Říjen 2014

A listí snad již všechno opadalo z větví

30. října 2014 v 20:40 | Ája |  Nezařaditelné
A listí snad již všechno opadalo z větví...


Nevěřím, jak ten čas rychle letí, za chvilku jsou tu opravdu Vánoce... v obchoďácích teda určitě! Letos si nějak pospíšili, obvykle čekají do dušiček a pak smuteční věnce a dýně nahradí Mikulášové s čerty, ale letos jsou na pultech již teď. Přiznám se, že jsem sežrala už jednoho čokoládového Mikuláše v bezedné a slepé touze zahnat chuť na sladké.

Musím prásknout sama sebe. Začala jsem číst knihu pro náctileté a dočetla jsem třetí díl té série během - držte se - tří dnů. To je kniha denně! O.o Ale je to čtivé, žádné náročné slovosledy jako Nietzsche a skryté hluboké filozofické myšlenky... Nope...
Mediátor od Meg Cabotové (je autorkou i Princezniných deníků).
Zjednodušeně řečeno: Šestnáctiletá holka, která je vlastně hezká, ale stejně o ni žádní kluci nestojí (proč? no proč?), se stěhuje přes celou Ameriku do Kalifornie, kam se provdala její ovdovělá matka. Nové místo, neznámí lidé... (To zní povědomě... Aspoň tu svítí slunce.)
Jako vždy je tu háček, aby to bylo krapet napínavé - slečna vidí duchy a protože není submisivní Bella z Twilight série, když nefungují argumenty, kope duchy do zadků a dává jim přes držku, aby je poslala na druhou stranu. Je to takový ten sympatický násilný typ.
Nicméně musím uznat, že mám vyhradu k tomuto typu knih. Když mi bylo šestnáct, měla jsem pocit (jako hrdinka této série, která ovšem svého nedostupného pana Božského již našla), že není nic důležitějšího, než najít si kluka. Na tom jediném záleží holce v mém věku... Což byl problém, protože ještě do 15 jsem vypadala jako kluk... Co takové knihy dají mladé holce? Jedině dost pokřivené vidění světa. A proto dočtu tuhle sérii (jsem totiž strašně zvědavá, jestli se dá dohromady s tím sexy duchem, co jí straší v pokoji - určitá dá, ale jsem opravdu zvědavá) a zkusím toho Nietzscheho...


Během těch podzimních dní snad dám dohromady záhlaví blogu a dokončím tutorial na obal na čtečku (smazalo se mi pár fotografií, tak nevím, jak to vyřeším).


'We need a bold, scandalous feminism'

19. října 2014 v 14:44 | Ája |  Shoujo Zone!

A opět je tu článek, který doporučuji k přečtení. Ano, jsem feministka. Nemám se za co stydět (pokud to slovo považujete za nadávku, tak si článek přečtěte, pokud umíte alespoň trochu anglicky).


http://www.theguardian.com/books/2014/oct/17/we-need-bold-scandalous-feminism-malala-yousafzai?CMP=fb_gu


Knihařství, level up

17. října 2014 v 13:08 | Ája |  O mně
Nemám ráda kůži, opravdu ne. Nevadí mi ani tak, že to byla kdysi kůže nějakého zvířete, které o ni rozhodně nechtělo přijít, prostě se mi jen nelíbí ten materiál, který, řekněme si to upřímně, v porovnání s barevnou (a květovanou) textilií je docela fádní. Různé odstíny hnědé, černé, snad bílá a pak se to již přibarvuje, ale je to umělé. Stejně jako je pergamen studený. Raději papír či plátno.
Přemohla jsem svou nelibost a začala se učit, jak knihařsky zpracovat useň. Zatím mi to moc nejde a mám pořezané ruce, ale to se poddá. První mini deníček je hotový. Je vyroben z docela nevhodné kůže. Seděla jsem ve čtvrtek v ateliéru a slyšela 3x přednášku o historii knih, takže vím, že tahle kůže je chemicky činěná (prý chromem, cosi mi to říká z hodin chemie), což se hodí na boty či kabelky, protože zadrží vodu - působí trochu jako umělá hmota, než opravdová kůže. A pak je tu kůže na knihařinu vhodná, která se upravuje třísly (kůra stromů) a kuřinci... ano... Což už se ovšem nedělá (a já se tomu moc nedivím), takže sehnat takovou kůži je těžké... Druhou knihu, kterou mám rozdělanou, polepím semišem... To taky není nejodolnější materiál...
Punk bindery

11. října 2014 v 20:35 | Ája |  O mně
Tuším, že jsem dnes večer dosáhla nového levelu ve svém punk knihařství - vyrábím kapitálky ze starých sluchátek...
(Kapitálek je ten kus látky/šňůrky, který je přilepený/přišitý ke hřbetu knihy nahoře a dole. Tohle: http://img.flercdn.net/i2/products/4/7/3/95374/2/6/2619304/f81az0ocz0.jpg Tenhle je moc hezký, bohužel ne můj :/ )

Sidonie

3. října 2014 v 9:26 | Ája |  Shoujo Zone!
Minulé úterý jsem byla se spolužačkou nakupovat nitě na šití knih a našla jsem v galanterii u pokladny reklamní leták (obrázek dole). Spolužačku jsem následně uprosila, abychom se tam šly podívat a ona mě teď nenávidí, protože si koupila tašku. ^^ Ale krásnou!
Ani já neodešla s prázdnou (konečně jsem našla látku s liškami), mají tam textilní metráž za rozumnou cenu (v Brně je dražší). Takže když někdy zavítáte do Ostravy, stavte se tam, je to v centru.
Mají i internetový obchod, ale ceny jsou vyšší - prý pro Pražáky. http://sidonie-design.cz/ Zboží šijí z té metráže, kterou tam prodávají. A ty látky jsou opravdu krásné *.* (Chci být odporně prachatá... ale nejsem... i kdybych byla, pravděpodobně bych to okamžitě utratila.)Oh...

1. října 2014 v 9:59 | Ája
Začala nám zase škola... Venku je mlha... Nechápu tenhle předmět, když jsem bez těchto vědomostí dokázala žít dosud, jistě to dokáži i nadále... Kéž by už byly Vánoce a sníh...
-____-