako katalyzátor k výrobě Kamene.
 • Dr. TimMarcoh: Crystal Alchemist. Doktor Marcoh zjistil, jak vyrobit skutečný Kámen Mudrců, ale jeho zjištění bylo děsivé. Sám Marcoh dezertoval z armády někdy v době Ishbalu, protože nechtěl lidi zabíjet, ale naopak jim pomáhat. Své poznatky si zapsal do deníků - zakódovaných do podoby kuchařských receptů, ze kterých později čerpali Ed s Alem. Marcoh padl do rukou homunkulů a jeho další osud je neznámý. Pravděpodobně byl zabit.
Vojáci:
 • Riza Hawkey: Riza je vojačka tělem i duší. Plní funkci Mustangovy asistentky a také vlastně i tělesné strážkyně, neboť když plukovníkovi navlhne jeho speciální rukavice, jdou jeho schopnosti k čertu. Pak nastupuje Riza a její pistole. Rizina starost o Mustranga není jen čistě profesionální, ale v armádě jdou všechny city stranou.
 • Maes Hughes: Kdybyste mě zabili, tak si zatraceně nevzpomenu, jakou funkci to major (později podplukovník a posmrtně brigádní generál) Hughes vlastně plnil, jenom že to mělo něco společného s úřadem pro vyšetřování a později byl přeložen k úřadu vojenského soudu. Na druhou stranu to vlastně není ani tak důležité, protože jeho hlavní úloha spočívala v tom, že se jen výjimečně choval vážně a byl schopen celé hodiny tlachat o svojí dcerce a ukazovat její fotky komukoliv, kdo projevil i neprojevil zájem. Přesto dokázal vypátrat, že na nejvyšších armádních místech se dějí podezřelé věci (i když to není nic až tak divného protože na všech vysokých místech se dějí podezřelé věci) a právě za své zjištění, které naneštěstí nestihl nikomu sdělit, byl odstraněn homunkuly.
 • Maria Ross & Denny Broch: Maria a její kolega Denny jsou v Centralu přiděleni Edovi a Alovi k ochraně v době, kdy v okolí řádí Scar a v rámci osobní vendety likviduje Státní Alchymisty. Oba jsou tak trochu v šoku, že slavný Fullmetal vůbec není ten obrovský (zato stydlivý) ocelový chlápek, ale mrňavý patnáctiletý puberťák. Maria se jako jedna z mála chová k oběma klukům jako k dětem, kterými oba navzdory schopnostem pořád ještě jsou. Jednou od ní Ed schytal pořádnou facku :-).
 • Sheska: Původně pracovala v knihovně, tam však nedělala nic jiného, než četla, a tak ji prostě vyhodili. Ovšem po záhadném vyhoření knihovny se stala poslední nadějí. Doma ji Ed s Alem našli zahrabanou v knihách a to doslovně :-). Sheska si totiž pamatovala každé slovo, které kdy přečetla, a tak mohli bratři s její pomocí obnovit zápisky Dr. Marcoha, které vzaly za své při požáru. Pak byla přidělena k Hughesovi a po jeho smrti objevila pravé důvody, pro které byl vlastně zabit. Společně s Winry se rozhodla získat důkazy, že Vůdcova osobní sekretářka není tou, za kterou se vydává. Po odhalení obě děvčata prchla před Sloth do Resenboolu.
 • Jean Havoc, Heymans Breda, Kain Fuery, Watteau Falman: Vojáci z Mustangova štábu. Kromě toho že jsou plně oddaní svému nadřízenému a pomáhají mu, kde se dá, neplní v seriálu nějakou podstatnou funkci - i když občas mají skvělé hlášky, sklouzli víceméně do role lepšího komparzu. Tedy až na Havoca a jeho zmiňované občasné problémy s děvčaty, které vždy záhadně zahoří láskou k jeho pohlednému nadřízenému a jeho pustí k vodě. Falman měl větší roli myslím v pátém díle, když dojde k přepadení vlaku. Ostatní si svých několik minut slávy užili v díle třicet sedm zaměřeném právě na vojenskou složku seriálu. Ale to nevadí, i tak jsou fajn :-).
