Říjen 2015

FEELINGS

28. října 2015 v 14:49 | Ája |  Takové blbůstky"For three weeks, I wrote down any thought, image or memory that gave me a tingly feeling. I animated the list, and what it accidentally became was a stream-of-consciousness trek through my life.
This is the trailer to my brain."

Pařba

28. října 2015 v 13:12 | Ája |  O mně
Po opravdu dlouhé době, kdy jsem si spokojeně odvykala lidské společnosti ve větším měřítku, mě spolubydlící donutila jít mezi lidi na "pařbu" aneb "kalbu", jak se tomu dnes populárně říká. Též známé pod pojmem chlastačka.
Pokusím se své dojmy shrnout do několika chronologických bodů:

1. Co tu kruci dělám?
2. Chci domů.
3. Hoši, jestli nezavřete hubu, bude ze mě lesba.
4. Jsem lesba.
5. Zase stojím v řadě.
6. Chci domů.
7. To pivo je fakt hnusné.
8. Počkat, tohle je vážně vysokoškolská party? Proč já si nikdy nečtu informace na FB a důvěřuji přátelům?
9. Na co potřebuješ vysokou, když u zábradlí (vertikální tyč) umíš házet prdelí jako profesionální striptérka?
10. Takže vysoká je pořád od toho, abych si na nějaké party našla manžela? Proč mi to nikdo neřekl?
11. Chci domů.
12. Dj přehrál celý soundtrack ke Step up 1, 2, 3, ...
13. Jaký jump? V kotli se nedá breakovat, jen při hej zvednout ruce s davem a houpat se v bocích ze strany na stranu. Ano, to byla její ruka!
14. Zpocení lidé smrdí.
15. Chci domů.
16. Jägermeister s ledem není vůbec špatný. Zbylo mi jen 20 korun.
17. Chci domů.
18. Mé taneční kreace rozhodně nejsou ty nejdivnější - i když jsem se snažila!
19. Chci domů.
20. Spolubydlící mi sebrala rozečtenou knihu.
21. Chci domů.
22. Takže Ostrava přechlastala Brno. Mé 2 panáky a jedno pivo to asi nevytrhly. Taktika chudého studenta se opět vyplatila.
23. Chci domů.
24. On asi Taylor Swift nezahraje, co?
25. Chci domů.
26. Dlouhá cesta za domovem.
27. Mrzne?


Jurij Andruchovyč - Moskoviáda

24. října 2015 v 15:31 | Ája |  Knihy
Myslím, že není tajemství, že mám ráda staré ruské realisty z minulého až předminulého století (tolik divoce bijících srdcí a vzrušených tváří, tolik dramatu, té vodky!). Takže když mé oko zabloudilo v knihovně ke jménu rusky znějícího autora, mozek vyslal pokyn k ruce a ta onu knihu chňapla. Nicméně Jurj Andruchovyč je autor ukrajinský a já jsem ignorant. Ale nejsem si jistá, jestli podle přijmení lze určit spolehlivěji národnost. I když mám pocit, že v knize samotné se autor zmiňuje o jménech zakončená -enko, která jsou typicky ukrajinská.
Když si nevíš rady, zkus autora přirovnat k nějakému známějšímu autorovi - Topol? Hrabal? Čechov? Všichni tři dohromady?
Hlavní postava Otto von F. je básník - a jak už to s básníky bývá nebo s těmi, kdo žijí v Rusku (nerada bych se někoho dotkla, ale statistiky mluví jasně) a natož ještě v Moskvě - chlastá jako duha. K tomu ještě komunistická minulost, se kterou se vyrovnává nejen hrdina, ale i celá společnost v 90. letech minulého století: a román je na světě. A jaký!
Dávno jsem upustila od zevrubných recenzí a... teď jsem si představila sebe jak s hráběmi sbírám věty a odstavce (no dyť je podzim)... shrnutím děje. Nemám na to čas a nechce se mi tomu věnovat dostatečnou mozkovou kapacitu, protože se mi v pokoji povaluje spousta jiných knih, které přímo žebrají o přečtení. A já je, chudinky, nesmím zklamat. (No dobře, tak milosrdná nejsem a spoustě z nich zlomím srdce a po pár kapitolách je zavřu a už nikdy neotevřu). Zpátky k Moskoviádě - když jsem knihu začala číst na nádraží při čekání na vlak do Ostravy (na jednu stranu jsem vděčná Českým drahám za pravidelná zpoždění), po pár stranách jsem si byla jistá, že to není kniha, které mě přestane brzy bavit. Tady nehrozilo, že ji nedočtu. Na druhou stranu to zase není kniha, která se snadno hltá. Potřebovala jsem přestávky, abych slova požádně vychutnala a přežvýkala. Je totiž jako olivy - i ty musíte zobat jednu po druhé a ne se narvat plnou hrst do úst.
Pochutnejte si!

EPIKÚRai

15. října 2015 v 14:40 | Ája |  Nezařaditelné
Náhled mé budoucí diplomové práce:

http://gackt.wz.cz/testversion/index.html


Všechny zvuky jsou pouze vypůjčené.

A teďka mi držte palce, aby se mi to povedlo celé nakreslit, odvyprávět a zprovoznit. Ale těším se na to :)

LiS Font

8. října 2015 v 15:28 | Ája |  Nezařaditelné
Takže jsem se dostala do fáze, kdy hledám nejvhodnější font pro svou diplomku a snažím se vyhnout všem možným nařčením z kýčovitosti, protože má diplomka tím trochu zavání. Současná česká ilustrátorská scéna se poněkud odlišuje... Fajn, ale JÁ vyrůstala na Sailor Moon, Pokémonech a jiných ("děsivě kýčovitých") anime, a jak všichni víme, ta o umění nezakopla... říkají někteří a je to blbost, upřímně... vlezte mi na záda pózerští hipsteři (upijím k práci víno a jsem hádavější než obvykle)! Mám ráda Pokémony.
A protože je dobré inspirovat se u konkurence, řekla jsem si: jaké to asi písmo použili autoři Life is Strange (už jen 12 dní do 5. epizody, pak bude můj život zase o něco prázdnější...). A zjistila jsem, že je to Dudu Caligraphy - free font z Dafontu. Pokud si něco pamatuji ze školní výuky, pak pravidlo, že nemáme používat fonty z Dafontu, protože jsou zavirované a nekvalitní. Who cares, obviously! (Můj antivir v archivu nic nenašel, tak snad je opravdu čistý.) Zde je odkaz: http://www.dafont.com/dudu-calligraphy.font Schválně, jestli bude sedět i k mým ilustracím...
Co se fontu týče, není špatný, jen má obrovské mezery, takže by v delší sazbě vznikaly řeky. Chtělo by ho opravit.

UPDATE: Dočetla jsem se, že DONTNOD (tedy studio, co má LiS na svědomí) má finanční problémy. IGN a podobné servery zaměřené na hry, Life is strange ve svých recenzích potopily. Určitě to nebylo kvůli písmu -____-
Nesouhlasím! Je to skvělá hra!