Prosinec 2006

Hello! :)

28. prosince 2006 v 22:50 | Ája |  Nezařaditelné
Ráda bych se omluvila všem příznivcům blogu (pokud teda nějací jsou :), že nepříliš aktualizuji jeho odkaz, ale veškerý můj čas bere vytváření webové stránky o Gacktovi. Na poslední verzi se můžete podívat, pokud kliknete zde.
Taky bych Vám ráda popřála veselého Silvestra, ale dovoluji si Vás upozornit, že nemusíte nutně skončit pod stolem, a s lahví šampaňského v sobě. :)
Tak asi jedinou novinkou může být tato zpráva, která spíš potěší všechny fanoušky Harryho Pottera: Sedmý, čili poslední díl této série, se bude jmenovat Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter a smrtelná posvěcení). Pá pá!

Veselé Vánoce! =D

24. prosince 2006 v 14:54 | Ája |  Nezařaditelné
Přeju Vám všem veselé Vánoce, mnoho dárků a málo kostnateho kapra. Ať se Vám splní všechny sny a přání. Ať Vás ze všech těch dobrot nebolí břicho, atd.
Nevím, co bych mohla říct, aniž bych se opakovala. Doufám tedy, že jste všichni šťastní a svátky pohody a míru si užíváte dosytosti.
Ája
P.S. Přeji Vám i hezkého Silvestra! P.F 2007! :D

Přátelství

20. prosince 2006 v 9:40 | Ája |  Nezařaditelné
Už hodně toho bylo napsáno na téma přátelství. Tak nevím, co bych o tom mohla říct ještě i já. Nejsem filosof a dokonce ani mé I.Q. nejspíš nepřesahuje 100, ale mám srdce. Jako nejspíš každý... Přesto...mí přátelé...mám jen málo přátel a většinu z nich znám jen přes ICQ a email. Ráda bych se s nimi někdy setkala, opravdu. Ale žijí na druhé straně republiky. Ti, takzvaní "přátelé" které mám vedle sebe a které vidím každý den mými přátely vlastně ani nejsou. Sedím teď v učebně informatiky a slyším, jak se smějí. Mám je přímo za zády, zdají se být šťastní, ale mě mrzne srdce. Taky znáte ten pocit? Je to neuvěřitelně nepříjemné. Třesu se a choulím. Nemyslete si ovšem, že sem nějaká hysterka. To ne! Já jsem docela uzavřená. Nedokážu nikomu nic říct do očí, a tak raději držím hubu a nechám si všechno líbit. To není fér! A tak teď trpím... To je nejspíš můj osud. Já jsem totiž ta, která nemá právo být dokonale šťastná. Je to prokletí. Není den, kdybych neměla důvod řvát, křičet a brečet...přesto... jsem ticho a jen jakoby z povzdálí vše sleduji. Taky to znáte? Je to neuvěřitelné mít kolem sebe lidi, kterým nedokážete, nemůžete a nesmíte věřit, jnak by se Vám to mohl vymstít. To je můj denní chléb. Lidé se mi za zády smějí, ušklíbají se mi a pomlouvají mě. Možná jsem paranoidní, možná mám jen depresi...možná oboje dohromady. Ale já to tak cítím! Slyším ty lidi kolem sebe si povídat, smát se. Jsou tak šťastní! Proč já ne? To je to moje prokletí.

Shrek Třetí-trailer

15. prosince 2006 v 19:51 | Ája |  Filmy
A náš blog Vám přináší trailer na jeden z nejočekávanějších filmů příštího roku...To zní hrozně... :) Shrek Třetí, tak se jmenuje zatím nejnovější díl o smrdutém zlobrovi, jeho roztomilé ženušce a ukecaném oslovi. Objeví se zde dokonce i mladý král Artuš, tak držím tvůrcům všechny čtyři palce co mám a přinejhorším si na pitevně ještě nějaké půjčím :)
Bohužel nemůžu trailer ohodnotit. můj "geniální" počítač to nedokázal pustit {Náhle se ozývá ústřední písnička z filmu Psycho. Stín nože se zabodává do hardisku. Ozývají se jakési neurčité vykřiky a zvuky. Na monitoru se objevuje jen několik málo posledních slov...Systém windows je přetížen, nezvládá, jak by měl a myslí si, že jeho uživateli neuvěřitelně smrdí nohy...}. No nezabili byste ho? O.o Doufám, že Vy takové choutky nemáte a jede vám to bez potíží =D

Ewa Farna

13. prosince 2006 v 22:40 | Ája |  Hudba
Věnováno jednomu mému známému, přestože on se to nedozví...