 • Frank Archer: Tohle je vyloženě nesympaťák. Je to takový slizoun, že už ani nevím, proč se do všeho pletl a neměl rád moje oblíbené kladné hrdiny, ale hrozně mě štval pokaždé, kdykoli se mi objevil na obrazovce. To doufám hovoří za všechno. Při obléhání Lioru, když došlo ke stvoření Kamene Mudrců, byl zraněn tak vážně, že ho potom celého zautomailovali. Pak byl ještě horší než předtím, protože snad z každé části těla mu čouhala nějaká hlaveň. Fakt síla.
Izumi Curtis
 • Mezi nejlepší scény určitě patří setkání s Izumi, učitelkou alchymie obou chlapců. Izumi pochází z města Dublith, kde je provdána za řezníka Siga. Je obávaná a talentovaná, přesto velmi nemocná. Protože stejně jako Edward nepotřebuje ke své alchymii kruh a stačí jí pouze spojené ruce, dává se tušit, že i ona, stejně jako chlapci, stanula na pomezí Brány.
 • Izumina nemoc vychází najevo až v později - snažila se oživit své zemřelé novorozeně. Neuspěla a stejně jako oba kluci přišla o část těla, tentokrát přehršel vnitřních orgánů, div, že po tom ještě vůbec žila tak dlouho. Tím pádem se vysvětluje, proč dala oběma klukům takovou nakládačku, když se dozvěděla, že se pokusili oživit svou matku.
Scar (Zjizvený)
 • Patří k tomu málu, co zůstalo z Ishbalského lidu, ale i mezi nimi je zavržený, neboť částečně používá alchymii, díky tomu, že vlastní ruku svého mrtvého bratra, který sám "zakázané umění" studoval.
 • Scar nenávidí alchymisty z mnoha důvodů. Ten první je, že to byli právě ve válce nasazení Státní Alchymisté, kteří spolu s vojáky zničili Ishbal. Jeden z nich (Kimbley) mu navíc způsobil onu charakteristickou jizvu ve tváři a také ho připravil o pravou ruku. Když se později probral z bezvědomí, nalezl vedle sebe mrtvého bratra a on sám měl jeho ruku se znamením Kamene Mudrců.
 • Scar se rozhodl vyrobit Kámen, aby se pomstil, aniž by tušil, že je spolu s bratry Elricovými a homunkuly jen pěšákem na šachovnici někoho, kdo chce Kámen pro sebe. Scar udělal transmutační kruh kolem celého města Lioru, aby pak mohl využít energii z životů vojáků, kteří ho přišli polapit a potlačit místní povstání. Nakonec ovšem své znamení předal Alphonsovi, kterého Kimbley změnil ve výbušninu. Scar umírá na následky svých zranění (ten chlap byl prostřílený jak řešeto a neměl ani jednu ruku a ještě pobíhal po městě, fakt borec!) a Alphonse se sám stává Kamenem Mudrců.

Věda a technika

15. listopadu 2006 v 18:00 | Tanaka Taher‘ai
Automail
 • Na to, že v Edově a Alově světě vládne hlavně alchymie, jednomu specifickému odvětví vědy se tam daří víc než jen dobře. Je jím výroba automailů - náhradních kovových končetin operativně napojených na lidské svaly a nervy, takže se dají ovládat téměř jako skutečné ruce nebo nohy. Sám Edward se po své nehodě stane majitelem fešácké kovové ruky a nohy.
 • Automailovým mechanikům se daří dobře, obzvláště po válce s Ishbalem, kde mnoho lidí přišlo o ruce nebo nohy. Střediskem - dalo by se říct srdcem - výroby automailů je město Rush Valley. Zdejší výrobci se jeden přes druhého předhánějí, čí výrobek je kvalitnější, lehčí, pevnější. Kdo nemá v Rush Valley automail, jako by ani nežil…
Ostatní technologie
 • Co se týče jiných technologií, je Amestris asi na úrovni Země přibližně téže doby - tedy asi počátku dvacátého století. Cestuje se převážně vlakem, auta jsou rozšířená už méně, letadla se nevyskytovala snad v žádném díle. Z dalších technických "vymožeností" stojí za zmínku asi už jen telefon.

