Březen 2007

Denní hlídka-Trailer

27. března 2007 v 19:30 | Ája |  Filmy
První ukázky z nového pokračování Noční hlídka. Zatímco v Rusku trhá tento film rekordy v návštěvnosti, u nás si na něj budeme ještě muset dlouho počkat. Užíjme si zatím tento trailer. ;)
Kvalita:
P.S. Můj počítač to opět nebyl schopen rozjet. Poletí z okna!

Obrázky

27. března 2007 v 19:12 | Ája |  Vaše obrázky
Od Štěpána:
Pokud taky rádi kreslíte nebo malujete, pošlete své obrázky!

Piráti z Karibiku - Na konci světa-Trailer

23. března 2007 v 19:57 | Ája |  Filmy
Neuvěřitelně dynamický trailer s nádherně slizkým kapitánem Barbarosou, hloupě sladkým Orlandem Bloomem, věčně se sexy tvářící Keira Knightley, šaškujícím Johnny Deppem a zle se šklebícím Chow Yun-Fatem. Musíte vidět. Zvlášť mě dostalo, jak William žádal Elizabeth uprostřed bitvy o ruku. Větší hovadinu jsem neviděla, přesto si mé srdce romantika povzdechlo. Jo, to je možný jen ve filmu.

Grind House-Trailer 2

23. března 2007 v 14:14 | Ája |  Filmy
Jednou jsme to už viděli, ale co bychom se nepodívali po druhé, ne? Tarantino a Rodriquez. Sice jsem pro Sin City nenašla pochopení, ale ta dáma s kulometem místo nohy mě dostala. Musím vidět. Ovšem v Česku nastal menší problém. (Jak typické, že?) Náš distributor oba filmy chce rozdělit a uvést do kin samostatně s asi měsíčním odstupem. Osud falešných trailerů je neznámý.

Spider-Man 3-Trailer 2

23. března 2007 v 14:08 | Ája |  Filmy
Mého hodnocení se nedočkáte. Starý dobrý geniální počítač to nedokáže spustit. ("Cože?! Už zase? Ale néééé!") Ale tenhle trailer by měl být mnohem lepší než ten předchozí, takže ENJOY!
Kvalita: nízká (117,30MB) (Není to trochu moc?)

Becoming Jane

22. března 2007 v 14:46 | Ája |  Filmy
Láska je silná zbraň, což poznali všichni hrdinové románů od Jane Austinové, podle jejíhož života byl natočen tento film. Pokud nejste romanticky založené duše, rovnou to vzdejte.
Jane Austinová byla a stále je slavná anglická spisovatelka. Nikdy se nevdala, a prý jediné nabídnutí k sňatku během hodiny odmítla. Její romány jsou velmi jemné a oddechové čtení. A jedinou starostí hlavních postav je kolikrát jen dobře se provdat.
V roli Jane Austinové uvidíme Anne Hathaway (Deník Princezny, Zkrocená Hora) a v dalších rolích se nám představí: James McAvoy (Znám ho jen podle doslechu. V kterém filmu hrál to nevím.), Maggie Smith (Harry Potter, Sestra v akci), Julie Walters (Jí znám zase jen od vidění. Také nevím, kde hrála.), James Cromwell (Prasátko Babe). A můžeme se těšit na krásné kostými, a ty nádherná panská sídla. Jak ráda bych v jednom takovém bydlela!

Ranma 1/2- Slovníček

22. března 2007 v 14:14 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Slovníček:
Některá slovíčka jsem nepochytila jen
ze sledování tohohle seriálu, ale myslím,
že se docela hodí.
* * *
senpai = takhle Akane obvykle říká Kunovi
(v tomto případě je to výraz pro staršího žáka, anglicky je to upperclassman)
muko-dono = zeť (tak říká Cologne s oblibou Ranmovi)
hentai - úchyl :-D
(tohle oslovení používá v Ranmovi kdekdo a na kohokoliv)
sensei - učitel, mistr, doktor
(univerzální titul, řekla bych :-))
daijoubu = v pořádku, v bezpečí, OK
nani = co?, cože?
doushite = proč?
nee-san = starší sestra, dívka
imouto = mladší sestra
nii-san = starší bratr, chlapec
otouto = mladší bratr
otou-san, chichi = otec
okaa-san, haha = matka
oba-san = teta, žena středního věku
oji-san = strýc, muž středního věku
baa-san = babička
jii-san = dědeček
jiji = děda, starý pán

Ranma 1/2- Postavy 3

21. března 2007 v 12:18 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Postavy pouze z mangy:
 • Z mangy nedostali v anime příležitost (a zasloužili by si ji) například Herb, další postižený, který se vymáchal v prokletých pramenech a pak dělal docela dusno. Herb na tom byl stejně jako Ranma a pátral po magickém čajníku, který by z něj udělal muže natrvalo a Ranmovi, Ryogovi a Moussovi nechtěl dovolit, aby se ho zmocnili. Herb má obsesi na ženská prsa, protože právě kvůli nim se sám stal ženou.
 • Další stojí za to zmínit Akari Unryu, která pochází z doja, které má dlouholetou tradici ve výcviku prasat v sumo. Akari miluje prasata. A taky se zamilovala do Ryogy na první pohled. A to ještě ani nevěděla, že je taky prase. Darovala mu ručně pletený svetr s prasetem a také mu upekla sušenky v podobě - jak jinak - prasátek.
 • Ještě jich tam pár bylo, ale já jsem mangu zatím nestihla úplně dočíst, takže nemám právo psát o nikom dalším...