Už jen tak z nudy, aby tu bylo aspoň něco nového

13. prosince 2006 v 22:39 | Ája |  O mně
Tohle píšu docela dost pozdě večer...
Prosinec je velmi vyčerpávající měsíc. Nezdá se Vám? Mě teda docela jo. Nakupování dárku (jsem zjistila, že já jak ten debil jediná dávám dárky na Mikuláše i rodičům), blížící se konec pololetí, ta tma venku, ze které mají lidé podle vědeckých výzkumů deprese, atd... Na mě je toho až dost, už jen pomyšlení, že nebudu muset vstávat v 6.00 ráno mě naplňuje touhou po prázdninách. Jenže tento rok to vychází divně. Na neděli, to znamená, že se ze školy moc neulijem...K čertu!
To, co je však nejspíš nejhorší na Vánocích, jsou Vánoční koncerty. Já jsem jeden dneska zažila...T__T. NENÍ většího utrpení, než tupí dospělí (Nyní se omlouvám, nejspíš budu taky taková :), kteří se myslí, že nás baví zpívat koledy před celým druhým stupňem. Tak abych to radši vysvětlila: Minulý rok, jako každý předchozí, jsme byli v kině. Sláva, kratší vyučování. Jenže jsme byli na pohádce. Druhý stupeň (6., 7., 8., 9., třídy) se zašel podívat na Královský slib. Zlaté Tři oříšky pro Popelku!!! Tahle hovadina byla neuvěřitelně nudná. Dodnes nezapomenu, jak to celé kinu vypískalo. :) Ředitel se "nějak" dozvěděl, že nás to nebavilo a urazil se. Nejspíš byl naštvaný na nás, chápu, ovšem my byli na něho. Druhá škola šla na Piráty z Karibiku. Dá se, ne? Nicméně, náš "uražený" ředitel se rozhodl, že nám přichystá "lepší program". Vánoční koncert...45 minut hrozné nudy, patosu a kýče. Dechule hrající "nádherné" české lidové koledy a s nimi zpěvák, co se pohyboval jako gay a mluvil jako cizinec (měl hodně zvláštní přízvuk) a ženská, co měla nádherně sentimentální Vánoční kecy...
No, doufám, že jsem Vám tímto článkem nezkazila Vánoční pohodu, ale jestli to přežiju ve zdraví (psychickém i fyzickém), stane se ze mě světice...kdybych byla pokřtěná, nemluvila sprostě a věřila v Boha. Aspoň mám další předsevzetí na Nový rok. Přidám je k: Nežrat! Nenadávat! Nebýt sarkastická! ETC. YPřeju i Vám hodně štěstí! :)

Fullmetal Alchemist – Manga díl 2.

