Duben 2007

Harry Potter a Fénixův řád, trailer 2

27. dubna 2007 v 19:07 | Ája |  Filmy
Myslím, že tomuto traileru nedokáži nic vytknout, přestože mu něco nepopsattelného chybělo. Avšak střih i digitální triky jsou výborné. Pro fanoušky Harryho Pottera nutnost!
Tentokrát již 5. film v řadě (božínku jak to letí... XD ) vypadá opět mnohem strašidelněji a to nejen díky přítomností tmavších až černých barev v obrázcích, tajuplném šepotu, rychlých tazích šmytce po strunách houslí (jako v Psychu), ale i vlasy Daniela Radcliffa na tom mají svou zásluhu. Co ho to proboha napadlo takhle se ostříhat? Opravdu děsivé...
Kvalita:

Grapheion 2005-část druhá

27. dubna 2007 v 18:44 | Ája |  Anime a Manga
Manga: od Hukusaie k Dragon Ball
Japonský komiks neboli manga je jedinečným fenoménem-svébytnou formou grafického umění a životním stylem. V Japonsku je manga ctižádostivá umělecká forma i vzkvétající průmysl. Manga se prodává v každém novinovém kiosku a čtou je dospělí i děti, v podzemní dráze i v kavárnách a prarcích. Po pravdě řečeno, kdekoliv jsou lidé, někdo z nich určitě bude číst manga. Na manga připadá téměř 40% všech tištěných publikací v japonsku, pokrývá široký okruh námětů a slouží mnoha odlišným účelům. Některé např. učí vaření, jiné golfu, ekonomice nebo japonštině.
Výstavu zahájily tisky starých mistrů dřevořezu jako Hokusai, Kunisada a harunobu, představila Hokusaiovo původní album manga včetně jeho digitální verze a prezentovala různé styly původního mamga desetivelmi známých japonských umělců: Akira Torijama, Eiičiro Oda a MAsaši Kišimoto kreslí manga, určená pro chlapce, zatímco Arina Tanemurová, Megumi Mizusawa, Mačiko Satonaková, Rijoko Ikedová a Keiko Takemijová dělají manga pro dívky. Baron Jošimoto je jedním z nejznámějších tvůrců realistického manga a manga Hikaru Juzukiho jsou určena pro dospělé. Zvláštní vztah k Finsku mají Akira Torijama (Dragon Ball), Arina Tanemurová (Time Stranger Kyoko) a Eiičiro Oda (One Piece), protože nedávno se tu jejich díla začala vydávat.
Výstava nabídla i jedinečnou kompilaci finského manga vč. prací šesti místních autorů, jejichž styl i témata ovlivnil japonský komiks.
Výstava však nesledovala jen japonský komiks, ale jeho prostřednictvím šířeji i japonskou kulturu včetně kulturních programů nabízejících pohled na to, co leží za manga.
Muzeum vydalo stostránkový vzdělávací balíček Manga ABC, autorem jeho designu je Nene Cuboi. Katalog: Odborný text Dr. Margrit Brehmová.

Grapheion 2005-část první

26. dubna 2007 v 16:36 | Ája |  Anime a Manga
Japonský pop-art. Manga a současné umění
V posledních letech japonské komiksy neboli manga inspirují západní autory komiksů, módní návrháře, současné umělce a miliony běžných čtenářů. Postavičky s velkýma očima se objevují na tričkách, ve videohrách, na obalech CD a dokonce i muzeích umění.
Rozsáhlá výstava Japonský po-art byla prvním představaním manga jako vizuální kutltury ve Finsku a zahrnovala dvě samostatné části. První se soustředila na samotné manga, jeho kořeny a současný japonský komiks. Druhá představila špičková jména současných japonských umělců, kteří vyrostli na četbě manga.
Čast s názvem Od Hokusaie k Dragon Ball představila výběr z originálů od nejzajímavějších umělců moderního manga a jeho stylovou různorodost včetně dřevorytových tisků Hokusaie a dalších starých mistrů. Výstava i doprovodný program také demonstrovaly kulturu fanoušků, která je blízce spojená s manga, např ,cosplay´ neboli oblékání podle jeho postav. Program nabídl návštěvníkům přednášky o současné japonské kultuře, možnost nakreslit si je, a dokonce si zazpívat karaoke.
Populární a vznešená kultura se pak setkaly na druhém podlaží s neo pop-artem deseti umělců vč. mezinárodních superhvězd jako Jošitomo Nara, Mariko Moriová a Takaši Murakami- ze sbírek Němce Thomase Olbrichta.

