Duben 2007

Harry Potter a Fénixův řád, trailer 2

27. dubna 2007 v 19:07 | Ája |  Filmy
Myslím, že tomuto traileru nedokáži nic vytknout, přestože mu něco nepopsattelného chybělo. Avšak střih i digitální triky jsou výborné. Pro fanoušky Harryho Pottera nutnost!
Tentokrát již 5. film v řadě (božínku jak to letí... XD ) vypadá opět mnohem strašidelněji a to nejen díky přítomností tmavších až černých barev v obrázcích, tajuplném šepotu, rychlých tazích šmytce po strunách houslí (jako v Psychu), ale i vlasy Daniela Radcliffa na tom mají svou zásluhu. Co ho to proboha napadlo takhle se ostříhat? Opravdu děsivé...
Kvalita:

Grapheion 2005-část druhá

27. dubna 2007 v 18:44 | Ája |  Anime a Manga
Manga: od Hukusaie k Dragon Ball
Japonský komiks neboli manga je jedinečným fenoménem-svébytnou formou grafického umění a životním stylem. V Japonsku je manga ctižádostivá umělecká forma i vzkvétající průmysl. Manga se prodává v každém novinovém kiosku a čtou je dospělí i děti, v podzemní dráze i v kavárnách a prarcích. Po pravdě řečeno, kdekoliv jsou lidé, někdo z nich určitě bude číst manga. Na manga připadá téměř 40% všech tištěných publikací v japonsku, pokrývá široký okruh námětů a slouží mnoha odlišným účelům. Některé např. učí vaření, jiné golfu, ekonomice nebo japonštině.
Výstavu zahájily tisky starých mistrů dřevořezu jako Hokusai, Kunisada a harunobu, představila Hokusaiovo původní album manga včetně jeho digitální verze a prezentovala různé styly původního mamga desetivelmi známých japonských umělců: Akira Torijama, Eiičiro Oda a MAsaši Kišimoto kreslí manga, určená pro chlapce, zatímco Arina Tanemurová, Megumi Mizusawa, Mačiko Satonaková, Rijoko Ikedová a Keiko Takemijová dělají manga pro dívky. Baron Jošimoto je jedním z nejznámějších tvůrců realistického manga a manga Hikaru Juzukiho jsou určena pro dospělé. Zvláštní vztah k Finsku mají Akira Torijama (Dragon Ball), Arina Tanemurová (Time Stranger Kyoko) a Eiičiro Oda (One Piece), protože nedávno se tu jejich díla začala vydávat.
Výstava nabídla i jedinečnou kompilaci finského manga vč. prací šesti místních autorů, jejichž styl i témata ovlivnil japonský komiks.
Výstava však nesledovala jen japonský komiks, ale jeho prostřednictvím šířeji i japonskou kulturu včetně kulturních programů nabízejících pohled na to, co leží za manga.
Muzeum vydalo stostránkový vzdělávací balíček Manga ABC, autorem jeho designu je Nene Cuboi. Katalog: Odborný text Dr. Margrit Brehmová.

Grapheion 2005-část první

26. dubna 2007 v 16:36 | Ája |  Anime a Manga
Japonský pop-art. Manga a současné umění
V posledních letech japonské komiksy neboli manga inspirují západní autory komiksů, módní návrháře, současné umělce a miliony běžných čtenářů. Postavičky s velkýma očima se objevují na tričkách, ve videohrách, na obalech CD a dokonce i muzeích umění.
Rozsáhlá výstava Japonský po-art byla prvním představaním manga jako vizuální kutltury ve Finsku a zahrnovala dvě samostatné části. První se soustředila na samotné manga, jeho kořeny a současný japonský komiks. Druhá představila špičková jména současných japonských umělců, kteří vyrostli na četbě manga.
Čast s názvem Od Hokusaie k Dragon Ball představila výběr z originálů od nejzajímavějších umělců moderního manga a jeho stylovou různorodost včetně dřevorytových tisků Hokusaie a dalších starých mistrů. Výstava i doprovodný program také demonstrovaly kulturu fanoušků, která je blízce spojená s manga, např ,cosplay´ neboli oblékání podle jeho postav. Program nabídl návštěvníkům přednášky o současné japonské kultuře, možnost nakreslit si je, a dokonce si zazpívat karaoke.
Populární a vznešená kultura se pak setkaly na druhém podlaží s neo pop-artem deseti umělců vč. mezinárodních superhvězd jako Jošitomo Nara, Mariko Moriová a Takaši Murakami- ze sbírek Němce Thomase Olbrichta.