Ranma 1/2- Postavy 2

21. března 2007 v 12:17 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Přátelé - nepřátelé:
Tatewaki Kuno
 • Nejen se svou dvojakostí a s děvčaty má Ranma problémy. V prvé řadě muší čelit sedmnáctiletému Kunovi, nejmenovanému vůdci školního klubu kenda, který svou zoufalou náklonnost k ženskému pohlaví dělí rovným dílem mezi Akane a Ranmu v ženské podobě. Nejraději má tu, která je prostě poblíž. Zahlcuje je květinami, medituje nad jejich obřími fotografiemi (za které je ochoten zaplatit Nabiki Tendo jakoukoliv cenu), cituje Shakespeara (v originále Konfucia) a nechá se od nich klidně mlátit. Ještě si přitom myslí, že je to důkaz jejich lásky k němu. Na Ranmu v klučičí podobě ovšem za každé vhodné příležitosti vytahuje dřevěný meč (bůhvíproč ostrý jako břitva) a vyzývá ho na souboj.
 • Nejčastější hláška: "Já Tatewaki Kuno, sedmnáct let, Modrý hrom Furinkanské střední školy..."
 • Nejlepší hláška: "Ožením se s Nabiki Tendo a Akane Tendo a dívka s copánkem se stanou mými milenkami!"
Ryoga Hibiki
 • Ryoga je kluk s nejhorším smyslem pro orientaci v celém Japonsku, možná i v Asii (protože jenom někdo takový může jít přes několik ulic ze školy do Tendova domu přes Okinawu a nakonec stejně skončí někde v Hirošimě). Vůči Ranmovi chová zášť, protože kvůli němu rovněž spadl do jezírek v Jusenkyu, a jeho prokletím je měnit se v malé černé prasátko s šátečkem kolem krku, které si nejrůznější lidé často chtějí uvařit a sníst.
 • Jeho nenávist vzroste ještě ve chvíli, kdy jako další zahoří neopětovanou láskou k Akane. Ryoga je přesvědčen, že Ranma si svou snoubenku naprosto nezaslouží a za mnoha okolností se mu to snaží vysvětlit. Především ručně a nožně. Ryogovou jedinou výhodou je, že Akane netuší o jeho proměnách, v podobě čuníka P-chana ho velmi zbožňuje a tahá si ho do postele k Ranmově zcela zjevné nelibosti.
 • Nejlépe jsem se s Ryogou bavila asi u mangy, když si zakoupil kouzelnou udici, která mu měla chytit pravou lásku. Samozřejmě ji zamýšlel použít na Akane, ovšem háček se zabodl do Ranmy, který od té chvíle začal k Ryogovi pociťovat stále větší a větší náklonnost. Vařil mu jídlo, tulil se k němu na veřejnosti (v obou pohlavích) a vyznával mu nehynoucí lásku. Ryoga byl tak zoufalý, že v jednu chvíli vážně pomýšlel na vraždu. Akane, která mu přišla pomoci, si navíc myslela, že použil udici na Ranmu úmyslně, protože se cítil osamělý a nedokázal si najít holku.
 • Ryoga je vlastně takový přítel-nepřítel. Třebaže neustále vyzývá Ranmu na souboje a jeden druhého neustále v ty nejnevhodnější okamžiky polévají kýbly studené vody, aby se pořádné ztrapnili či vyřadili ze hry, občas se dokáží i za nějakým účelem spojit a spolupracovat (i když Ranma se snaží tradičně mít navrch).
Mousse
 • A z hlavních protivníků do třetice přichází brýlatý Číňan Mousse, kterému tentokrát nejde o Akane, ani o ženskou Ranmu, ale o Amazonku Shampoo. Mousse se totiž považuje za Shampooina snoubence, ona ho ovšem odmítá, protože pro ni není vhodná partie, neboť ho dokázala porazit. Bylo to sice ve třech letech, ale zdá se, že Amazonky mají sloní paměť. Takže Mousse chudáka kluka copatého obviňuje, že mu přebral snoubenku, která o něj zjevně nestojí, a slibuje mu bolestivou smrt.
 • Mousse má velkou a podstatnou vadu - bez svých brýlí je mimochodem slepý asi tak jako já. Takže většinu času objímá několikasetletou prababičku Cologne v domnění, že je to Shampoo. Sám sebe navíc tituluje jako mistra skryté zbraně a využije každé příležitosti, aby po Ranmovi vrhl nože, řetězy, vejce či nočníček ve tvaru labutě a podobné vychytávky. A také se proměňuje. Bůhvíproč v kachničku. Jak se mohla kačenka utopit, mi sice není tak docela jasné (asi jí někdo pomohl), ale na druhou stranu je to rozkošné zvířátko - i s těmi obrovskými brýlemi, takže to pominu.
 • Mousse je příšerný blb a jeho vstupy do děje spočívají většinou v tom, že se s šíleným řevem řítí ulicemi, vřeští "Shampoo!" a nakonec bourá někde do zdi. Jednu věc rozhodně nepředstírá a to jsou jeho city k Shampoo, do které je opravdu blázen. Vystihuje to jedna úžasná (romanticky :-)) pasáž z druhého filmu, kdy je ochoten se pro ni i obětovat. Sampoo mu pak sice řekne, že je idiot, ale zdá se, že její srdce se vůči Moussovi přece jen trochu obměkčilo... :-)
Ranmovy takzvané "snoubenky":
Kodachi Kuno (alias Černá růže)
 • Zdá se to až k neuvěření, ale magor, jako je Tatewaki Kuno, má dokonce sestru. Ještě horší než je on sám a navíc je mistryně v bojové rytmické gymnastice. A ta byla první holkou, která zahořela spalující láskou k Ranmovi. Svou konkurenci - původně ženskou Ranmu a Akane (později Shampoo a Ukyo) - nejprve zasypává okvětními lístky černých růží a pak na ně bleskurychle útočí gymnastickými kužely, žiletkovými obručemi nebo stužkou. Pravidlem je nepoužívat holé ruce, a tak Kodachi k útoku klidně použije i svého bratra. Pokud nezaberou tyhle techniky, používá kupříkladu omamný prášek nebo uspávací cukrovinky.
 • Kodachi navíc nechodí do smíšené Furinkanské střední školy jako její bratr nebo Ranma, ale navštěvuje dívčí školu Sv. Hebereke. Se svým bratrem vedou neustálé války kvůli nejrůznějším malichernostem, obvykle o fotografie Ranmy, Akane a tajuplné "dívky s copánkem". Jejich úlety ovšem nejvíce trpí rodinný ninja Sasuke.
 • Nejčastější hláška: "Ahahahahahá!"
Shampoo
 • Později do Japonska přichází čínská amazonka Shampoo. Vedena prastarým zákonem pomsty chce Ranmu jako holku zabít za to, že si ji dovolil porazit v souboji, ovšem jako kluka si ho chce vzít za to, že udělal přesně totéž. Na čas to sice vypadá, že se jí Ranma zbavil, když jí nakecal, že jeho skutečné pohlaví je ženské, ale pak se Shampoo opět objevuje, tentokrát doprovázená prastarou prababičkou Cologne, mistryní bojových umění, která se všemi možnými úskoky snaží, aby si Ranma Shampoo přece jen vzal.
 • Navíc sama Shampoo prodělala obrovskou změnu. V rámci výcviku s prabábou spadla… hádejte kam asi. A tak se i ona mění ve zvířátko. Tentokrát v rozkošné koťátko. Ovšem je tu jistý fakt, že Ranma se koček bojí jako čert kříže, od jistého incidentu, kdy ho jeho otec hodil s rybí klobásou připevněnou k tělu mezi smečku hladových koček. Dokonce to dospělo tak daleko, že ve chvíli, kdy je jeho strach největší a on už to nezvládá, duševně se sám začne považovat z kočku, z čehož vyplývají další zábavné situace.
 • Shampoo se hodně často chová jako pořádný sobec, takže přestože je její postava docela komická - obzvláště svým lámaným jazykem - nebyla mi nikdy dvakrát sympatická. Ale na druhou stranu scény, kdy ji běsnící Akane polévá vodou, aby se proměnila v kočku zrovna, když se věší po Ranmovi, nemají chybu.
 • Nejčastější hláška: "Nihao! Ranmo, my mít rande. Ano?"
Ukyo Kuonji
 • Začátkem druhé sezóny se objevuje Ukyo. Původně si ovšem všichni mysleli, že je to kluk, Akane se navíc domnívala, že se jedná o nelegitimního syn Genmy Saotomeho. Opak se ukáže být pravdou. Ukyo je jednou z mnoha snoubenek, které Genma Ranmovi zařídil, když byl kluk ještě malý a cestovali spolu po celé zemi. Ranma si navíc taky myslel, že Ucchan, jak jí v dětství přezdíval, je kluk.
 • I ona se snaží získat si Ranmu jenom pro sebe. Ovšem ten zdědil hodně vypočítavosti po svém otci, takže se po většinu času k Ukyo, která si založila restauraci, chodí akorát zadarmo najíst. Abych pravdu řekla, ze všech Ranmových takzvaných "snoubenek" je mi nejsympatičtější právě Ukyo. Zpočátku byla ve svých citech hodně plachá, rozjela se, až když zjistila, že kromě Akane má protivnice v Shampoo a Kodachi. Narozdíl od Akane nemlátí chudáka Ranmu, když žárlí. V seriálu sice nakonec dala přednost vaření, ale přísahala, že se jednoho dne vrátí a navážno se o Ranmu s Akane popere.
 • Objevila se mimo jiné i v několika OVA, kde se samozřejmě se svými konkurentkami Shampoo a Kodachi stále pokoušela uchvátit Ranmovo srdce. Ukyo má ovšem také ctitele, jmenuje se Tsubasa Kurenai.
Další postavy:
Happosai
 • Oživení dorazilo v podobě miniaturního děduly Happosaie, zvrhlíka první třídy a velmistra bojových umění Anything Goes, před kterým se i Soun Tendo třese jako osika a Genma Saotome si hraje s pneumatikou a dělá ze sebe domácího mazlíčka. Happosai, kromě toho že s oblibou terorizuje své dva učedníky, hází po svých protivnících silné výbušniny a po Ranmovi chce, aby nosil podprsenku, kterou mu vyrobil, ještě stíhá po nocích - a někdy i přes den - pobíhat po městě s obrovským báglem a krást ženám a hlavně dívkám spodní prádlo, kterého už má doma pořádnou sbírku. A ještě něco - kdykoliv vidí Akane, snaží se jí zabořit ksicht mezi prsa.