Fullmetal Alchemist – Chibi Party OAV

15. listopadu 2006 v 17:53 | Tanaka Taher‘ai
Japonci jsou kromě toho, že dělají bezvadné animované filmy, známí ještě tím, že občas na motivy právě těch filmů či seriálů udělají ještě krátké filmečky - OAV (někdy též OVA), povětšinou humornějšího ražení. FMA jich má asi tři nebo čtyři, bohužel jsem viděla jenom tenhle. Slovo bohužel není tak docela na místě, protože neznamená, že lituji toho, že jsem Chibi Party viděla, právě naopak - je mi líto toho, že jsem ještě neměla šanci vidět i ostatní :-).
Filmeček má asi šest minut a odehrává se těsně po skončení Conqueror of Shamballa, kdy se hlavní aktéři rozhodnou uspořádat párty, že je natáčení u konce. Objevují se zde téměř všechny postavičky známé z filmu nebo seriálu v miniaturním provedení, takže Edward už nemusí sám trpět komplexem méněcennosti, že je jako jediný "chibi".
Všichni kolem si konec natáčení očividně užívají. Breda předvádí striptýz, Maria Ross na všechny dělá nadšené "Uhú!" a Fuery pobíhá kolem s foťákem a fotí všechny a všechno. Riza neustále zesměšňuje Roye, obzvláště ho dorazí větou, jak moc je vděčná scénáristům, že je dva nakonec nespárovali, jinak by to opravdu nevydržela. Hitem se nakonec stane Envy, který celý zrůžovělý a miloučký vyleze z kostýmu draka.
Ed vyhání komparzisty v brnění německých vojáků, kteří podle něj nemají na párty co dělat, ukazuje se ovšem, že je to Scar a Lust, které sám na ten komparz ukecal. Jejich vstup nemá dlouhé trvání, neboť hladový Gluttony - překvapivě skutečný, na rozdíl od masky Envyho - je během chvilky sežere.
Zato Hohenheim, Alfons, Izumi, Wrath a Dietlinde sedí u stolu a mlčí jak zařezaní, protože nemají dabéry, kteří by za ně mluvili. Chvíli to vypadá, že Alfons Heiderich mluvit může, ale poté, co začne ztrapňovat Eda hláškami, že je strašně nenažraný a za jídlo vždycky nechává platit jiné, vychází najevo, že si jenom Alphonse za bratrovými zády hraje na břichomluvce.
Do toho všechno se Winry snaží opít mlékem a okatě žárlí, protože viděla v časopise neznámou dívku, jak se lepí na Eda. Marně se ji ten snaží vysvětlovat, že o nic nešlo a že se jednalo pouze o dočasnou spolupráci. Na "dočasnou spolupráci" vytáhne Winry důkazní foto, kde se Noah sedící na posteli sklání nad Edem. Hned vzápětí už má v rukách plno šroubováků, štípačky a já nevím co ještě - Edův osud je zpečetěn… :-)
Myslím, že už nemám co dodat :-D.

Alchymie

31. října 2006 v 15:45 | Tanaka Taher‘ai
Alchymie
 • Definice alchymie říká, že je to staré umění, které se rozvíjelo někdy v době středověku. Alchymisté bádali nad opravdu důležitými věcmi - hlavně, jak z obyčejných běžných kovů vyrobit stříbro a hlavně zlato (to u nás se zásadně vyrábělo ze švestek). Také hledali univerzální lék na nemoci, kterým měl být takzvaný Kámen Mudrců. I když výsledky středověkých alchymistů byly přinejmenším sporné, položili základ dnešní vědě, obzvláště chemii.