"Zvláštnosti" z mého okolí

24. dubna 2007 v 20:36 | Ája |  Takové blbůstky
Tentokrát z Kyjova. Kyjov je městečko ležící nedaleko Hodonína, kde přebývám já. V Kyjově bydlí má babička a nejlepší kámoška, se kterou se strašně ráda procházím až na konec města. A při jedné z našich toulek jsme objevili něco, co nás dostalo a královsky pobavilo, protože tohle se může vyskytovat jen v Kyjově:
P.S. Podívejte se na dveře toho hračkářství. Někdo má očividně velmi černý smysl pro humor ;)

Kroj

24. dubna 2007 v 20:25 | Ája |  O mně
Už jste si někdy zkusili 7 hodin malovat, když jste přitom kreslíři? No já jo...A výsledek:

Grapheion 2005

24. dubna 2007 v 20:12 | Ája |  Anime a Manga
Nedávno mi máma řekla, že pro mě má překvapení. Nebyla jsem nijak zvlášť extra nadšená, protože její dárky jsou většinou jen další starosti a chvíli už jsem si i myslela, že má pravdu. Přinesla totiž z práce docela tlustý časopis anebo už knížku o grafice. A já věděla, že si tu nudnou grafiku, která mě v budoucích 4 letech mého života čekala na škole budu muset prohlédnout, přestože se mi tohle umění většinou 100% nelíbí. Avšam matka začala časopisem listovat a cosi hledat. Nejdřív jsem jí nevěnovala dostatečnou pozornost, ale když mi před nos přistrčila dvou-stránku o manze, doslova mi klesla brada. :) Ano, v časopise o umění byla zmínka o manze! Ať si kdo chce co chce říká a označuje mangu za kýč (a podobná slova), tohle je důkaz, že tomu tak není.
Během několika dnů se Vám pokusím tento článek přepsat, protože je určitě velmi obsáhlý a věřím, že zmínky o výstavách zaujmou i Vás. Přestože je to 2 roky staré číslo a výstava ve Finsku už je nejspíš zrušená. :)

Na přání

21. dubna 2007 v 10:59 | Ája |  Hudba
anebo druhá možnost, celé cd i se songem Lapis (aspoň myslím, že se to tak jmenuje :)
Mělo by to fungovat. A pokud umíte s Megauploudem, tak Vám nic nebrání ve stažení

IMVU, 3D Chat

17. dubna 2007 v 18:39 | Ája |  Nezařaditelné
Představte si ICQ bez oken s textem, ale s animovanými 3D postavičkami s bublinami. Ne, to nemusí být jen Vaše divoká představivost. Tohle je skutečnost!
IMVU je 3D chat, který Vás chytne a už nepustí stejně jako mě. Vzhled své postavičky můžete neustále měnit nakupovaním oblečení, vlasů, barvy očí atd. za credity, které dostávate za chatování.
Nejspíš nejlepší ze všech možností IMVU je náhodný chat, kdy Vás to spojí třeba přes půl světa a můžete si povídat s lidmi z Ameriky, Indonésie, Litvy, Beligie, Anglie etc.
Rozhodně zkuste, nebudete litovat. Stejně jako u ICQ stačí stáhnout program a zapsat se na stránce, to vše samozřejmě zdarma.
Více informací ZDE
Jediné mínus je, že musíte umět anglicky...
To všechno jsem já. Jak už jsem říkala, možnosti vzhledu je neomezené a záleží jen na vaší fantazii, vkusu a samozřejmě počtu kreditů. :) To dole, ten kluk v pravo vedle mě, byl myslím z Austálie. ;)
Btw. Chci moc a moc poděkovat Bjetce, že mi o tomhle řekla! :)

Hip-hop

12. dubna 2007 v 17:45 | Ája |  Hudba
Takže buď se jmenují TBNY a jejich CéDé dostalo název Prosack, anebo je to úplně naopak. Nepodařilo se mi o nich zjistit nic ví, než že pocházejí z poloostrovu zvaného Korea a mají rádi hip-hop. Přestože já nejsem fanouškem tohoto žánru (dávám přednost elektrické kytaře a fešnému kytaristovi), tomuhle jsem neodolala. I když nejsem znalec, odvažuji se tvrdit, že je to celkem kvalitní hudba (pokud můžu hip-hop nazvat hudbou).