"Zvláštnosti" z mého okolí

24. dubna 2007 v 20:36 | Ája |  Takové blbůstky
Tentokrát z Kyjova. Kyjov je městečko ležící nedaleko Hodonína, kde přebývám já. V Kyjově bydlí má babička a nejlepší kámoška, se kterou se strašně ráda procházím až na konec města. A při jedné z našich toulek jsme objevili něco, co nás dostalo a královsky pobavilo, protože tohle se může vyskytovat jen v Kyjově:
P.S. Podívejte se na dveře toho hračkářství. Někdo má očividně velmi černý smysl pro humor ;)

Kroj

24. dubna 2007 v 20:25 | Ája |  O mně
Už jste si někdy zkusili 7 hodin malovat, když jste přitom kreslíři? No já jo...A výsledek:

Grapheion 2005

24. dubna 2007 v 20:12 | Ája |  Anime a Manga
Nedávno mi máma řekla, že pro mě má překvapení. Nebyla jsem nijak zvlášť extra nadšená, protože její dárky jsou většinou jen další starosti a chvíli už jsem si i myslela, že má pravdu. Přinesla totiž z práce docela tlustý časopis anebo už knížku o grafice. A já věděla, že si tu nudnou grafiku, která mě v budoucích 4 letech mého života čekala na škole budu muset prohlédnout, přestože se mi tohle umění většinou 100% nelíbí. Avšam matka začala časopisem listovat a cosi hledat. Nejdřív jsem jí nevěnovala dostatečnou pozornost, ale když mi před nos přistrčila dvou-stránku o manze, doslova mi klesla brada. :) Ano, v časopise o umění byla zmínka o manze! Ať si kdo chce co chce říká a označuje mangu za kýč (a podobná slova), tohle je důkaz, že tomu tak není.
Během několika dnů se Vám pokusím tento článek přepsat, protože je určitě velmi obsáhlý a věřím, že zmínky o výstavách zaujmou i Vás. Přestože je to 2 roky staré číslo a výstava ve Finsku už je nejspíš zrušená. :)

Na přání

21. dubna 2007 v 10:59 | Ája |  Hudba
anebo druhá možnost, celé cd i se songem Lapis (aspoň myslím, že se to tak jmenuje :)
Mělo by to fungovat. A pokud umíte s Megauploudem, tak Vám nic nebrání ve stažení

IMVU, 3D Chat

17. dubna 2007 v 18:39 | Ája |  Nezařaditelné
Představte si ICQ bez oken s textem, ale s animovanými 3D postavičkami s bublinami. Ne, to nemusí být jen Vaše divoká představivost. Tohle je skutečnost!
IMVU je 3D chat, který Vás chytne a už nepustí stejně jako mě. Vzhled své postavičky můžete neustále měnit nakupovaním oblečení, vlasů, barvy očí atd. za credity, které dostávate za chatování.
Nejspíš nejlepší ze všech možností IMVU je náhodný chat, kdy Vás to spojí třeba přes půl světa a můžete si povídat s lidmi z Ameriky, Indonésie, Litvy, Beligie, Anglie etc.
Rozhodně zkuste, nebudete litovat. Stejně jako u ICQ stačí stáhnout program a zapsat se na stránce, to vše samozřejmě zdarma.
Více informací ZDE
Jediné mínus je, že musíte umět anglicky...
To všechno jsem já. Jak už jsem říkala, možnosti vzhledu je neomezené a záleží jen na vaší fantazii, vkusu a samozřejmě počtu kreditů. :) To dole, ten kluk v pravo vedle mě, byl myslím z Austálie. ;)
Btw. Chci moc a moc poděkovat Bjetce, že mi o tomhle řekla! :)