 • Zamlada sváděl i Shampooinu prababičku Cologne, ovšem poté, co jí ukradl kouzelné zrcadlo, ho i ona začala nesnášet. V současnosti se občas chytí a ve slovním souboji je na tom lépe ona, ovšem v praxi i Cologne jednou skončí navlečená v podprsence, aniž by věděla, jak jí to ten starej chlívák vlastně provedl.
 • Nejčastější hláška (samozřejmě tím myslí obrovský pytel s nakradeným spodním prádlem): "To je tíha! To je tíha!"
Dr. Tofu
 • Kromě toho, že se nějakou hříčkou přírody či snad autorčiny mysli jmenuje jako sójový sýr, je tenhle mladý muž úspěšným chiropraktikem. Ovšem jen do doby, než se v jeho zorném poli objeví Kasumi, to z něj jeho tajná láska udělá totálního magora, který pak vráží do dveří, zdí a oken, Ranmovi při nápravě skříplého krku (Akanina práce) málem ukroutí hlavu a občas má i takové úlety, že běhá po městě s kostrou Betty na zádech a bláznivě u toho výská.
 • Celé město už naštěstí ví, že když do ordinace míří Kasumi Tendo, je nejbezpečnější vyklidit čekárnu, i kdybyste měli být třeba na pokraji smrti. Bohužel Kasumi jako jediná nemá o doktorových citech ani ponětí.
Cologne
 • Shampooina amazonská prababička, která se přišla ujistit, že se Ranma ožení s její pravnučku. Docílit se toho snažila nejrůznějšími lstmi a podvody. V bojovém umění je velmi dobrá, ovšem ani ona občas nedokáže zvládnout úchylného mistra Happosaie.
Tsubasa Kurenai
 • Provozuje starobylé bojové umění Maskovaného přepadu, takže se po většinu času ukrývá v popelnicích nebo poštovních schránkách, ze kterých útočí na své protivníky. Jedním z nich je i Ranma, protože projevuje zájem o Ukyo Kuonji, kterou Tsubasa miluje už od doby, co spolu chodili/y (:-)) do školy.
 • Z Tsubasy jsou všichni mírně řečeno mimo, protože ta rozkošná dívenka s dlouhými vlasy projevuje zájem stejnému pohlaví. Nejprve oblažuje svou přítomností Ukyo, pak dívčí Ranmu a nakonec pro změnu Akane. Kluky vyloženě nenávidí, takže to Ranma bere jako výzvu a chce z Tsubasy domnělou homosexualitu dostat svým "mužským" šarmem. Což se mu nedaří a ani nepodaří z jednoho prostého důvodu. Tsubasa sice má jistou úchylku, ale tou rozhodně není náklonnost ke stejnému pohlaví, nýbrž láska k ženským šatům. Tsubasa je totiž docela obyčejný transvestita.
Sasuke
 • Sasuke je ninja a osobní špeh Kunovy rodiny. V komiksu se nevyskytoval, zatímco v seriálu zpočátku přebral některé role, které v manze náležely studentovi jménem Hikaru Gosunkugi, který se v anime objevil až v šesté sezóně. Sasukeho funkce je následující - trpně snáší časté hádky mladého Kuna a jeho sestry, poníženě přijímá, když si pak společně vylévají zlost na něm, a jeho hlavním úkolem je tajně pořizovat fotografie Akane Tendo a tajemné dívky s copánkem.
Sentaro Daimonji
 • Sentaro je dědic Daimonjiho školy Bojového čajového obřadu. Jeho babička je sice velmistryně v daném oboru, Sentaro je ovšem absolutně k ničemu. Nejprve se nechce ženit s dívkou s konkurenční školy, tak dovleče domů omámeného... respektive omámenou Ranmu. Ranma ovšem nemá o servírování čaje ani potuchy, ale nakonec si překvapivě s babičkou padnou do noty. Později se Sentaro pokusí omámit i Akane.
 • Zatímco v manze si ihned padl do oka se svou snoubenkou Satsuki, která se taky svatby bála a původně místo sebe nastrčila do čajového obřadu cvičenou opičku, v anime se Sentaro objevoval častěji, neustále spřádal plány, jak se oženit s Akane a obětovat Ranmu a podobně.
Picolet Chardin a Madame Saint Paul
 • S touto dvojicí se objevila nová disciplína a tou je bojové stolování. Francouz Picolet a jeho učitelka patří ke k mistrům ve svém oboru. Jejich jazyky jsou mrštné jako biče a dlouhé jako had, takže dokáží s jejich pomocí strčit do úst pamlsek, který si postavili na hlavu. A co se jejich úst týče, vlezou se jim tam i dva talíře. Picolet přišel k Tendovým vymáhat dluh, který kdysi Tendo a Saotome uzavřeli s jeho otcem, když umírající hladem došli k Chardinovu domu. Za kus žvance zaprodali své budoucí dcery jako manželky pro Picoleta. Bohužel pouze Soun byl obdařen třemi dcerami...
 • Vzhledem k tomu, že v této disciplíně byl Ranma ponejprve Picoletem poražen, rozhodl se, že to bude on, kdo v ženské podobě pronikne do tajů záhadné disciplíny. Ovšem netušil, že bude muset trávit své chvíle mezi nimi o hladu a navíc navlečený v těsném železném korzetu. Jeho jedinou šancí bylo objevit a naučit se tajnou techniku, kterou dokáží zvládnou i ti s malými ústy a krátkými jazyky. V závěru Picolet a madam Saint Paul utrpěli velkou porážku.
Ředitel Furinkanské školy
 • Asi nejpraštěnější postava z celé série. Po letech strávených na Havaji se ředitel vrací do Japonska, aby opět převzal své povinnosti a na škole zavedl radikální pořádek. Chodí v bermudách a strakaté košili a na hlavě má palmičku. Dívky chce za každou cenu ostříhat na páže a chlapce dohola. Ranma hrdinně brání svůj copánek a tím pádem se z něj stává ředitelův nepřítel číslo jedna. A obráceně.
 • Obzvláště když vychází najevo, že ten ujetý ředitel, který s láskou rozdává bomby z kokosových ořechů, je vlastně léta ztracený otec Tatewakiho a Kodachi. Nutno říct, že i chudák mladý Kuno z něj má občas dost. A odmítá s ním přiznat jakýkoliv příbuzenský vztah. Není divu, když až do otcova záhadného zmizení před třemi lety, musel mít hlavu jako koleno.
Hikaru Gosunkugi
 • Další tajně zakoukaný do Akane. Je to takový hubený klučina s obrovskými kruhy pod očima, které překvapivě mají i oba jeho rodiče. V manze to byl on, kdo odhalil Ranmovu jedinou, zato obrovskou slabost co se koček týče. V anime se objevil až začátkem šesté sezóny, ihned začal považovat Ranmu za svého nepřítele a jeho posedlost přerostla zdravý rozum (tedy tady asi nikdo nemá tak docela zdravý rozum) natolik, že začal v převleku obtěžovat spolužačky a vydával se přitom za Ranmu. Gosunkugi s sebou tahá slaměné voodoo panenky a víceméně s neúspěchem se toto temné umění snaží provozovat. Taky se jednou zamiloval do ducha.
Punčoška Taro:-)
 • Taro je dalším měničem z Jusenkya, i když ne tak docela vlastním přičiněním. Když oblastí procházel dědek Happosai, narazil náhodou na těhotnou ženu, které se s jeho pomocí narodil chlapeček. Happosai ho ovšem hned po narození umyl v jezírku, kde se před lety utopil Yetti jedoucí na býkovi a třímající v jedné ruce volavku a v druhé úhoře, takže se Taro mění v podivnou býčí potvoru s křídly a úhořím ocasem.
 • Tarova pomsta je zaměřena hlavně na Happosaie, ne však kvůli proměně, kterou si narozdíl od ostatních chudáků, co se mění na kočky, prasátka nebo kachničky, docela užívá, ale protože ho podle čínské tradice musel pojmenovat ten, kdo ho vykoupal, a blbej dědek, který neuměl myslet na nic jiného než na kalhotky, podprsenky a punčocháčky, ho obratem pokřtil na Punčošku, a s takovým jménem si pak Taro nebyl schopen nabalit žádnou holku.
 • Nejčastější hláška: "Neříkej mi Punčoška!"
Slečna Hinako Ninomiya
 • Učitelka najatá ředitelem Kunem, aby se postarala o furinkanské delikventy - Ranmu Saotomeho především. Na první pohled je to rozkošná malá holčička, ovšem, když si myslí, že má před sebou darebáka, pomocí pětijenové mince vysaje jeho bojovou auru a mění se ve svůdnou dospělou ženu. Na vině je opět Happosai, který jí kdysi pomocí akupresury změnil metabolismus.
 • Hinako se v anime ukázala až ve čtvrtém OVA. V manze se ovšem objevovala v ději docela často na to, že měla být původně jen suplující učitelka. A většinou měla vždycky navrch. Dokonce byla jednou navštívit Ranmu a Akane doma a zdálo se, že dokonale okouzlila Souna Tenda. Jako dospělá samozřejmě. Tendo totiž o jejích proměnách nic nevěděl, protože pokaždé, když se scvrkla, vysála Ranmu z jeho síly. Navíc se vsadila, že ho během jednoho týdne požádá o ruku, což nakonec nedopadlo tak, jak si původně představovala, ale jinak se na Furinkanské škole docela zabydlela.
Mikado Sanzenin a Azusa Shiratori
 • Poněkud se zpožděním jsem si vzpomněla na Zlatý pár v bojovém krasobruslení. Rozpor mezi Akane a Ranmou a touto dvojící vznikl docela nevinně, když roztržitá Akane zapomněla na kluzišti svoje prasátko P-chana, které nalezla Azusa, okamžitě si ho přivlastnila a bez ohledu na pohlaví přejmenovala Ryogu na Charlottku. Urážky a výzvy na sebe nenechaly dlouho čekat, do konfliktu se vložil i Ranma, kterému vadilo, že se známý svůdce Mikado pokouší políbit Akane a potom že si dovolil políbit jeho. Ranma, který neměl v životě na nohou brusle, a Ryoga s úplně stejným problémem se pak snažili za každou cenu vystrkat toho druhého z boje...