 • Ve FMA alchymie funguje běžně a stejně tak často je využívána. Ovšem existují jistá pravidla a tabu. Alchymisté nesmí měnit věci ve zlato a ze všeho nejvíc mají zakázanou lidskou transmutaci, vzhledem k tomu, že ji ještě nikdo nikdy nedokázal provést správně a důsledky byly pokaždé strašlivé.
Zákony
 • Nejdůležitějším pravidlem alchymie je Zákon o zachování hmoty. Říká se mu také Rovnocenná výměna. Sám Alphonse na začátku každého dílu (Do doby než získají Kámen Mudrců, pak se úvodní věta změní.) říká: "Lidé nemohou něco získat, aniž by za to něco neobětovali. Abys cokoli získal, musíš vložit něco stejné hodnoty. Tak zní zákon Rovnocenné výměny. Tehdy jsme věřili, že se tím řídí celý svět…"
 • Stručně - když chceš něco získat, musíš něco dát na oplátku. I kdyby to měla být noha nebo ruka…
Flamelův had
 • Znak hada na kříži s okřídlenou korunkou nad hlavou symbolizuje umění alchymie a nazývá se Flamelův had. Nicolas Flamel žil v letech 1330 - 1418 v Paříži a zabýval se - kromě toho, že byl prodejce knih - alchymií. A pokud je vám toto jméno povědomé, pak vězte, že je to stejný chlapík, jehož Kámen Mudrců se v prvním díle Harryho Pottera snažil ukrást zlotřilý padouch Voldemort. Takže je jen na vás, jestli uvěříte, že Flamel skutečně zemřel v roce 1418… :-)
 • Znak Flamelova hada se ve FMA objevuje relativně často. Ed ho má na plášti. Al na rameni a Izumi vytetován na hrudi.
Kámen Mudrců
 • Též zvaný Elixír života. Podle všeho to nemusel být jen kámen jako takový, ale také tekutina nebo prášek. Měl být něco jako univerzální všelék.
 • Když opět nadhodím Harryho Pottera a srovnám ho s FMA, i zde je Kámen Mudrců prezentován jako symbol nesmrtelnosti, ale také neomezených možností. S pomocí kamene se dají obejít základní alchymistická pravidla a lze vrátit člověku život. Po Kameni pátralo před Edem a Alem mnoho osob, ale většině z nich se podařilo vyvinout pouze základní složku Kamene, Rudou vodu, nebo nedokonalý kámen, který se po několika použitích rozpadl.
 • Jediný, kdo znal pravou podstatu Kamene, byl doktor Marcoh, alchymista který kvůli nadměrnému násilí zběhl z armády a skrýval se. Ed s Alem nakonec nalezli jeho zápisky, jenže k jejich zděšení bylo k výrobě pravého Kamene třeba mnoho lidských životů. Kámen nakonec stvořil Scar a cíleně na něj obětoval vojáky obléhající město Liore. Bohužel ho vytvořil přímo v Alphonsovi.
Transmutační kruh
 • Aby alchymisté mohli přetvářet věci na jiné, potřebují k tomuto účelu transmutační kruh. Výjimkou byl Edward a jeho učitelka Izumi, kteří poté, co spatřili Bránu a poznali Pravdu, dokázali kruh nahradit pouze spojením rukou. V komiksu to dokázal i Alphonse, který si vzpomněl na své zážitky před Branou.
 • Ostatní alchymisté měli své kruhy pořád při sobě - Roy Mustang na speciálně vytvořené rukavici, která mu umožňovala kdykoliv stvořit jiskru a udržet oheň (pokud nepršelo :-)), Alex Louis Armstrong na svých boxerech nebo Kimbley přímo na svých dlaních.
Brána
 • Dělí Amestris od světa technologie a válek, kde podle všeho každá smrt znamená energii, která se na druhé straně použije jako alchymie. V druhém světě alchymie neexistuje.
 • Ed se poprvé dostal zpátky z druhého světa proto, že tělo jeho protějšku zahynulo a jeho vlastní tělo zůstalo trčet v Bráně, takže když smrt uvolnila jeho duši, mohl se opět sjednotit s vlastním tělem a vrátit zpět.
Homunkulus
 • Definice homunkula zní, že je to za pomocí alchymie uměle vytvořená lidská bytost. V seriálu se jedná hlavně o tenhle koncept - za každou nepovedenou transmutaci člověka, vzniká homunkulus. Jak už jsem se zmiňovala, je jich celkem sedm, jako hříchů, jejichž jména také nosí. A poznat je lze podle znamení Urobora (had/drak pojídající vlastní ocas, symbol nekonečna), který mají na různých částech těla.
 • Jsou také téměř nezničitelní od chvíle, když pozřou červené kameny. Jediný způsob, jak je zničit, je mít u sebe něco z těla původní osoby, ze které byli vyrobeni, a přivést je k pečetícímu transmutačnímu kruhu. Ve chvíli, kdy vyzvrátí rudé kameny, se stávají smrtelnými.
 • Homunkukulové hledají Kámen Mudrců pro svou paní, v domnění, že jim s jeho pomocí vrátí jejich lidství, ovšem ona ho potřebuje pro sebe, aby opět mohla přenést svou duši do nového těla.
Chiméry
 • Alchymií spojené lidské osoby a zvířata. V laboratoři 5 je vyvíjeli pro vojenské účely.
 • Původní chiméra, ta naše - pocházející z řecké mytologie, byla stvůra s hlavou lva a kozy na jediném těle a místo ocasu měla hada s dračí tlamou. Měla neskutečnou sílu a ze všech svých tří tlam chrlila na protivníky oheň. Podle pověsti ji zničil hrdina Bellerofontés, kterému se k ní podařilo dostat na okřídleném koni Pegasovi a z bezpečné výšky ji skolil několika výstřely z luku.

Fullmetal Alchemist - Hagane no Renkinjutsushi- úvod

25. října 2006 v 17:13 | Tanaka Taher‘ai
Sice jsem začínala se stejnojmennou mangou, ale nedávno se mi poštěstilo spatřit všech jedenapadesát dílů (+ film) japonského animovaného fantasy seriálu, který mě překvapivě chytil natolik, že při psaní tohoto článku poslouchám písně nazpívané osobami, které v seriálu dabovaly hlavní postavy :-).
A o čem že to vlastně je? Představte si zemi, kde věda a technika - byť i ta se najde - je až na druhém místě. Na tom prvním stojí alchymie. Svět leží u nohou těm nadaným a s její pomocí mohou dokázat vše. Nebo téměř vše. Jedna věc je striktně zakázaná - transmutace člověka…
* * *
Bratři Edward a Alphonse Elricovi (na začátku 11 a 10 let :-)) mají talent pro alchymii, který zdědili po svém otci Hohenheimovi, který ovšem rodinu bez udání důvodu opustil, když byli oba ještě velmi malí, za což ho Ed velmi nenávidí. Po smrti jejich matky se Edward rozhodne pro zakázaný čin - stvoření člověka. Chlapci tak chtějí vrátit svou matku do života.
Ovšem transmutace i přes všechny přípravy neproběhne tak, jak by měla. Edovi to utrhne levou nohu a Al zmizí úplně celý. Aby mladšího brášku zachránil, obětuje Ed ještě pravou ruku a Alovu duši zachytí pomocí krevní pečeti ve starém brnění, které se jako jediné nachází na dosah. Když Alphonse procitne ve svém novém kovovém těle, jeho první pohled patří těžce krvácejícímu bratrovi. Rychle ho odnese k Pinako, babičce jejich kamarádky Winry, která jeho rány ošetří.