Grave of the Fireflies (Hrob světlušek)

11. dubna 2007 v 19:34 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Je to trochu nezvyklé, protože většina lidí je zvyklá, že japonské animované filmy jsou většinou fantasy, sci-fi nebo akčně historické z dob samurajů. Věděla jsem, že tohle anime má být velmi smutné, přesto jsem se rozhodla, že se na něj podívám. A pravdou je, že opravdu smutné bylo a na konci jsem vážně bulila jako malé tele. Navíc mi na náladě nijak nepřidal fakt, že jsem si film naordinovala někdy v půlce února, když jsem byla nemocná a lékařem předepsané prášky mi na čtrnáct dní vzaly chuť k jídlu a skoro i do života.
Hrob světlušek je vážně laděný příběh dvou osiřelých sourozenců Saita a Setsuko odehrávající se v době, kdy Američané bombardovali Japonsko (stál jim ten Pearl Harbor za to?). Saitovi se nelíbí, jak se k nim po matčině smrti chová vzdálená teta, a tak se rozhodne, že se svou sestřičkou budou raději žít sami v opuštěném krytu na břehu řeky. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Nedostatek jídla a potíže s parazity oslabují Setsučino zdraví. Dojde to dokonce tak daleko, že Saita krade zeleninu na polích a dokonce neváhá loupit v domácnostech opuštěných kvůli náletům.
Ani jedno z dětí se nechce vzdát představy, že se jednoho dne objeví jejich otec, sloužící jako námořní důstojník, odvede si je pryč a jejich trápení skončí. Otec však neodpovídá na dopisy a Saita se později dozvídá, že japonská flotila byla zničena. Když už se vyčerpaná Setsuko nedokáže skoro ani hýbat, Saita vybere poslední peníze, které měla na účtu jejich matka a nakoupí pro sestru pořádné jídlo. Vysílená holčička se ovšem nedožije druhého dne. Za poslední zbytek peněz koupí Saita uhlí a sám jí udělá pohřební hranici. Trochu jejího popela si schová do plechovky od bonbonů, aby tak mohli zůstat pořád spolu. Sám ji následuje jen o krátkou dobu později. Paradoxně je to ve chvíli, kdy válka končí.
Film z větší části vychází ze skutečné události - autor knižní předlohy se také musel sám postarat o svou sestřičku, která však v jeho péči zemřela. Název příběhu vychází z okamžiku, kdy Setsuko jednou ráno pohřbívá mrtvé světlušky, které si zvečera s bratrem donesli do úkrytu, aby jim svítily. Chtěla aby měly svůj hrob. A stejně jako světluščino světlo i lidský život může zhasnout stejně náhle a nečekaně. Jako životy obou dětí, které se domnívaly, že dokážou samy bez pomocí jiných přežít v krutém světě.

FMA – Hagaren Kids OAV

11. dubna 2007 v 19:33 | Ája |  Fullmetal Alchemist
A další OAV Fullmetal Alchemist je velice kraťounké a na konci velice smutňounké, protože signalizuje skutečnost, že Ed se už do Amestris nikdy nevrátil a dodnes zkysnul tady v tomhle příšerném ne-alchymistickém světě (a proto taky nedočkavě čekám na každý nový díl mangy :-)).
Píše se rok 2005. Tři mrňousové - jeden je celý Ed, jeden celá Winry a poslední jako by z oka vypadl malému Alovi - jdou navštívit svého dědečka. Cestou míjí známé tváře - například výrostky s obličeji Mustanga a Bredy nebo policistu Hughese, kterého se ptají na cestu. V kině zrovna běží Conqueror of Shamballa, tak si inspirovaní prcci hned udělají transmutační kruh z nejbližšího kanálu.
Rozuzlení je následující. Jejich pra-pra-pra a kdoví kolik ještě pra-dědeček Edward má narozeniny. Takové hezké kulaté výročí se dvěma nulami na konci, což v člověku probudí velkou dávku nostalgie, obzvláště při pohledu na stále fungující automail a starou fotografii s Alem, který je o hlavu větší než Ed. A taky nevypovězené dohady s ohledem na malou pra-pra-pravnučku... Našel snad Ed Winry tady u nás?