Bolestivé vzpomínky

20. března 2007 v 17:44 | Ája |  O mně
Tohle je e-mail, který jsem 21.11.2006 v 14:47 poslala své kámošce. Docela dlouho ležel zapomenut a našla jsem ho až teď. Nicméně je to asi to nejbolestivější co jsem v těchto dnech četla. Doufám, že se na mě nikdo nebude zlobit (jakože 100% bude), že to sem dávám. Ale tak nějak to mě a poslední dobu dokonale vystihuje.

Juuni Kokki - The Twelve Kingdoms

19. března 2007 v 16:06 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Říše dvanácti království se rozkládá v alternativním světě, který řídí bohové a vůle nebes. Aby lidé žili spokojeně a trvala rovnováha, nezávisí tak docela na nich samotných. A proto vládne každému z království král vyvolený Kirinem, posvátnou bytostí podobnou jednorožci. Lidé a živočichové se tam nerodí obyčejným způsobem, nýbrž vyrůstají jako plody na zvláštních stromech. Občas se ovšem přihodí obrovská magická bouře, která plod utrhne dříve, než stačí dozrát a odnese ho portálem do jiného světa zvaného Hourai. Do Japonska.
Sedmnáctiletá japonská studentka Youko Nakajima jde se svým kamarádem Asanem do školy. Youko je zdánlivě bezproblémová dívka. Spíš poslušná než ctižádostivá, spíš nekonfliktní než rozhodná. Vyhýbá se jakýmkoliv problémům ani ne tak z důvodů, že se jí rozpory příčí, ale spíš z bázně, aby je nemusela řešit. Je třídní předsedkyně, ale třebaže tu funkci dělat nechce, nemá sílu učitele odmítnout. Za každých okolností se chová jako hodná dívka a každému se snaží vyhovět, jak nejlépe umí, přičemž tak vlastně potlačuje svoji skutečnou osobnost a velký kus sebe sama. Ve spánku ji trápí noční můry, vize neznámých tvorů a podivné říše. A ještě něco, ačkoli jsou všichni její příbuzní tmavovlasí, ona sama je zrzavá a většina lidí z okolí podezřívá, že si tajně vlasy barví.
Toho dne se Youko ve škole zjeví Keiki, záhadný mladý muž s dlouhými bílými vlasy, poklekne před ní a společně s přísahou věrnosti jí daruje ještě meč. Youko je zmatená, protože netuší, co se to kolem ní děje. Úplně cizí chlapík obklopený fantastickými zvířaty ji nazývá svou paní a navíc další podobné potvory jí usilují o život. Nakonec se Youko společně Asanem a dívkou Yukou, ocitají v jiném světě. Magický vír je přemístí do jednoho z dvanácti království. Keiki však zmizel neznámo kam a trojice je bezradná, místní obyvatelé je nenávidí, protože lidé z jiného světa podle nich přinášejí smůlu, Asano a Yuka neznají místní jazyk, přičemž Youko mu rozumí a ještě se jí z podivné příčiny změnil vzhled.
Yuka Sugimoto byla navíc ve své třídě outsider, volný čas trávila s fantastickými knihami o dracích a magii, takže když se dozvěděla, že je nějaký jiný svět, kde něco takového s největší pravděpodobností existuje, doslova se tam vecpala. Jenže teď už se jí celá záležitost tak nelíbí. Neskrývá svou žárlivost vůči Youko a jejím schopnostem, užírá se vnitřně tak, že když uvidí bytost s dlouhými světlými vlasy, opustí své společníky v domnění, že se jedná o Keikiho. Je přesvědčena, že ona je tou vyvolenou, která je předurčena žít v říši Dvanácti království, že tam odjakživa náleží a do Japonska se dostala omylem. Jedná se však o Kirinku říše Kou, jejíž vládce touží po moci tolik, že kvůli tomu neváhá porušit křehkou rovnováhu zdejšího světa.
Když Yuko uteče s Kourin, je Asano odkázán na jazykové znalosti Youko a její momentální bludné stavy způsobené oddělením jejího meče od pochvy. Nešťastnou náhodou spadne ze srázu chvíli předtím, než Yuka na příkaz krále Kou napadne Youku. Trojice je nenávratně rozdělena a Youka musí dál pokračovat na vlastní pěst a odhalit, proč byla vlastně přivedena do tohoto světa, kde neplatí zákony, na které byla zvyklá. Postupem času zjišťuje, že je jednou z lidí, kteří pocházejí odtud, ale neměli možnost se narodit, protože jejich plod odnesla bouře do Japonska, kde přišli na svět běžným způsobem v rodině, která vlastně nebyla jejich. Navíc se dozvídá, že Keiki je Kirin říše Kei a vyvolil ji za královnu, která musí spasit svůj lid trpící důsledky předchozí vlády...
* * *
To je jen začátek spletitého příběhu a jen několik z mnoha postav, které se v něm objeví. Alternativní svět se svými vlastními pravidly sice na první pohled vypadá složitě (a na druhý jím zůstává) a občas působí víc než jen trochu překombinovaně, ale časem se dá víceméně s úspěchem zvládnout. Dvanáct království je rozhodně zvláštní a docela povedené dílo, vizuálně velice přitažlivé, ovšem jedna důležitá věc bohužel snižuje (jinak docela kladný) dojem. Je to poněkud matoucí terminologie, ve které se člověk častokrát ztrácí. Spleť jmen postav, rostlin, zvířat a funkcí je příliš rozsáhlá a občas se vyskytnou slova, která si jsou příliš podobná a přesto spolu příliš nesouvisí. Většinu informací jsem sice do sebe v průběhu děje jakž-takž vstřebala, ale přesto mě to přivádělo k šílenství natolik, že jsem si příběhy neužila tak, jak jsem možná mohla.
Tenhle seriál jsem vlastně začala sledovat už před nějakým časem, ale na posledních pět dílů jsem se zvládla dodívat teprve nedávno. Tohle fantasy anime docela překvapivě nevzniklo podle mangy, jak je u většiny podobných záležitostí proslulým zvykem. V tomto případě byla předlohou kniha (nebo knihy, mám dojem, že je jich víc - nicméně ty se mi do rukou nejspíš nikdy nedostanou :-(), což mě zaujalo. Navíc jsem tou dobou viděla akorát dva díly seriálu Noir o dvou nájemných vražedkyních, který mě nijak zvlášť nenadchl, takže jsem se na něj vykašlala a chtěla jsem si spravit chuť něčím lepším, což se mi nakonec podařilo.
Seriál je místy dost dějový i akční, přesto je také na druhou stanu příliš ukecaný, což je druhá věc, která mi na něm tak trochu vadí, a obsahuje také díly, které jen shrnují předchozí dění nebo se vracejí k vysvětlování, jak vlastně říše fungují, což je tu a tam trochu jednotvárné, ale zase to pomůže ujasnit si terminologii a vstřebat informace, které v průběhu sledování unikly. Přesto tahle připomínka je už jenom drobnou vadou na kráse.
Příběhy jsou zajímavé, občas tajuplné, takže jsem netrpělivě čekala na každé další indicie, které to tajemství opět o kousek poodhalily. Někdy dokonce věci nebyly na první pohled takové, jak se zdály, takže Youko se ve svém novém úřadě pořádně zapotila, ale skrze své chyby se dokázala poučit. Podporou jí byli noví přátelé - myšák Rakushuun a také Shouryuu, král říše En a jeho Kirin Enki Rokuta, kteří se oba před lety také "omylem" narodili v Hourai.
A je tu vlastně ještě jedna věc - příběh pořád není celý, knihy se nejspíš ještě píší, takže třebaže většina rozehraných záležitostí byla během pětačtyřiceti dílů zdařile ukončena, jedna věc - a nejspíš ta nejzáhadnější - stále zůstala. Je jí příběh černého Kirina Taikiho, který se taktéž narodil v Hourai. Byl sice nalezen a přiveden zpět, aby zvolil nového vládce, ale z nějakého důvodu opět prchl do Japonska, kde částečně ztratil paměť. Dějí se kolem něj divné věci a dokonce i umírají lidé. Jedinou osobou, která něco tuší, je Yuka Sugimoto, které Youko pomohla vrátit se domů.
No jediné, co teď ještě můžu napsat, je, že jsem si i přes pár nedostatků některé chvíle docela užila a rozhodně mě zajímá, jak bude příběh pokračovat dál. Tak snad se to brzy dopíše a natočí...