Nepřímým svědkem celé záležitosti jeho kromě Pinako ještě někdo. Podplukovník Roy Mustang (sám alchymista), který je udiven talentem chlapců. Navrhuje, aby se Ed stal Státním Alchymistou. A Edward, poté co se uzdraví a Pinako s Winry mu nahradí ztracené končetiny automailem, vyráží s Aphonsem do Central City, kde je ústředí vojska. Jako Státní Alchymista totiž bude mít lepší možnosti zjistit, jak vrátit bratrovi ztracené tělo…
* * *
Na začátek musím říct, že jsem hodně zaujatá, protože japonské seriály a filmy zbožnuju už hodně dlouho, třebaže u nás se s výtvory lidiček z téhle ostrovní říše setkáváme jen velmi zřídka a pokud ano, tak jde většinou nějaký podprůměrný projekt. Svého času jsem vůbec nechápala, co ty děcka vlastně vidí na těch Pokémonech. Osobně jsem viděla jeden díl a to ještě ne celý, protože jsem to po deseti minutách klasifikovala jako imbecilitu první třídy, ale někomu se to asi líbí - vyvracet jim to nebudu.
Já jsem naštěstí vyrostla na skvělém japonském Čaroději ze země Oz, viděla jsem také seriálovou Malenku, která sice neměla s původní Andersenovou pohádkou kromě miniaturní hlavní hrdinky nic společného, zato se vyznačovala velkou dávnou originality, která naštěstí Japoncům nikdy nechyběla. Dokonce jsem měla tu čest vidět animovaný seriál o Tomovi Sawyerovi a Huckovi Finnovi. Mark Twain se asi převracel v hrobě, ale přiznávám, že jsem se u toho docela bavila.
A to ani nemluvím o Mononoke, Cestě do fantazie nebo Naushice z Větrného údolí. První dva jmenované počiny jsou sice k vidění v našich krajích, ale co ty ostatní filmy nebo seriály? Některé se občas objeví na dětských kanálech (koncem srpna jsem akorát viděla na Jetixu Shaman Kinga), jiné chytíte z německé nebo rakouské televize (popřípadě z polské, jako já), ale ve své podstatě v Čechách o kvalitní japonská díla nezavadíte. Nanejvýš ještě tak o anime vložku o O-Ren Ishii z filmu Kill Bill:-D
Nebudu popisovat, jak jsem k seriálu přišla, protože to každý nejspíš chápe. Sice ten způsob není zrovna dvakrát korektní záležitostí, ale co se dá dělat, určitě mi v tomhle dáte za pravdu. Jsem si jistá, že kdyby se našla televize, která by Fullmetal Alchemist odvysílala, určitě by si své příznivce získal, tak jako si získal mě. Třebaže většina animované produkce vytvořená na motivy nějaké mangy, ztrácí svým převedením do filmového stavu něco ze své osobnosti, protože je většinou přizpůsobena nižší věkové kategorii, v mnoha případech zůstává toho "kouzla" ještě dost.
Fullmetal Alchemist (i když správně anglicky by název měl znít Full Metal Alchemist, protože slovo Fullmetal jako takové anglicky neexistuje :-)) je vlastně animované akční fantasy, akorát klasickou magii nahradila alchymie, i když je to ve své podstatě téměř totéž. Alchymie jako taková se zde většinou neprovádí s křivulemi a zkumavkami někde v zatuchlé laboratoři, ale dalo by se říci, že velmi často plní funkci bojové disciplíny - hlavními uživateli jsou totiž převážně Státní Alchymisté, skupina těsně přidružená k vojsku. Jako takoví mohou na náklady armády provádět své výzkumy, zato v případě války jsou povoláni do boje a musí používat své schopnosti proti jiným lidem.
Edward se přidal k armádě z jediného prostého důvodu. Pátrá po Kameni Mudrců, který převrací zákony alchymie naruby, takže by mohl vrátit sobě ruku a nohu a hlavně Alovi jeho ztracené tělo, aniž by opět musel některý z nich něco obětovat. Nejsilnější (přitom občas i nejkomičtější) na celém příběhu je právě vztah obou bratrů. Energie divokého a prchlivého Eda stavěná proti klidu a nesmělosti introvertního Alphonse.
