Prosinec 2015

2015->2016

31. prosince 2015 v 10:05 | Ája |  Takové blbůstky

Omg, to je tak přesný gif, že jsem ho musela sdílet.
Btw. Těším se na nové Pokémony!

Crimson Peak

26. prosince 2015 v 23:27 | Ája |  Filmy
Tom Hiddleston mi zase zlomil srdce a to tak nesnáším horory!
(Ale kostýmovka to byla pěkná.)

Letos nejsou žádné Vánoce

23. prosince 2015 v 23:09 | Ája |  O mně
Tak jsem to právě vzdala. Obvykle nejhezčí a nejšťastnější část roku jsou jen další hnusné dny, kdy si nejsem jistá, proč se tak snažím. Protože vždy je tu někdo, kdo mě srazí dolů a já se pak musím vyškrábat zpět na nohy a jít dál. Vždy je tu někdo, kdo mi dá jasně najevo, že jsem bezcenné nic. Kdo mi připomene, že jsem se raději neměla narodit.
Vzdávám to. Letos prostě žádné Vánoce nejsou. A to vše okolo jsou jen prázdné slova a symboly.
I can do bloody well

20. prosince 2015 v 12:00 | Ája |  Shoujo Zone!

My Fair Lady - Audrey Hepburn & Rex Harrison - At Mrs Higgins's house


Včera, jako každé Vánoce, opakovali My fair lady - krásný hollywoodský muzikál (který má k původnímu Pygmalionu daleko). A já zase viděla tuhle scénu (na youtube nebylo jiné video, než s japonskými titulkami) a říkala si, jak je mi to povědomé. Ale život není hollywoodský film.
Má předvánoční atmosféra je v ruinách. A jen proto, že jsem hledala lásku u špatného člověka. Zase. A je to má chyba - přiznávám, očekávám toho příliš.
Professor Henry Higgins: You see, the great secret, Eliza, is not a question of good manners or bad manners, or any particular sort of manners, but having the same manner for all human souls. The question is not whether I treat you rudely, but whether you've ever heard me treat anyone else better.
Eliza Doolittle: I don't care how you treat me. I don't mind your swearing at me. I shouldn't mind a black eye; I've had one before this. But I won't be passed over!
Professor Henry Higgins: Well then, get out of my way, for I won't stop for you. You talk about me as though I were a motor bus.
Eliza Doolittle: So you are a motor bus! All bounce and go, and no consideration for anybody. But I can get along without you. Don't you think I can't!
Professor Henry Higgins: I know you can. I told you you could.
[pause]
Professor Henry Higgins: [quietly] You've never wondered, I suppose, whether... whether I could get along without you.
Eliza Doolittle: Well, you have my voice on your phonograph. When you feel lonesome without me you can turn it on. It has no feelings to hurt.
Professor Henry Higgins: I... I can't turn your soul on.
Eliza Doolittle: Ooh, you are a *devil*. You can twist the heart in a girl the same way some fellows twist her arms to hurt her!
Eliza Doolittle: [singing] I shall not feel alone without you, I can stand on my own without you. So go back in your shell, I can do bloody well without...
Professor Henry Higgins: [singing] By George, I really did it, I did it, I did it! I said I'd make a woman and indeed, I did. I knew that I could do it, I knew it, I knew it! I said I'd make a woman and succeed, I did!
[speaking]
Professor Henry Higgins: Eliza, you're magnificent. Five minutes ago, you were a millstone around my neck, and now you're a tower of strength, a consort battleship. I like you this way.
[pause]
Eliza Doolittle: Goodbye, Professor Higgins. You shall not be seeing me again.

Alicia Keys - Brand New Me

15. prosince 2015 v 10:06 | Ája |  Hudba

HAPPY!!!

15. prosince 2015 v 8:44 | Ája |  O mně

Mám v... na lehátku! :D :D :D
A Vánoce snad můžou začít ^^Christmas is coming

2. prosince 2015 v 21:41 | Ája |  Takové blbůstky