9. prosince 2006 v 12:45 | Tanaka Taher‘ai |  Fullmetal Alchemist
Zajímavé postavy:
  • Ling Yao: Právě z Xingu pochází několik charakterů, které se v televizní sérii ani nemihly. V prvé řadě je to Ling, dvanáctý syn císaře Xingu, a jeho tělesní strážci Fu a Ran Fan. Ling hledá v západních zemích alchymistický prostředek, který by mohl člověku zaručit nesmrtelnost - tedy nic jiného než Kámen Mudrců to není. Edovi zpočátku nepadne moc do oka, je totiž mladší a přitom o hlavu větší. Ed při jeho pronásledování stihne zničit podstatnou část Rush Valley :-).
  • Možná bych to neměla prozrazovat, ale Ling se později stane novým Greedem, takže jeho osobnost se radikálně změní. I když se v některých chvílích zdá, že původní Ling uvnitř nového Greeda stále někde je, možná to má něco společného s tím, že své nové já přijal dobrovolně a nebránil se mu.
  • Ran Fan: Lingova osobní strážkyně. Opět jedna z těch postav, které kromě povinností nenápadně poroučejí i city. Společně s Lingem čelí Wrathovi a její odhodlání, je natolik velké, že aby pronásledovatele zmátla, uřízne sama sobě zraněnou levou paži. Když se dozví, že její mladý pán se stal homunkulem, touží po automailu, aby mu mohla jít na pomoc.
  • Fu: Druhý Lingův strážce. Je postarší, ale brát ho na lehkou váhu nelze. Jeho úloha ovšem spočívala hlavně v tom, že na Lingův rozkaz pomohl neprávem obviněné Marii Rossové uprchnout do Xingu, zatímco Mustang předstíral, že ji zabil.
  • Mei Chen: Z Xingu do Amestris přišla ještě jedna osoba, či spíš osůbka. Holčička Mei Chen se nakonec ukáže být sedmnáctou princeznou Xingu a její cíle jsou prakticky stejné jako Lingovy. Navíc ovládá alchymii (tu druhou) a jejím mazlíčkem je mrňavá pandička Xiao-mei. Mei se poprvé objevila v Youswellu, kde zachránila horníky ze zřícené šachty.
  • Protože stejně jako Ling hledá nesmrtelnost, a tak jí jako toho pravého experta a odborníka na alchymii předák Halling samozřejmě doporučí Edwarda. Ovšem zamlčí jí jisté informace, takže chudák Mei si zatím myslí, že Edward je vysoký a fešný kluk a tu představu v sobě živila pěkně dlouho, než přišel ten šok :-)
  • Navíc ji cesty osudu přivedly ke Scarovi, který se zcela překvapivě dal na čas dohromady s bývalým poručíkem Yokim. Když byla svědkem jeho "rvačky" s Edem a Alem, už měla ke zjizvenému Ishbalanovi vybudovaný jistý citový vztah (dostala od něj a od Yokiho najíst), takže bratři jí moc k srdci nepřirostli. Obzvláště, když si Al po incidentu ještě přivlastnil její miniaturní pandu v domnění, že je to další opuštěné kotě. A byla to Mei, kdo zjistil, že tetování na Scarově paži slučuje oba výše zmiňované druhy alchymie.
  • Mei měla prozatím víc štěstí než rozumu, protože v jednu chvíli mohla málem dopadnout jako chudák chiméra Martel, která se ukrývala uvnitř Ala a Bradley ji skrz brnění probodl. Mei naštěstí zachránila její malá výška, ale ten meč ji minul opravdu o vlásek…
Homunkulové a Kámen Mudrců:
V manze jsou homunkulové bytosti jejichž "jádrem" je Kámen Mudrců, který mají umístěn v hrudi. Kámen Mudrců je zde popisován jako vysoce energetická směs složená z lidských duší. Jakmile je jednou vnikne do lidského krevního oběhu, způsobí násilné zamítnutí původní duše a převezme kontrolu nad tělem. Ovšem ne každé tělo takové násilné "vniknutí" do organizmu vůbec vydrží. Pokud ano, Kámen přetvoří celé jejichž původní tělo a na světě je homunkulus. Na rozdíl od anime, kde se zoufale toužili stát lidmi, jsou homunkulové v manze na svůj původ pyšní. Vždyť jsou koneckonců takřka nesmrtelní a disponují silou a schopnostmi, o nichž můžou obyčejní lidé jen nechat zdát…
Osoba Dante, která plnila funkci hlavní záporačky v anime a stvořitelky většiny homunkulů v manze vůbec nefiguruje. Stejně tak Wrath je v tomto případě Vůdce King Bradley. Sloth je obrovský chlapík, vězněný v jakýchsi podzemních prostorách či jeskyních, který je ovšem tak líný, že se ještě neosvobodil, a identitu Pride jsem zatím neodhalila, protože jsem bohužel skončila asi šestapadesátou kapitolou a víc už jsem jich prozatím nedočetla :-(. A Greed díky své chamtivosti opustil ostatní, kteří mu bránili v "rozletu", takže ho Bradley později polapil a předvedl před jejich tvůrce, který Greeda zničil a vzal si jeho Kámen, který později vetřel do rány Lingovi, který ochotně esenci Greeda přijal a stal se novým homunkulem.
Když už jsem u toho, v komiksu všechny homunkuly stvořil záhadný "Otec", bytost překvapivě podobná Hohenheimovi. Ovšem nejedná se o jednu a tutéž osobu a Otec navíc Hohenheima překvapivě tituluje jako "to", a diví se, že byl dokonce schopen udělat si dvě děti, jako by to snad ani nebyl člověk. Sám Otec je taky podivná bytost. Hadičkami je čas od času napojený na jakýsi stroj - na páteři má přípojky, které mi trochu připomínaly ty, co měly osoby, kterým se podařilo vymanit z vlivu Matrixu. Navíc provozuje alchymii podivným způsobem, bez kruhu a na dálku. A tu místní dokonce dokáže překvapivě blokovat, díky čemuž jsou bratři při setkání s ním absolutně bezbranní. Mei se o Otci vyjádří, že: "Je to člověk a přitom to není člověk…"
Humor:
Manga má rovněž nesporně spoustu zábavných situací. Ano, i tady se Edward na každém kroku rozčiluje na narážky ohledně srovnání jeho velikosti s fazolkou, jinak by to ani nebyl on, ale musím připustit - stejně jako Winry :-) - že ani on už ve svých šestnácti není tak "chibi", jak býval. Snad jen ve srovnání s Alem a Lingem. No dobře - a Mustangem, Havocem a o Armstrongovi nemluvě.
Snad proto mě tak vzala situace, když Ed přišel s teorií, že na Druhé straně se jejich duše smísily a Alovo tělo, které tam stále ještě někde je, si bere energii z toho jeho, proto za poslední roky tak málo vyrostl. Al kontroval tím, že to jenom proto, že pije málo mlíka… Narážky na mléko a hlavně Edovu výšku by nejspíš vystačily na samostatnou kapitolu.
Naposledy mě taky dostalo, když Havoc dýchl cigaretový kouř Barrymu do chřtánu a tomu očními důlky stoupal dým. Ale je pravda, že v poslední době mě rozesměje kdejaká hovadina. Ale Barryho hlášky, jestli se může v noci vykrást z pokoje a jít někoho rozporcovat nebo dotaz, zda může posekat Havocovu holku (mimochodem ten chudák si nabalil Lust), mě pravidelně porážely.
Dobrá scéna byla, když Ed vylezl ze sprchy, promenádoval se kolem jenom v ručníku (který měl přes ramena, mimochodem) a vykládal Alovi, jak viděl jeho tělo, když tu si všiml, že na bratrově rameni sedí Meina pidi pandička. Al mu opatrně naznačil, že by si měl raději oblíknout trenýrky, protože Mei je schovaná uvnitř něho…
Docela vtipná situace vyplynula i ze scény, kdy Mustang spálil Lust svými plameny a pokoušel se jí z hrudi vyrvat její Kámen Mudrců, aby s jeho pomocí vyléčil Havoca, kterého probodla. Lust to komentuje: "Je neslušné ohmatávat dámě prsa."
Některé překvapivé zvraty:
1) Tak například Maria Rossová byla v manze obviněna ze smrti Maese Hughese a uvězněna, z vězení jí pomohl překvapivě utéct Barry, ovšem v uličce narazila na Mustanga a o několik chvil později už tam byl jenom on a ohořelé tělo. Ve skutečnosti ale Maria nezemřela, pouze ji propašovali ze země. Do Xingu konkrétně. Chudák Denny…
2) Když Bradley zabil Martel ukrývající se uvnitř Ala, byl to dostatečný šok, aby si chlapec vzpomněl na to, co se stalo během transmutace jeho matky. Vzpomněl si na Bránu a od té doby byl i on schopen transmutovat bez použití kruhu.
3) Vyšlo také najevo, že osoba, kterou Ed s Alem transmutovali vůbec nebyla jejich matka! Stejně tak bytost stvořená Izumi nebylo její dítě. Ovšem proč k tomu došlo, zatím nevím.
4) Mustangovi se dokonce povedlo zabít Lust, ta ovšem stihla jeho i Havoca vážně zranit. Oba sice přežili a Roy se ze zranění rychle vylízal, ale Havoc skončil s poškozenou páteří a ochrnutý na dolní polovinu těla. Breda si sice vzpomněl na doktora Marcoha a jeho Kámen Mudrců, ale dříve než se k němu stačil dostat, byl doktor unesen homunkuly.
5) Ling se střetl s Bradleym a zjistil, že Vůdce je homunkulus. Prozradil to bratrům i vojákům. Mustang na tu informaci doplatil, protože netušil, že Bradley byl na své místo schválně dosazen a někteří lidé ve vedení to na rozdíl od něj věděli od samého počátku…
6) V komiksu dokonce Ed s Lingem a Envym na čas společně skončili v Gluttonyho břiše - a bylo to fakt divné místo. Otec homunkulů totiž stvořil uvnitř Gluttonyho nepovedenou Bránu Pravdy, takže z jeho útrob není úniku. Zatímco venku Al homunkula přesvědčil, aby ho vzal za Otcem, Ed zjištil, že Gluttony sežral chybějící fragmenty transmutačního kruhu ve městě Xerxes, jehož populace byla před lety spotřebována jako přísada do Envyho Kamene Mudrců. Z nich pochopil, že kruh ve skutečnosti nebyl určen pro výrobu Kamene, ale pro lidskou transmutaci. Stejný symbol je i jejich poslední nadějí, neboť od skutečné Brány, by se dokázali vrátit zpět.
7) Edward nakrátko opět spatřil Pravdu v podobě nezřetelné malé osůbky, která má jeho ruku a nohu. A navíc zjistil, že se nachází mezi dvěma Branami. Spatřil i Alovo tělo, které skutečně stále žije, jak správně předpokládal, ale to s ním odmítne odejít, protože mu chybí jeho duše. Brána Eda vtáhla a společně s Lingem je to vyhodilo u Gluttonyho s Alem před Otcem homunkulů.
8) Otec Rizy Hawkeye byl alchymista a Mustangův učitel.
9) A mnoho, mnoho dalšího… Jsem si taky jistá, že spousta nečekaných zvratů ještě přijde!
Na závěr:
Opravdu jsem původně netušila, jak moc se seriál a manga od sebe budou lišit, protože by mě nanapadlo, že si někdo vymyslí dělat seriál prodle příběhu, který ani zdaleka nekončí. Sice už jsem to zažila a stačilo mě to i šokovat, když jsem viděla, jaké změny nastaly mezi Takeiovou mangou a anime Shaman King. Předpokládám, že tam nejspíš došlo ke stejnému problému. I když série Fullmetal Alchemist (i navzdory výše zmiňovaným holčičkám) určitě nebyla tak infantilní jako televizní seriál Král Šamanů, jehož úroveň navíc začala asi od poloviny rapidně upadat, rozhodně bych si nechala líbit, kdyby tvůrci seriálu FMA raději počkali a mohli se předlohou inspirovat mnohem více.
Ovšem v životě bych nečekala, že se mi to stane u komiksu, ale opravdu mě to chytilo natolik, že jsem nedočkavě četla dále, abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat. Teď už se jen musím vrhnout na zbylé kapitoly…
Na samotný konec ještě něco málo o autorce:
Jsem ještě pořád tak trochu v šoku, protože jsem nedávno zjistila, že Hiromu Arakawa (ve skutečnosti se navíc jmenuje Hiromi), není chlap, ale ženská! Vzhledem k tomu, že vyrostla na farmě na ostrově Hokkaidó, s oblibou kreslí sama sebe jako obrýlenou strakatou kravičku v různých humorných situacích. Díky tomu téměř nikdo netuší, jak vlastně ve skutečnosti vypadá. Navíc miluje Indianu Jonese a Star Wars, takže ji tímto doslova baštím ještě více.
* * *
P. S. - Mimochodem… kolik vlastně měří Edward? Podle něj asi sto pětašedesát centimetrů, ovšem když připočteme boty na vysoké platformě a onu neposlušnou dlouhou loknu, která mu stále stojí na hlavě… :-). Já bych si to tipovala tak na metr padesát osm :-D.

Fullmetal Alchemist – Manga díl 1.

9. prosince 2006 v 12:44 | Tanaka Taher‘ai |  Fullmetal Alchemist
Reálně vyhlížející alternativní svět s důvěryhodnými postavami, originální námět, notná dávka humoru (občas i sarkastického), spousta akce a překvapivé dějové zvraty - to je manga Fullmetal Alchemist. Navzdory stejným hlavním postavám i některým okamžikům děje ji ovšem nelze nijak zvlášť srovnávat se stejnojmenným seriálem, protože obojí se postupem času vyvíjelo úplně jiným směrem. Ke komiksu Fullmetal Alchemist jsem se navíc dostala úplnou náhodou, když jsem sháněla Takeiovu mangu Shaman King. Na druhou stranu mě chytil rozhodně víc, takže jsem se na všechny šamany celého světa raději vykašlala a začala se vážně zabývat alchymií - vlastně hned ve dvojí podobě, protože sledovat seriál a číst mangu jsem začala přibližně ve stejné době.
Jenže když jsem si přečetla první dvě kapitoly (události v Lioru s nepravým Kamenem Mudrců), usoudila jsem bláhově, že děj komiksu se od anime asi moc lišit nebude, tak jsem mangu odložila na později. To jsem ovšem netušila, jaký odklon od dějové linie vlastně seriál představuje. Nic proti, anime se mi rozhodně líbilo, protože podobné filmy/seriály se u nás moc nenosí (bohužel), takže to rozhodně byla neotřelá podívaná. Ovšem většina těch neotřelých nápadů pocházela právě z mangy Hiromu Arakawy (bůhvíproč sama sebe kreslí jako zvířátko, obrýlenou kravičku konkrétně, proto jsem dlouho netušila, že je vlastně ženského pohlaví, asi jsem se domnívala, že je to strakatý býček :-))
Srovnání mangy a anime:
Je sice přinejmenším ujeté dělat seriál podle mangy, která není ani zdaleka ukončená (mě samotnou to patřičně šokovalo), ale Japonci jsou schopni všeho, následkem čehož se anime a komiks FMA od sebe právě tolik odlišují. Dalo by se skoro říct, že se rovněž proměnily ve dvě alternativní reality. A přiznám se, že upřímně pochybuji o tom, že příběh Hiromu Arakawy skončí byť jen trochu podobně jako animovaná série. I když zase jsem na druhou stranu přesvědčená, že Hiromu by určitě dokázala najít originální způsob, jak Eda s Alem zase vrátit zpět do Amestris :-).
V několika prvních kapitolách se seznámíme s hlavními hrdiny, přáteli i nepříteli, poodhalíme tajemství Kamene Mudrců a teprve pak si uvědomíme, že původně docela jednoduchý děj se začal skoro až nepochopitelným způsobem rozrůstat a odvíjet směrem, ktetý byste vůbec nečekali (obzvláště pokud jste nejprve sledovali seriál :-)). Postupem čas se začínají odhalovat temné machinace homunkulů, které prorůstají i armádou, a člověk pomalu přestává s jistotou vědět, komu může věřit a komu ne. A štěstí pomalu odvrací od hlavních hrdinů svou tvář.
Děj seriálu (a některé motivy) sice částečně z mangy vycházel, avšak navzdory několika shodným momentům, hlavně ze začátku, se komiks FMA od anime radikálně odlišuje. Zatímco animovaná televizní série (+ film) to hraje hlavně na lidské city - v některých momentech je vážně až moc dojemná a sentimentální, taky je tam neuvěřitelná spousta rozkošných holčiček (většinou v nesnázích) s velkýma, zvlhlýma očima, které se na oba bratry vyloženě lepí a kromě nich doslova nutí i diváka, aby s těmi chuděrami soucítil.
To manga si na laciný sentiment rozhodně nepotrpí. Je spíše strohá, realističtější, víc tvrdší (dá se říct i násilnější) a mnohé dějové zvraty se vyvíjejí úplně jinak. A řekla bych že daleko víc nečekaně a překvapivě. Původně celkem paralelní děj se začal výrazně odlišovat krátce po zjištění tajných experimentů v Laboratoři 5 a jedinou spojnicí v dalším dění byl asi jenom ten Kámen Mudrců, který se v seriálu i manze všichni snaží tak zoufale najít/získat/vyrobit, i když důvody jsou úplně jiné.
Ale aby to nevypadalo, že je Arakawa nějaká necita, třebaže holčiček s velkými kukadly je tady rozhodně méně, musím přiznat, že i v manze se najdou určité rozhodně emotivní motivy. Ač vyloženě nehýří poněkud přehnaným emočním potenciálem, jako tomu bylo v seriálu, určité okamžiky překvapivě dokáží vzít za srdce. Jedná se tu obzvláště o chvíle, kdy se bratři a Winry se zpožděním konečně dozví o Hughesově smrti. Nebo když si všichni - včetně mě - mysleli, že Maria Ross je mrtvá. A co se týče nějakých těch milostných záležitostí, tak vztah mezi Winry a Edem začíná dostávat tak trochu "podezřelé" rysy :-).
Samozřejmě se nedomnívám, že by snad seriál byl zbytečný. Naopak, podle mého ještě zvýšil osobnost a personalitu většiny hrdinů mangy - rozhodně se mi teď celý komiks čte dvakrát lépe, když si u toho představím hlasy filmových postav (japonské podotýkám - anglický dabing byl sice docela kvalitní, ale originální verze mi díky barvitým hlasům přišla dvojnásobně zábavná). Připouštím, že asi nikdy nezapomenu na seriálovou scénu, kdy natěšená Winry vrtí zadkem ve chvíli, kdy je sama s Edovými hodinkami a touží je samozřejmě rozebrat, byť k ničemu takovému v manze nedošlo :-).
Ale přesto mangu beru asi daleko víc vážně a rozhodně v současné době patří k mému nejoblíbenějšímu čtivu. Narozdíl od seriálu se sice manga stále kreslí a píše, takže jsem čím-dál-tím-víc napjatá, jak to vlastně všechno dopadne, a hlavně, kdy to dopadne, protože nejsem zrovna dvakrát trpělivý člověk. Zatím jsem skončila 56. kapitolou, ale mám už i další do 65.! Díky za to!
No nic. Popojedem.
Renkinjutsu a rentanjutsu - dva druhy alchymie
Jedna z podstatných změn oproti anime je existence (nejméně) dvou druhů alchymie. Klasické, používané v Amestris a západních zemích a nazývané renkinjutsu (z čehož je vlastně odvozen celý japonský název) a alchymie z Xingu (vyslovuje se nejspíš "šing" nebo "šin"), východní země připomínající Čínu, kde se jí říká rentanjutsu, což je něco jako lékařství nebo léčitelství.
Východní alchymie nejspíš funguje na jiné bázi, než západní, protože v určitém klíčovém momentu děje, kdy místní alchymisté - včetně Eda a Ala - nedokáží vůbec transmutovat, níže popisovaná holčička z Xingu to bez problému dokáže. Stejně tak Scar, jehož tetování nečekaně kombinuje oba druhy alchymie. Podle výroku Scarova bratra, alchymie z Xingu závisí na síle nazývané "Lungmei", která by měla vycházet ze země.