Hip-hop

12. dubna 2007 v 17:45 | Ája |  Hudba
Takže buď se jmenují TBNY a jejich CéDé dostalo název Prosack, anebo je to úplně naopak. Nepodařilo se mi o nich zjistit nic ví, než že pocházejí z poloostrovu zvaného Korea a mají rádi hip-hop. Přestože já nejsem fanouškem tohoto žánru (dávám přednost elektrické kytaře a fešnému kytaristovi), tomuhle jsem neodolala. I když nejsem znalec, odvažuji se tvrdit, že je to celkem kvalitní hudba (pokud můžu hip-hop nazvat hudbou).

Grave of the Fireflies (Hrob světlušek)

11. dubna 2007 v 19:34 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Je to trochu nezvyklé, protože většina lidí je zvyklá, že japonské animované filmy jsou většinou fantasy, sci-fi nebo akčně historické z dob samurajů. Věděla jsem, že tohle anime má být velmi smutné, přesto jsem se rozhodla, že se na něj podívám. A pravdou je, že opravdu smutné bylo a na konci jsem vážně bulila jako malé tele. Navíc mi na náladě nijak nepřidal fakt, že jsem si film naordinovala někdy v půlce února, když jsem byla nemocná a lékařem předepsané prášky mi na čtrnáct dní vzaly chuť k jídlu a skoro i do života.
Hrob světlušek je vážně laděný příběh dvou osiřelých sourozenců Saita a Setsuko odehrávající se v době, kdy Američané bombardovali Japonsko (stál jim ten Pearl Harbor za to?). Saitovi se nelíbí, jak se k nim po matčině smrti chová vzdálená teta, a tak se rozhodne, že se svou sestřičkou budou raději žít sami v opuštěném krytu na břehu řeky. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Nedostatek jídla a potíže s parazity oslabují Setsučino zdraví. Dojde to dokonce tak daleko, že Saita krade zeleninu na polích a dokonce neváhá loupit v domácnostech opuštěných kvůli náletům.
Ani jedno z dětí se nechce vzdát představy, že se jednoho dne objeví jejich otec, sloužící jako námořní důstojník, odvede si je pryč a jejich trápení skončí. Otec však neodpovídá na dopisy a Saita se později dozvídá, že japonská flotila byla zničena. Když už se vyčerpaná Setsuko nedokáže skoro ani hýbat, Saita vybere poslední peníze, které měla na účtu jejich matka a nakoupí pro sestru pořádné jídlo. Vysílená holčička se ovšem nedožije druhého dne. Za poslední zbytek peněz koupí Saita uhlí a sám jí udělá pohřební hranici. Trochu jejího popela si schová do plechovky od bonbonů, aby tak mohli zůstat pořád spolu. Sám ji následuje jen o krátkou dobu později. Paradoxně je to ve chvíli, kdy válka končí.
Film z větší části vychází ze skutečné události - autor knižní předlohy se také musel sám postarat o svou sestřičku, která však v jeho péči zemřela. Název příběhu vychází z okamžiku, kdy Setsuko jednou ráno pohřbívá mrtvé světlušky, které si zvečera s bratrem donesli do úkrytu, aby jim svítily. Chtěla aby měly svůj hrob. A stejně jako světluščino světlo i lidský život může zhasnout stejně náhle a nečekaně. Jako životy obou dětí, které se domnívaly, že dokážou samy bez pomocí jiných přežít v krutém světě.