FMA – Alchemists vs. Homunculi OAV

11. dubna 2007 v 19:32 | Tanaka Taher‘ai |  Fullmetal Alchemist
Další OAV na téma Fulmetall Alchemist se týká, jak už název naznačuje, alchymistů a homunkulů. Chronologicky je poněkud mimo, ale na druhou stranu se jedná pouze o další zábavné zpestření celé záležitosti, nikoliv o dějovou linii, se kterou je třeba nějak vážněji počítat.
Příběh se točí okolo nováčka v řadách alchymistů. Dostane oficiální instrukce od Kinga Bradleyho, vyslechne Mustangovo hlášení o událostech v 5. laboratoři a o tajuplných homunkulech, kteří se tam objevili. Pak se všichni vojáci seberou a jedou na záchrannou akci, protože jeden z oněch nebezpečných týpků drží v zajetí Státního Alchymistu. Samozřejmě to není nikdo jiný než Greed a zajatí jsou kromě Eda ještě Al s Winry.
No a protože Greed pije krev nejen armádě, ale i svým bývalým kolegům, odvelí Pride do těch míst i své zbylé "podřízené" Lust, Gluttonyho, Sloth a Wratha. Envy už je totiž na místě a v přestrojení, jak mívá ve zvyku :-). Schyluje se k pořádnému boji, jehož závěr nakonec závisí právě na schopnostech onoho nejmenovaného nováčka.
Filmeček má necelou čtvrthodinku, vyskytne se v něm pár akčních i humorných momentů (obzvláště Greed tulící se k Winry, ze které se nakonec vyklube Envy, stojí docela za to), ale celkově nepřináší nic zásadního a kratší, humorněji laděná Chibi Party se mi líbila mnohem více.

Hmm...

11. dubna 2007 v 19:31 | Ája |  Nezařaditelné
Já jsem tak strašně línááááá...ach jo, nicméně ode dneška (tj. 11.4.2007) si můžete prohlédnout obrázky ze seriálu Ranma 1/2. Tuším, ale jistě to nevím, že jejich 22. Najdete je vlevo, v menu, v sekci Galerie.
Jinak bych strašně chtěla poděkvat Tanace! :) Bez ní bych sem neměla co dát. ARIGATOU!!!