Ostatní postavy jsou rovněž vykresleny docela sympaticky (a některé zase nesympaticky). Plukovník (v průběhu děje byl povýšen) Roy Mustang - na první pohled floutek, kterého zajímají pouze ženy a kariéra, se chce ve skutečnosti stát Vůdcem proto, že má pocit, že by jako vůdce dokázal mnohé změnit. Jeho pobočnice Riza Hawkey, je přesně ten typ ženy-vojačky, která nikdy nepřizná, co cítí, protože se jedná o jejího nadřízeného, a tak ho aspoň chrání, jak nejlépe umí.
Další v řadě byl mohla být nemocná alchymistka Izumi Curtis, učitelka obou chlapců, navzdory jejímž zákazům se oba pokusili o lidskou transmutaci. Izumi dobře věděla, proč je stvoření lidské bytosti pomocí alchymie zakázané, protože kdysi udělala stejnou chybu jako Edward s Alphonsem a zaplatila za ni svým zdravím. Pak je tu Dante, která za každou cenu touží po nesmrtelnosti, i Hohenheim, který s ní jistou dobu sdílel stejný sen, než potkal Trishu a uvědomil si, že skutečná nesmrtelnost neleží v neustálém přemisťování vlastní duše do uloupených lidských těl.
O tajemnost celého příběhu (a taky trochu násilničtější ražení) se zasloužila sedma homunkulů, tajemných bytostí lidského vzezření, které vznikly při nepovedené lidské transmutaci. Navzdory tomu, že mají spoustu vlastností a schopností, které obyčejní smrtelníci nemají, homunkulové touží po jediném - stát se opět lidmi. Jaká je tahle banda zač, svědčí i fakt, že nosí jména sedmi smrtelných hříchů - Pride, Envy, Lust, Sloth, Gluttony, Greed a Wrath.
Tvůrci vsadili hodně na city, a tak si tu a tam přidali pár charakterů, které by měly v divákovi probudit přinejmenším dojetí, když už to není rovnou soucit. Dokonce i Scar se ukázal svým způsobem v jádru jako dobrák, když pomáhal Alovi zachránit malého ishbalského sirotka. Za srdce mají chytit i bratři Russell a Fletcher, kteří se jednu dobu vydávají za Elricovy, aby mohli pokračovat ve výzkumu svého otce. Al a Fletcher se ihned spřátelí díky jakémusi poutu "mladších bratrů". Větší roli má ke konci i Rose, dívka z prvních dvou epizod, která je v pozdějším dění znásilněna vojáky a z prožitého traumatu přijde na nějakou dobu o hlas. Její dítě se pak stane klíčem k otevření Brány. Zbylé postavy mají aspoň hodnotu komickou.
Teď se asi divíte, co tu píšu o komické hodnotě, když výše jsem psala, že Fullmetal Alchemist je akční fantasy. Ano, je a za tím si stojím, ovšem v některých momentech se tváří i jako komedie, skoro až fraška. Tady vidíte, že ti Japonci jsou opravdu všestranní :-). Asi nedokážu přesně říct, co mě na seriálu tak chytilo, ale rozhodně to kromě zajímavého a originálního děje a sympatických postav byl právě i humor. Občas pořádně praštěný.
Vztekající se Edward (to ty neustálé narážky na jeho výšku!) byl doslova pastvou pro oči, děsně mě bavil i Maes Hughes. Sice nenápadně podporuje svého kamaráda Mustanga, ovšem na druhou stranu neumí mluvit o ničem jiném než o své dcerce. Neustále ukazuje její fotky všem, kteří už je viděli aspoň stokrát. Nejhůř na něj doplatí knihomol Sheska, která má tu smůlu, že je k němu přidělena, a tak maká jak šroub a když si chudák potřebuje dáchnout, musí místo toho koukat na fotky tříleté Elisie Hughesové v plavečkách…
Občas přijde na řadu kulturista major Armstrong za jakékoliv příležitosti obnažující se své svaly, protože pouhý pohled na ně, podle něj vyřeší veškeré problémy. To jsem smíchy málem brečela pokaždé, když ze sebe serval uniformu a jal se předvádět svou úctyhodnou muskulaturu, kterážto scéna byla dovedena k dokonalosti ve chvíli, kdy to udělal před řezníkem Sigem Curtisem (druhý takový vazbič, byť poněkud tělnatější), načež ten ze sebe strhl tričko a oba dva už na sebe vlnili svým svalstvem a k žádnému předpokládanému souboji vůbec nedošlo.