Ranma 1/2- Postavy

16. března 2007 v 14:46 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
Ranma Saotome
 • Na první pohled je šestnáctiletý Ranma docela obyčejný kluk, ovšem na ten druhý je student bojových umění, což je velmi vážené povolání, protože kdo nezná žádné bojové umění, jako by ani nebyl. A samozřejmě na třetí pohled je holka. I když se to dlouho snaží tutlat, nakonec se to stejně proflákne. A tak má Ranma pověst toho největšího borce a plejboje na Furinkanské střední škole, protože má největší počet snoubenek, ale je tu i odvrácená stránka věci a tou je pověst transvestity :-(. Potíž je v tom, že Ranma nechce kromě svého dívčího já vidět ani ty snoubenky.
 • Než aby randil, to se stokrát raději s někým popere, přesto se na něj lepí ty nejhezčí holky, jaké svět mangy a anime má. A většinou také i ty nejbojovnější. Například čínská amazonka Shampoo, která ho jako dívku touží zabít, ovšem jako kluka si ho chce vzít, nebo Ukyo Kuonji, která v boji zručně používá obracečky na okonomiyaki (což je taková japonská mini pizza), nebo Kodachi Kuno, bojová gymnastka s žiletkovými obručemi, vražednými kužely a naprosto praštěným bráchou. A to ani nemluvím o Akane rozbíjející cihly holýma rukama.
 • Co se Ranmovy povahy týče - má značně vysoké sebevědomí, je arogantní a sám sebe považuje za toho nejlepšího. Pokud ho někdo přece jen porazí, což se také občas stane, děsně ho to naštve a rozpumpuje, takže trénuje tak dlouho, dokud neovládne protivníkovu techniku a neporazí ho sám. Je vytrvalý, což je jeho plus, a nakonec skoro vždycky pochopí, co je správné.
 • Nejčastější hláška: "Za co bylo tohle?"
Rodina:
Genma
 • Ranmův otec je stárnoucí učitel bojových umění stylu Anything Goes, který se zařekl, že ze svého syna vytrénuje toho nejlepšího bojovníka a učiní z něj muže mezi muži, kterýžto slib dal také svojí ženě, než ji na dlouhá léta i s klučinou opustil.
 • Genma by byl ovšem na škále příkladných a obětavých otců, kterým záleží na svých dětech, veden někde úplně dole. Záleží mu hlavně jenom na sobě, je vypočítavý, lakomý a nenažraný. Svou proměnu v pandu využívá hlavně proto, aby se mohl pořádně najíst (má jíst pouze bambus, ale baští absolutně všechno) a aby se vyhnul nejrůznějším povinnostem. Za kus žvance udělal Ranmovi snoubenky snad po celém světě. Díky těmto zcela zjevným neřestem ho jeho syn už dávno nebere vůbec vážně, a tak se často perou už z prostého principu než kvůli tréninku.
 • Zní to skoro až neuvěřitelně, ale v manze vyšlo najevo, že Genma je autorem nečekaně silné bojové techniky skládající se ze dvou různých součástí. Pointa, k čemu vlastně ta technika, která přirovnává člověka k domu a vede útoky na ty nejzranitelnější části jeho těla, slouží a proč je vlastně tak nebezpečná, byla mimochodem jedna z nejprdlejších záležitostí vůbec.
Nodoka
 • Na konci poslední sezóny seriálu se Ranmova matka Nodoka dozví, že její syn a manžel bydlí u Tendových, a tak se pozve na návštěvu, aby se podívala, jak její "šťastně" zasnoubená ratolest roste. Má to ovšem jeden háček, když před lety Genma malého Ranmu vyrval z její milující náruče, prohlásil, že se vrátí pouze tehdy, až ze syna vychová toho nejlepšího a největšího mezi muži, aby na něj mohla být jaksepatří pyšná. A pokud ne - oba spáchají tradiční sebevraždu. A Nodoka na to osobně dohlédne.
 • A vzhledem k tomu, že Ranma je akorát ten největší mezi měniči pohlaví, nezbývá, než se zapírat. A tak, když se Nodoka i s ostře nabroušenou katanou objeví mezi dveřmi, najde tam tak akorát "úplně obyčejnou pandu" a poněkud nervózní sestřenici děvčat Tendových jménem Ranko. Mužská část rodiny Saotomových totiž podle všeho vyrazila na další výpravu. V seriálu Nodoce není souzeno zjistit, že se oba její mužští proměňují ve zcela jiné osoby (tedy osobu a zvíře). Objevuje se ale ještě v jednom OVA, kde je Kasumi nemocná, a tak Ranmova matka učí vařit Akane.
 • I když ani tahle báječná příhoda se nevyrovnala té, jak šla s Akane a "Ranko" kupovat podprsenku a Ranmu pořád někdo omylem poléval horkými nápoji... V manze se Nodoka nakonec pravdu dozví, i když to stojí mnohé zapírání, polévání horkou a studenou vodou, spoustu ran do hlavy, které si uštědřují otec se synem, a Genmovy únosy Nodoky (povětšinou v podobě pandy). Ovšem vzhledem k tomu, že oba dva se vesele mění dál, seppuku jim nakonec odpustila.
Tendovi:
Soun
 • Soun je bývalý spolustudent Genmy Saotomeho, majitel doja a ovdovělý otec tří dcer, které miluje nadevše. Častokrát roní krokodýlí slzy nad vztahem-nevztahem Ranmy a Akane, Ranmovými četnými snoubenkami nebo Akaninou kuchařskou schopností připálit i vodu na čaj. Narozdíl od vypočítavého Genmy je Soun docela poctivec a dobrák, ale když se jedná o zničení ďábelského mistra Happosaie, neštítí se ničeho. Ovšem taky mu to není nic platné.
Akane
 • Tři Tendovy dcery se od sebe liší asi jako oheň, voda a vzduch. Nejmladší Akane je ohnivá, výbušná a divoká. Ve většině běžných věcí je velmi nešikovná a svou frustraci si většinou vybíjí hrubou silou (obvykle na Ranmovi). Je sebevědomá, soběstačná a na první pohled vypadá silně a odvážně, byť tím často maskuje vnitřní nejistotu a obavy.
 • Ačkoli mezi ní a Ranmou vzniklo cosi jako nenávist na první pohled - něco jako Mort a Ysabell z Pratchettova románu - ovšem stejně jako tito jmenovaní, i Akane s Ranmou své pravé city skrývají, respektive odmítají si je připustit. Akane navíc parádně žárlí, kdykoliv se Ranma jen podívá na nějakou jinou holku. Obvykle nahlas celému okolí sdělí, že na takovém blbečkovi jí vůbec nezáleží, a pak jde holýma rukama rozbíjet cihly.
 • Akane je velmi nešikovná na jakékoliv domácí práce. Neumí šít, plést a ani vařit. Navíc neumí ani plavat. Překvapivě narozdíl od Ranmy docela dobrá na zimní sporty - lyžuje a bruslí víc než jen dobře.
 • Nejčastější hláška: "Ranmo, ty blbečku!"
Nabiki Tendo
 • Sedmnáctiletá Nabiki jako voda proplouvá veškerým děním a ještě u toho stihne trousit sarkastické poznámky. Má rozhodně za ušima a je chladně vypočítavá, takže dokáže vytřískat peníze úplně ze všeho. Neštítí se tahat peníze z kohokoliv - dokonce i z občas prostoduchého (to kvůli Kasumi) doktora Tofu. Ovšem její skutečnou povahu nejspíš vystihla chvíle, kdy byla ochotna zaprodat vlastního otce za deset tisíc jenů slečně Hinako.
 • Má zvláštní slabost pro Kuna, kterou sice nelze charakterizovat jako "vztah", ale vzhledem k tomu, že mu říká Kuno-chan/Kuno Baby, to přece jen něco signalizuje, byť je v jejím tónu určitá dávka ironie a Tatewaki po jejích "laskavých" slovech pravidelně končí o pěkných pár set jenů lehčí. Na druhou stranu je zase bohatší o fotografie Akane a dívky s copánkem, které Nabiki mileráda prodává každému, kdo je ochoten zaplatit její přemrštěné částky.
Kasumi
 • To nejstarší Tendova dcera, devatenáctiletá Kasumi, by se asi nejlépe dala přirovnat ke vzduchu, je nenápadná a tichá, ale rodina by bez ní nikdy nemohla správně fungovat. Je skvělá kuchařka, ale na druhou stranu je přehnaně hodná, ovšem snad právě díky tomu a jejímu až naivnímu optimismu se jí daří s úspěchem vyhýbat jakýmkoliv potížím a dokonce ji neobtěžuje ani chlípný dědek Happosai.
 • Všichni ji prostě milují, hlavně místní chiropraktik doktor Tofu, kterému z lásky k ní vždycky úplně přeskočí. O Kasumině oblibě svědčí i fakt, že když se volila Miss Pláže a soutěžícími byla Akane, Ranma, Shampoo, Ukyo a Tsubasa (viz níže), všichni hlasovali právě pro ni.
 • Nejlepší hláška (když Ryoga Hibiki ze vzteku háže po Ranmovi obrovské balvany):
  "Ti dva jsou tak dobří kamarádi..."

