Listopad 2013

Síla typografie

30. listopadu 2013 v 15:33 | Ája |  Knihy
Lidé dneska písmo příliš nevnímají, protože jsou textem obklopeni. Písmenka na nás křičí ze všech stran! Smutné je, když písmo ignorují i grafici, přitom vhodný výběr písma rozhoduje z velké části o výsledku. Když vyberete špatné písmo nebo ho hloupě upravíte, nezapůsobí, jak by mělo, bude se bít s obsahem a ubere mu. Nebo naopak zapůsobí úplně jinak a oklame.
Písma vznikají pořád, typografové kreslí nejrůznější fonty, inspirují se v minulosti a tradicích, ale hledají nové cesty. Samozřejmě, že nevytvoří nové znaky, ale jejich varianty. Hlavní podmínkou je čitelnost - písmo je nositelem vzkazu. Ovšem ne všechny písma jsou čitelná, např. nadpisové fonty, které plní spíše dekorativní fuknci, ne sdělovací (a o jejichž smyslu někdy pochybuji).
Dokonce i písmo podléhá módě. Oblíbená gotická písma nebo renesanční italské kancelářské či dnešní bez serifové (bezpatkové) grotesky.
Takže jsem vytvořila takový malý joke. Nepovím vám, o čem bude příběh mé bakalářské práce (i když ho ze 2/3 už sama znám), můžete hádat sami. Můžete si ho taky sami vytvořit, inspirováni různými vlastnostmi písma nebo jejich nejčastějším užitím. Bude to výprava do Středozemě nebo do New Yorku? Je to pohádka nebo horor? Písma vám poradí.
Ukázky jsou o velikosti 48b (až na vyjímky, kdy jsem je musela zmenšit, aby se vešly do formátu). Zdá se, že ne všichni autoři respektují měrné soustavy. Typograficky jsem je nijak neupravovala, pokud jsou nevhodné mezislovní mezery, jsou dílem autora fontu (rozpaly by si měl už opravit grafik, ale občas není co opravovat, pak je písmo kvalitní). Chybí-li někde diakritika, pak jí font neobsahuje.
Které se vám líbí nejvíce?

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.

Den naprcaných kačerů

28. listopadu 2013 v 10:31 | Ája |  Nezařaditelné
V Ostravě místo sněhu mrholí a taky mrzne. No jo, řeknete si, je listopad, co bych chtěla? Jenže cesty děsně kloužou a přejít skrz park chce odvahu (nebo nerozum). Vsadím se, že dnes přibude spousta autonehod a zlomenin. Ráno jsem cestou do knihovny měla co dělat, abych se nepřidala k padajícím. V letní obuvi, která má hladkou podrážku bez hlubší stopy, jsem klouzala po chodnících.
Obzvlášť záludné jsou přechody! Nejen, že barva klouže, ale protože klesají k silnici kvůli vozíčkářům, může se stát, že sklouznete přímo pod auto, protože to neubrzdíte.
Dnes je den naprcaných kačerů. A všichni chodí jako připosraní...

Těším se na sníh...Medvěd a zajíc

22. listopadu 2013 v 21:37 | Ája |  Takové blbůstky
Skoro už jen měsíc! Já se tak těším na Vánoce.


Vizitky

22. listopadu 2013 v 18:00 | Ája |  O mně

No dobře, tak já zase budu dělat něco smysluplného dneska.. Korejské hudební ceny jsou předané - skoro 5 hodin mého života stráveno u počítače... Ale bylo to fajn, Poňo :)

Spisovatelská dílnička

21. listopadu 2013 v 16:30 | Ája |  Knihy
Při psaní občas člověk narazí na menší konflikty. Např.: Když husa nemá uši (boltce), čím poslouchá? Nebo je hluchá? Ptáci ale nemůžou být hluší, zpívali by falešně, třeba takový slavík by byl ztracený... Hmm, to je problém! Ale nemůžu přeci napsat, že si husa přiložila trávu k uchu, protože ucho nemá. (Věta je vytržená z kontextu, dává smysl, vážně.)
Eh?
Potřebuji google.


Kdepak fialová

21. listopadu 2013 v 15:01 | Ája |  Shoujo Zone!
Kdo mě zná, ví, že měním barvu vlasů co chvíli. Není to těžké díky pěnovým tužidlům a jejich překrýváním, vymýváním, atd. Člověk aspoň nezůstává stále stejný. Takže teď, v temných podzimních dnech, jsem dala přednost zářivé červené před melancholickou fialovou.
Četla jsem někde (ne nekonečných pláních internetu) pěknou metaforu: Listopad v roce je jako čtvrtek v týdnu, čekáte. A já se ho už nemůžu dočkat.


Politici umělci

21. listopadu 2013 v 14:26 | Ája |  Nezařaditelné
Tak v Georgi W. Bushovi prý dřímá Rembrandt. Okamžitě jsem si vzpomněla na jiného, také zavrženého, malíře, který našel své uplatnění v politice: Hitler. A pak že se historie neopakuje, je to pořád dokola... Štětce do rukou, samopaly nechte ležet!Estetickou hodnotu obrazů bych raději neposuzovala, ale... cvičení dělá mistra!

2NE1 - Missing You

20. listopadu 2013 v 20:24 | Ája |  Hudba
Nové, listopadově melancholické 2ne1. Na tohle jsem se dlouho těšila!

 


Demi Lovato - I Hate You, Don't Leave Me

20. listopadu 2013 v 18:29 | Ája |  Hudba

Občas i popová píseň o téměř minimálním textu může vyjádřit mé (minimální) pocity.

Angína

18. listopadu 2013 v 19:51 | Ája |  O mně
Jsem nemocná, kdo by to čekal? I přestože jsem hypochondr, většinou se ze všecho otřepu, ale tentokrát mě angína skolila v tu nejnevhodnější dobu. O týden později a ráda se povolím, óóóó, jak ráda bych upadla v horečky. Jak jen mě to štve! Takže bych se aspoň z tepla své postele měla pustit do práce. No vážně, komu co nalhávám? Budu chrnět jako mimino >.<

Nedivila byh se, kdybych chodila takhle polehku oblečená, ale nenosím minisukně, převážně v zimě ne... Nenosím je nikdy. Co je to za japonský perverzní klip s dokonale plastickou operací upravenými Korejkami?