Pak je tu Jean Havoc se smůlou na holky a věčným nedopalkem v puse a jeho kolegové Breda a Fuery, kteří občas zaperlí docela dobrou hláškou. Jednou se dokonce tvůrci asi nechali unést a vytvořili díl pouze s Mustangem a jeho vojáky, který zcela vybočoval z řady a měl několik částí s vtipnou pointou. Patřil tam například příběh, jak si Havoc hledá holku (protože každou mu vždycky přebral Roy) a major Armstrong mu nabídne svoji sestru (jaká ta holka asi je, když major vpadá jako chodící ledoborec), nebo záhada třináctého skladiště, kde mělo údajně strašit a na inkriminovaném místě se našly zahrabané kosti. Půlka štábu měla naděláno v kalhotách, kdože jim tam asi vraždil, a pak si klidně přiběhne Black Hayate, rozkošný to čoklík Rizy Hawkeye, a s vrtícím ocáskem si vezme svou kostičku a odkráčí pryč :-).
Tu a tam byla dokonce do seriálu zařazena hláška, která nebyla přímo v ději komiksu, ale v krátkých stripech na konci - například, když se Mustang nechá slyšet, že až on bude Vůdcem, tak budou všechny holky v armádě nosit minisukně, za což mu Havoc vděčně začne objímat nohy. Některé pasáže z komiksu byly zase na druhou stranu v seriálu provedeny úplně jinak a také časově byly některé události přehozeny, což se občas podepsalo na kontinuitě, obzvláště mi to přišlo trochu zmatené v místě týkajícím se Hughesovy smrti a faktu, jak se Envy pořád proměňoval v Bradleyho, ale zatím nemůžu říct, že by mě to nějak výrazně rozhodilo - obzvláště, když už nikdo jiný nezemřel ani neutrpěl zdravotní újmu, jako se to v manze stalo třeba Marii Ross nebo Havocovi…
Autoři a scénáristé se vůbec předlohy nijak zvlášť věrně nedrželi. Řezník Barry si odbyl svou premiéru, když v Centralu zajal Winry, na Claru (Psiren) jsem (zatím!) v komiksu nenarazila, stejně tak na Lyru či Dante, zatímco kluk Ling ze země připomínající naši Čínu, se zase pro změnu neobjevil v seriálu a přitom se domnívám, že bude v dalším dění určitě důležitý (jinak by ho tam Hiromu Arakawa přece určitě nedával :-)).
Opravdu nebudu zacházet do extrému, když jsem to vážně ještě nedočetla. I když teď už asi budu muset, protože mě vážně zajímá, jak moc se od sebe seriál a manga budou lišit, stačilo mi vidět rozdíl mezi komiksem a seriálem Shaman King, o kterém možná napíšu příště…
* * *
A teď přijdou nějaké zajímavosti ze seriálu a popis postav. Pro ty, kteří neviděli ani kousek, upozorňuju, že tam prozrazuju i nějaké pointy, takže číst pouze na vlastní riziko, že se připravíte o překvapení.

Nová rubrika

25. října 2006 v 17:12 | Ája
Tahle nová rubrika byla vytvořena kvůli Tanace Taher'ai, která dokázala o Fullmetal Alchimist napsat úctyhodných 25 stránek. Klaním se! :) Když jsem tě prosila o článek, neměla jsem na mysli román, nicméně jsi ÚŽASNÁ!!!!! Díky, díky, díky. Celé tvé dílo se tu bude objevovat po kouskách, ať mám něco do zálohy! :) Tohle je úžasné... [Sedí a hledí s otevřenou pusou. Nemůže tomu uvěřit.]
 
 

Reklama