Ranma 1/2

16. března 2007 v 14:26 | Tanaka Taher‘ai |  Anime a Manga
"Nepřenechám Akane v rukou polovičního muže!"
"Hele, kdo se ozval! Pořád lepší než být prase!"
Ryoga & Ranma
Přiznám se, že o manze Ranma 1/2 jsem měla nějaké tušení už vlastně docela dlouho. To jsme ještě odebírali jeden nejmenovaný časopis o počítačových hrách a dvojice opět nejmenovaných recenzentů na několika posledních stránkách věnovaných hudbě, filmu a vůbec kultuře rozebírala nejroztodivnější komiksy. Většinou jsem tam sice dobře bavila u jejich popisování klasických superhrdinských dílek v hlavní roli s nějakým maskovaným týpkem s nabušenou muskulaturou, o kterých tak rádi čtou američtí teenageři, ale jednou se stalo něco jako zázrak a na řadu přišel i Ranma Saotome, hlavní hrdina mangy, kterou má na svědomí naprosto geniální dáma jménem Rumiko Takahashi.
Nedávno se mi manga dostala do pracek a přiznám se, že jsem s ní strávila spoustu a spoustu hodin. Docela mě odrovnala a nejméně den jsem pak byla úplně ochraptělá. Pak jsem ji - jak mívám bohužel ve zvyku - odložila a začala jsem se dívat na seriál. Ten mě zabavil na mnohem delší dobu a hlasová indispozice mě pronásleduje ještě teď, co tohle píšu. Anime za svou předlohou rozhodně nezaostává a ti, kteří neradi čtou (obzvláště anglicky, protože přeložena (neoficiálně :-)) do češtiny je zatím pouze malá část mangy, kdežto české titulky jsou k sehnání k celému seriálu, včetně filmů i OVA), v něm můžou nalézt hodně skvělých momentů a rozhodně mnoho zábavy. Byť poněkud ujeté. Posuďte koneckonců sami.
* * *
Všechno začíná relativně obyčejně. Pan Soun Tendo, majitel doja, má tři krásné dcery - Kasumi (19), Nabiki (17) a Akane (16) - a jeho dávný přítel Genma Saotome zase ratolest jménem Ranma. Tendo své dcery postaví před hotovou věc: Saotomové se vrací z Číny do Japonska a jedna z dívek se stane Ranmovou ženou, aby se pak společně postarali o Tendovu školu bojových umění. Takové věci jsou koneckonců pochopitelné. Ovšem kromě toho, že ta novina ani jedné dívce zrovna nevoní, čeká je ještě jedno překvapení.
Na cestě k Tendovým je totiž zvláštní dvojice. Asi šestnáctiletá dívka s copánkem a obrovská panda, kteří se cestou neustále bijí, pošťuchují a vůbec dávají všelijak najevo svoji nelibost jeden k druhému. A jak se hned vzápětí ukáže - dívka se jmenuje Ranma Saotome. Všem třem Tendovým dcerám se viditelně ulevuje, protože takhle žádná svatba být nemusí. Obzvláště šťastná je nejmladší Akane, která si Ranmou ihned porozumí, třebaže v bojových uměních je mnohem lepší.
Jenže veškeré pochopení jde k čertu, když večer v koupelně po horké lázni vyleze z vody Ranma Saotome sice stále s copánkem, zato bez původního obřího poprsí a navíc s něčím na úplně jiných místech :-). Nikdo nic nechápe. Je to tedy kluk nebo holka? A jak to, že se v domě objevil ten cizí muž, kterého jim Tendo představil jako Ranmova otce. A kam sakra zmizela ta panda?
* * *
Už příliš mnoho příběhů bylo napsáno a natočeno na motivy prostého faktu, co se stane, když si muž se ženou vymění těla. Takové štěstí ovšem Ranma nemá. On je totiž chlapec i dívka zároveň. Stejně jako je jeho otec panda. Na své cestě po Číně totiž trénovali nad zakletými prameny v Jusenkyu, aniž by tušili, že pokud spadnou do vody, vezmou na sebe podobu té osoby či zvířete, kteří se tam před mnoha lety utopili. A protože se jejich trénink (jako ostatně každé jejich cvičení) zvrhl v prachsprostou rvačku, stalo se, co se stát muselo. Oba dva se prostě vyráchali ve vodě. Každý však spadl do jiného jezírka, takže se od té doby Ranma po každém polití studenou vodou mění v atraktivní děvče a jeho otec v neatraktivní zato obrovskou pandu. Proměna se zvrátí až po opětovném polití. Tentokrát vodou horkou. Následkem čehož spotřeba horké vody v Tendově domě neúnosně stoupá.
Ranma 1/2 je ve své podstatě bojový komediální seriál/komiks s občasnými prvky romantiky. Kromě velmi brutálního humoru a tu a tam i lechtivějších scén - obzvláště v Ranmově podání, když si kupříkladu "větrá" prsa před otcem Tendem (nebo později před dědkem Happosaiem) - nepostrádá anime/manga souboje a nejrůznější bitky. Každý je ochoten tomu druhému rozbít držku i kvůli sebemenší maličkosti, ať už to je rande s Akane, rozkošné prasátko P-chan nebo ten příšerný polibek, který Ranmovi (v ženské podobě samozřejmě) uštědřil vítěz v bojovém krasobruslení. Ano, vidíte dobře - v bojovém bruslení. Bojové je zde opravdu všechno, dokonce i kaligrafie, servírování čaje nebo gymnastika. Použití štětce, míchátka na čaj nebo stužky či obruče je v podání postav smrtící nebo spíš zmrzačující, protože až na občasné boule, šrámy a oděrky a časté létání vzduchem po pořádném kopanci tady prakticky nikdo nepřijde k úhoně.
Jestli se nepletu tak anime má sedm sezón, dva filmy a dvanáct OVA a aspoň zpočátku se všechno dění celkem věrně drželo své předlohy. Nejpovedenější mi přišly první tři sezóny, pak kvalita začala trochu kolísat. Některé díly (obzvláště ty, co se držely děje mangy) si držely dřívější úroveň, jiné byly už maličko slabší a původně originální téma ke konci trochu… vyčichlo. Ono je pravdou, že randící démon Tatewaki Kuno, vyskakující ze zálohy střídavě na Ranmu v ženské podobě nebo Akane je bezpochyby zábavný, ale po takových patnácti útocích už přece jen trochu ohraný a totéž platí i pro chlíváka Happosaie. Přesto musím uznat, že jsem se bavila lépe než u profláknutých amerických sitkomů, co se na nás valí ze všech stran, a zatím jsem neviděla jiné anime nebo nečetla mangu, u které bych se opravdu tak často a od srdce zasmála.
Navíc OVA absolutně chytila druhý dech. Další části mangy, které se do seriálu nedostaly, měly svou šanci právě tady. Obzvláště, když se v jednom díle opět vrátila Ranmova matka Nodoka vyzbrojená katanou (aby členové její rodiny mohli ihned spáchat sebevraždu, kdyby to bylo nutné) a Akane se od ní učila vařit. Poznámky, že nepovedený pokrm vždycky sní "Pan Panda" mě porážely na kolena, vzhledem k tomu, že Akane je v kuchyni absolutní nemehlo. Také tam byl umístěn příběh malé-velké učitelky Hinako, která vysávala bojovou auru domnělých delikventů a Ranma, který jí v tom chtěl zabránit, byl pokaždé přistižen, jak jí sahá na prsa. Třebaže seriál nakonec skončil dříve než manga, ani v komiksu ani v anime nedošlo k onomu závažnému činu - tedy svatbě obou hlavních protagonistů. Třebaže v poslední části mangy (zase jsem se koukala na konec, jak je mým nemilým zvykem :-)) se Ranma v domnění, že je Akane po smrti, vyznává ze svých citů, pak - když se ukáže, že mrtvá není - samozřejmě všechno popírá, ženit se odmítá a nepomůže ani rána do hlavy.
Svatba se nakonec k radosti obou nekoná :-). No, kdo by se taky chtěl ženit/vdávat v šestnácti? :-D Beru zpět. Kenshinovi Himurovi bylo patnáct a šel do toho narozdíl od Ranmy úplně dobrovolně. Na druhou stranu jeho ženě bylo tou dobou už osmnáct... (Recenze na Rurouni Kenshina se už usilovně píše :-))
Abych to tedy nějak shrnula. Ať už seriál nebo manga - jedná se tu hlavně o neustálé souboje, nevydařená rande, spoustu snoubenek se zájmem (nebo v případě Akane rádoby nezájmem) o jednoho kluka, hašteření mezi Ranmou a Akane a občasné mírně erotické úlety spočívající hlavně v tom, že Ranma se jako holka vůbec nestydí, takže k potěšení všech mužských postav častokrát pobíhá nahoře bez. Takže pokud nečekáte nějakou složitou intelektuální zábavu, je to přesně pro vás. A když už jsem u toho - tak pro mě taky.
Ne že bych japonských dílek viděla zas až tak moc, ale z těch, co mám "na kontě", patří Ranma 1/2 mezi moje nejoblíbenější a dle mého bezkonkurenčně nejzábavnější, třebaže už je vlastně docela postarší a na animaci a stylu kresby je to vlastně víc než trošku vidět.

Seminář mongolských a japonských filmů

12. března 2007 v 15:06 | Ája |  Nezařaditelné
Pokud jste tento víkend nebo v pátek nebyli ve Veselí nad Moravou, o hodně jste přišli! Já tam byla, přesněji řečeno v sobotu a skvěle jsem si to užila. Viděla jsem 4 anime, 2 hrané japonské filmy, 1 mongolsko- ruský, poskládala si 2 jařáby z papíru, slyšela přednášku o japonském písmu a koncert dvou skvělých Japonek. Nádherně strávená sobota, za poslední měsíce ten nejlepší den.
Začnu od začátku:
Do kina jsem s kámoškou dorazila v 7:15. Což je docela brzo a ohromilo nás, když se tam někteří lidé teprve probouzeli a dorazilo nás, když se převlékali. :D Usadili jsme se doprostřed, hodily nohy na přední sedadla a sledovali, jak se to tam snaží spustit-přes notebook. Totálně mě dostalo, když se celým sálem rozezněl zvuk, jako když spouštíte Windows XP. :) Ty dvě anime byly seriály: Důležité věci pro čaroděje a Boogiepop Phantom. To první oddechovější a mýdlovější, to druhé krapet temnější a depresivnější, ale oboje skvělá kvalita. Nicméně, někteří návštěvnící spali dál.
Druhý film: Povodeň. Původně v programu nebyl, došlo k změně, ale to jsme nevěděli. Upřímně doufám, že ten film už nikdy neuvidím. Děj jsem nepochopila, a žádná povodeň tam taky nebyla-což bylo velké zklamání. :D Popravdě nejlepší chvilkou toho filmu bylo, když jedna ženská v řadě před námi procházela uličkou a v té tmě si nevšimla spacáku a v něm ležícího muže. Jak to dopadlo si dokážete určitě představit. Já jsem se ale málem udusila smíchy :D
Třetí film byl tak trochu životopisný a jmenoval se Ranpo. Byl o japonském spisovateli Ranpo Edogawovi, který psal dílka podobná Edgara Alana Poeho. Děj nebudu prozrazovat, ale byl velmi zajímavý a ze včech filmů byl tenhle- aspoň podle mě- nejlepší. Vizuální část skvělá, včetně krátkého anime úvodu.
Čtvrtý film jsem neviděla, protože jsem zdrhla si poskládat origami. Byl mongolský a jemonoval se Příběh o uplakaném velbloudovi. Recenze prý byly dobré, ale nějak mě mongolská kinematografia nechytla. Viděla jsem jen konec, který mě teda nenadchl. Matka malého bílého velblouda krmila své mládě...vypadalo to spíš jako dokument, ale nevím. Neviděla jsem, nemůžu soudit. Když jsem se potom jednoho kluka ptala, jak se mu to líbilo, řekl, že moc a podle něj to byl nejlepší film ze všech. Tak teda opravdu nevím.
Páty film v pořadí bylo Ranpoovo peklo, podle čtyř povídek Ranpy Edogawy. Dovolím si tvrdit, že jeden z nejnechutnějších a zároveň nejzajímavějších. První povídku jsem nepochopila. Ale nazvala bych to pornem :D 2. (Zrcadlové peklo) mě nejvíc zaujala. Záhadné vraždy pomocí zrcadel. Skvělé! Btw. Hrál tam jeden chlapec z Gokusenu ;) 3. se jmenovala Housenka. Byla o válečném veteránovi, kterému chyběly nohy a ruce a byl odkázán na svou sadistickou ženu...romantický příběh (podle evropského měřítka) nečekejte. 4. (Brouci) a zároveň poslední mě opravdu dostal. Něco tak kouzelně nechutného a morbidního jsem dlouho neviděla. Příběh se točil kolem slavné divadelní herečky a jejího řidiče, kterého trápil celý svět a podobně jako Howarda Hughese z Letce trpěl nečistotami.
Poté měl následovat další film, Urga, z mongolska, ale to jsem přemluvila kámošku a šli jsme na přednášku o japonském písmu. Teď již vím, že japonsky se asi nenaučím a nebudu se ani snažit. Největší bombou ale pro mě bylo, když jeden odborník učící v Japonsku na škole začal vysvětlovat jednu z možných historii japonského jazyka. Pokusím se jí přetlumočit: Protože japonština je velmi podobná hebrejštině, usuzuje se, že předci japonských císařů byli Židé, kteří se tam dostali přes korejský poloostrov. :D Směju se tomu ještě dnes. ;)
Hned potom následoval koncert. A i když zrovna klasickou hudbu nemusím a na dlani jsem měla propiskou napsáno: "I need Gackt" Přežila jsem to v celku ve zdraví a s úsměvem na rtech. Na klavír hrála Kjóko Asaka a zpívala Miki Isoči, nepochybně slavné hudebnice hrající po celém světě.
A poslední v mém dením programu byly 2 anime seriály-Paranoia Agent a Větrné příběhy. Za zmínku stojí především ten druhý. Styl kresby (jednoduše naskečované, s nerovnou linkou a ostrými úhly) a celá animace byla velmi neobvykla a nepříliš se podobala anime, ale neuvěřitelně se mi líbila a létající kočky taky. Vřele doporučuji a klidně bych v kině vydržela ještě pár hodin sledováním tohoto seriálu, ale musela jsem už domů, protože si mí rodiče myslí, že jsem ještě malé dítě a to bylo teprv devět večer. Pche!
I tak to ale byl jeden z nejlepších zážitků tohoto roku a pochybuji, že to cokoliv překoná.

Warhammer 40 000

12. března 2007 v 14:02 | Dobyvatel |  Knihy
,,Je 41. milénium. Po více než sto století sedí císař nehybně na Zlatém trůnu Země. Je pánem lidstva z vůle bohů a pánem milionů světů díky svým nevyčerpatelným armádám. Je hnijící mršinou, která neviditelně hluboce strádá díky moci temného věku technologie. Je mrchožroutským pánem Impéria, pro něhož jsou deně obětovány tisíce duší, aby nikdy skutečně nezemřel.
I ve stavu nesmrti Císař pokračuje ve své věčné bdělosti. Mocné válečné flotily křižují démony nakažené miazma warpu, jedinou cestu mezi vzdálenými hvězdami osvětlenou Astronomicanem, psychickou manifestací Císařovy vůle. Jeho jménem vedou obrovské armády boje na nespočetných světech. Nejskvělejší z vojáků jsou Adaptus astartes, Hvězdná pěchota, biologicky upravení superválečníci. Mají mnoho druhů ve zbrani - mezi jinými i Imperiální gardu a obranné síly nespočetných planet, neustále bdící inkvizici a technokněží Adaptus mechanika. Ale i přes toto obrovské množství je jich stěží dost, aby mohli vzdorovat neustálé hrozbě vetřelců, kacířů, mutantů - a jiných, mnohem horších tvorů.
Žít v takové době znamená být jediným mezi nesčetnými miliardami,smířit se ze životem v nejkrutějším a nejkrvavějším představitelem. toto jsou příběhy z oněch časů. Zapomeňte na moc techniky a vědy, protože ta je z větší částí pro lidstvo navždy ztracena.zapomeňte na příslib techniky a porozumění, protože v děsivé temnotě budoucnosti není nic než válka. Mezi hvězdami neexistuje smír, jen nekonečné krveprolití, masakry a škodolibý smích žíznících bohů."
Mezi jednu z mnoha kapitul Hvězdné pěchoty patří Hvězdní vlci, divocí a nebojácní válečníci, mezi které parří také mladý bojovník Ragnar, který už prošel výcvikem v prvním díle nazvaném Hvězdný vlk, Poté také prvním nasazením v druhém díle Ragnarův spár a nakonec obrovskou epickou bitvou v díle Šedý lovec. Nyní ho čeká něco neobvyklého něco, na co nebyl nikdy připraven. Jedná se o intriky vysoké politiky, v samotném srdci známého a civilizovaného vesmíru, na planetě jménem Terra, hlavní planetě mocného Impéria.
V podstatě se jedná jako obvykle o zuřivé souboje plné zlámaných kostí, rozdrcených lebek a vzduchu plném lítajících střev. Nicméně na rozdíl od předchozího dílu je tu o poznání méně bitek, ovšem jak říkám, stupeň násilí je stejně velký ať už se Ragnar objeví kdekoliv. Nepřátel není mnoho, což je vlastně předpoklad pro špionážní válku, se kterou se Ragnar musí vypořádat v tomto díle nazvaném Vlčí břit. Což je zároveň název jednotky Hvězdných vlků, kteří jsou osobní stráží jednoho z Navigátorských rodů. Jedná se o rod Belisariů, kteří mají s Vlky dohodu o spolupráci. Belisiariové vedou lodě Vlků skrz warp, dimenzi, která umožňuje cestovat skrz vesmír na velké vzdálenosti. Na oplátku dostanou jako osobní stráž jednotku Hvězdných vlků. A právě k této jednotce je přiřazen Ragnar, který je více inteligentnější než většina jeho bratrů a tak se ve čtvrtém díle dostává do popředí i něco jiného než jen svaly a rotomeč. Musí uplatnit také svůj rozum a důvtip kterým byl obdařen. Přestože je Terra hlavním centrem lidí kteří jsou založeni především na silné víře, je také centrem veškeré moci Impéria. A tam kde je moc, jsou lidé kteří se k ní chtějí dostat. A právě tito lidé se snaží ovládnout rod Belisariů.
Tato kniha pro mě zcela jistě patří mezi jednu z nejlepších pro odreagování, ostatně jako celá série Warhammeru 40 000 od Williama Kinga. Je to člověk, který má talent vytvářet velice čtivé knihy. Sice se jedná o příběhy u kterých jde zbytek děje odhadnout už po čtvrtině knihy, nicméně to nemění nic na stupni odreagování, které člověk zažije. Pro ty, kdo mají silnější žaludek, zajímají se o sci-fi nebo o warhammer, doporučuji nejen tuto knihu, ale celou sérii.

300: Bitva u Thermopyl-recenze z Premiere

6. března 2007 v 15:19 | Ája |  Filmy
Věhlasný starověký masakr ožívá na plátně v podobě horečnaté komiksové vize.
Co uděláte, když vám na dveře zaklepe posel milionové perské armády, jež se každým dnem blíží k Řecku, a vyzve vás k okamžité kapitulaci? Kopnete ho do studny, naposledy se pomilujete se svou ženou a vyrazíte s pouhými třemi sty válečníky vstříc invazi. Tedy pokud jste spartský král Leonidas...
Prestože srdnatého spartského panovníka a jeho boj ve skalní soutěsce, kde do roztrhání těla čelil přívalu nepřátel, možná znáte z hodin dějepisu, na film Zacka Snydera vás to připraví jen stěží. Tenhle přímočarý nářez nemá s historickým výkladem nic společného: připomíná spíš podlaviční malůvky, na nichž se vzájemně rubou nekonečné zástupy postaviček. Ovšem malůvky dovedené k dokonalosti, jaké je schopen jedině autor Sin City frank Miller.
Jeho komiksovávize starověku se na plátno prodrala ve věrné adaptaci, která respektuje barevné ladění i jednotlivé obrázky předlohy, a také typicky millerovskou fascinaci ,ultranásilím´. Snyder rozehrává nevídané potyčky¨, jež mají s reálným válečnictvím společného asi tolik jako létání na drátech se skutečným kung-fu, ale které vám spolehlivě rozpumpují adrenalin- úsečně sestříhanou ,přetlačovanou´dvou vojsk střídají dlouhé nepřerušené záběry, v nichž hrdinové jdou z jednoho útoku do druhého jako v nějaké efektní videohře.
Režisér dá viniknout obrazům, které vyrážejí dech svou nádherou i brutalitou zároveň- a selhává hlavně tehdy, když se krvavou lázeň snaží vyvážit zbytečnostmi, jako je ,humanizace´ Leonida. Jen tím podrthuje paradox, jenž byl vlastní i komiksu: král v podání Gerarda Butlera, který hraje skoro stejně tak dobře jako jeho bicepsy, burácí o obraně nadcházející epochy, "rozumu a svobody"- jenže tu stejně držíme palce vojenskému státu, kde se ,nepovedené´ratolesti házejí z útesu. A spolu s hrdiny si nejvíc užíváme momenty, jež nechávají logiku spát a hrají na mnohem pudovější strunu. Ten euforický pocit ezranitelnosti, když se Sparťané začnou chcechtat pod svými štíty, na něž prší salva šípů! Detail useknuté ruky svírající bič, jenž nikdy nestačil dopadnout. Souhra dvou vysvalených bijců, kteří ve smrtícím duetu čistí bitevní parket od perských hastošů! Hele, obří nosorožec! Řítí se na nás!
O to víc zamrzí nudné odskoky do Sparty, kde se králova manželka snaží vyburcovat město k mobilizaci, a tím spíš je komentář vypravěče místy otravný. Snyderův film je nejlepší, když se opijí svým vizuálním stylem, krví a čirou fantazií. Na orgiích v perském ležení potkáte i satyra s kozlí hlavou, do bitev zní metalová kytara- a vy, ač třeba slávista, v duchu ryčíte: "Sparta!"
Pavel Němec
Tak to si nemůžu nechat ujít! :D