Curse of Golden Flower-trailer 2

6. prosince 2006 v 18:28 | Ája |  Filmy
Tentokrát jsem to (k mému) údivu viděla. Počítač se nějak rozšoupl :) No, nevím, jak ten předchozí, ovšem tenhle trailer vypadá dost slibně. Skvělé bojové scény, úžasná kamera a barvy a nepochybně i slušné herecké výkony. Ten film musím vidět! Jen kdybych sehnala někoho, kdo by na něj se mnou šel...Ach jo. Předpokládám ovšem, že se nikdo takový nenajde. T_T Nezbývá mi tedy nic jiného, než si úžívat úžasnou ukázku. Tady ji máte:
P.S. To oblečení vypadá úžasně. Tomu, kdo ho navrhl, bych dala Oscara! :D

Konničiwa

4. prosince 2006 v 19:20 | Ája |  Nezařaditelné
Velmi se gomennasai za to, že se blogu dostatečně nevěnuji a neaktualizuji ho dostatečně často. Ale rozjela jsem další projekt. Tentokrát se zkouším naučit html. Kdybyste někdo měl zájem, lookněte sem, a posuďte, jak mi to zatím jde. Řekla bych, že na začátečníka dobrý, ne? Jestli někdo víte, jak se nastaví menu, tak se mi ozvěte. Zatím jsem se to nenaučila :D