Ranma 1/2-Zajímavosti

11. dubna 2007 v 19:06 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Hlasové:
  • Ženskou Ranmu v originále namluvila Megumi Hayashibara populární japonská dabérka a zpěvačka. Nazpívala mimo jiné i několik písní pro anime Shaman King, kde také mluvila Annu. V dalším povedeném anime Cowboy BeBop si zase střihla úlohu protřelé podvodnice Faye Valentine. Na kontě má spoustu a spoustu dalších rolí.
  • I japonský hlas Ryogy Hibikiho, Koichi Yamadera, je ke slyšení v seriálu Cowboy BeBop, tentokrát v roli Spikea Spiegela. Teď se akorát nemůžu rozhodnout, kdo je v jeho podání rozkošnější, jestli Spike nebo P-chan. Asi P-chan, protože BeBopa sleduji tedy hlavně v angličtině... Jeho hlas je ovšem v Japonsku známý kupříkladu i jako Kocour z Červeného trpaslíka, Manny z Doby ledové nebo Oslík ze Shreka. Murphyho má asi v malíčku, protože daboval i dráčka Mushu z Legendy o Mulan a četné další Murphyho role
  • Kappei Yamaguchi (mužský Ranma), tedy přesněji jeho hlas, je ke slyšení zase jako jednorožec Rokuta v zajímavém fantasy Twelve Kingdoms.
  • Víte, co má Ranma překvapivě společného se sci-fi? Není to námět, jak by snad někomu mohlo připadat, ale do páté sezóny dabovala v anglické verzi ďábelsky se chechtající Kodachi Kuno Teryl Rothery, kterou fanoušci Hvězdné Brány znají jako doktorku Fraiserovou (v sedmé sezóně hrdinně zesnulou).
  • Kelly Sheridan, alias Ukyo Kuonji v angličtině, je zase ke slyšení, pokud jste fanoušky - tedy asi spíš fanynkami - nejmenované blonďaté panenky s vosím pasem, která se animované podobě dostala už i do filmu. Všichni víme, o koho se jedná, že? Já ji neholduji, vždycky jsem měla jen levnější náhražky, co ani neohýbaly nohy, ale připouštím, že ty filmy jsem viděla dva, ale jenom česky...
Jména:
  • Kodachi je název krátkého meče. Je delší než dýka, ale kratší než klasická katana.
  • Nodoka znamená klid.
  • Jméno slečny je Hinako možná docela trefné, neboť Ninomiya prý znamená "dvě princezny". Ale tohle není z mojí hlavy, někde jsem to četla. "Ni" je opravdu dvě, ale mám pocit, že princezna je "hime", takže opravdu nevím :-o.
Ostatní:
  • Originální název bojového umění provozovaného Saotomovými a Tendovými zní Musabetsu Kakutou Ryuu. V doslovném (a kostrbatém :-)) překladu by to znělo asi jako technika nevybíravého boje, tedy něco jako, že povoleno je úplně vše. Takže anglický výraz Anything Goes překvapivě dost sedí. Styl vymyslel Happosai a jeho účelem je prakticky vzít si z každého bojového stylu to, co nejlépe funguje, a zařadit to do svého. Co se nehodí, toho se zbavit a neprovozovat. Český výraz Prašť jako uhoď, použitý v titulcích pro seriál, sice tak docela neodpovídá, ale rozhodně sedí k zábavnému pojetí celého anime a mě velmi, velmi pobavil.
  • Francouzi se ukázali jako velcí patrioti, protože když ve své zemi tento seriál vysílali, kompletně přejmenovali veškeré postavy. Z Ranmy Saotomeho se stal Ranma Vincent a jeho matka Nodoka byla přejmenována na Delphine. Z Akane Tendo se stala Adeline Galant, její sestry Nabiki a Kasumi byly rázem Amandine a Anabelle a jejich otec Aristide. Z Kuna a jeho sestry se stali Julian a Géraldine Stormovi. Mohla bych pokračovat, ale nedokážu si skoro ani představit, jak mohou mít japonské postavy francouzská jména. Tomuhle se říká prznění klasického japonského odkazu. To by mě zajímalo, co na to Rumiko Takahashi.

Obrázky

6. dubna 2007 v 14:13 | Ája |  Vaše obrázky
Autor: Štěpán

Eddie-Lost in Love

4. dubna 2007 v 18:19 | Ája |  Hudba
Romantický pomalý cajdáček v japonštině. Trochu připomíná jednu písničku z Inuyashy anebo nějakého jiného anime. Obsahuje 2 veze. Normáln a akustickou. Ta akustická se mi zdá lepší. Není taková přeplácaná

Alice Nine - Akatsuki (Amanecer)

4. dubna 2007 v 18:15 | Ája |  Nezařaditelné
Pokud rozluštíte tu španělštinu, můžete si stáhnout klip od Alice Nine. Velikost je: 51,3 MB a zkomprimované programem AlZip. (Nevíte náhodou někdo, co to je?)

176BIZ-Shinkai ni oboreta sakana

4. dubna 2007 v 18:02 | Ája |  Hudba
Pokud máte rádi trochu drsnější kytary a šílený bubny, které se zdají až nerytmické, pak je tenhle nový singl od 176BIZ přímo pro vás! Cd obsahuje 3 songy: dekiai, drag on downer, ruriiro no shinkai. Ani zpěvák není špatný, ale na Gackta nemá. ;)

Hvězdný prach-Trailer

2. dubna 2007 v 15:44 | Ája |  Filmy
Opravdu bych s tím starým počítačem měla něco dělat...zase to nedokázal spustit. Nicméně už dost o mě. Jak ten trailer vypadá nemám zdání, ale obsazení je velice kvalitní: Peter O´Toole , Robert De Niro, Michell Pfeiffer a Claire Danes. Ať žije fantasy. Horší než Eragon to snad už nebude...
Kvalita: