Říjen 2006

Alchymie

31. října 2006 v 15:45 | Tanaka Taher‘ai |  Fullmetal Alchemist
Alchymie
 • Definice alchymie říká, že je to staré umění, které se rozvíjelo někdy v době středověku. Alchymisté bádali nad opravdu důležitými věcmi - hlavně, jak z obyčejných běžných kovů vyrobit stříbro a hlavně zlato (to u nás se zásadně vyrábělo ze švestek). Také hledali univerzální lék na nemoci, kterým měl být takzvaný Kámen Mudrců. I když výsledky středověkých alchymistů byly přinejmenším sporné, položili základ dnešní vědě, obzvláště chemii.
 • Ve FMA alchymie funguje běžně a stejně tak často je využívána. Ovšem existují jistá pravidla a tabu. Alchymisté nesmí měnit věci ve zlato a ze všeho nejvíc mají zakázanou lidskou transmutaci, vzhledem k tomu, že ji ještě nikdo nikdy nedokázal provést správně a důsledky byly pokaždé strašlivé.
Zákony
 • Nejdůležitějším pravidlem alchymie je Zákon o zachování hmoty. Říká se mu také Rovnocenná výměna. Sám Alphonse na začátku každého dílu (Do doby než získají Kámen Mudrců, pak se úvodní věta změní.) říká: "Lidé nemohou něco získat, aniž by za to něco neobětovali. Abys cokoli získal, musíš vložit něco stejné hodnoty. Tak zní zákon Rovnocenné výměny. Tehdy jsme věřili, že se tím řídí celý svět…"
 • Stručně - když chceš něco získat, musíš něco dát na oplátku. I kdyby to měla být noha nebo ruka…
Flamelův had
 • Znak hada na kříži s okřídlenou korunkou nad hlavou symbolizuje umění alchymie a nazývá se Flamelův had. Nicolas Flamel žil v letech 1330 - 1418 v Paříži a zabýval se - kromě toho, že byl prodejce knih - alchymií. A pokud je vám toto jméno povědomé, pak vězte, že je to stejný chlapík, jehož Kámen Mudrců se v prvním díle Harryho Pottera snažil ukrást zlotřilý padouch Voldemort. Takže je jen na vás, jestli uvěříte, že Flamel skutečně zemřel v roce 1418… :-)
 • Znak Flamelova hada se ve FMA objevuje relativně často. Ed ho má na plášti. Al na rameni a Izumi vytetován na hrudi.
Kámen Mudrců
 • Též zvaný Elixír života. Podle všeho to nemusel být jen kámen jako takový, ale také tekutina nebo prášek. Měl být něco jako univerzální všelék.
 • Když opět nadhodím Harryho Pottera a srovnám ho s FMA, i zde je Kámen Mudrců prezentován jako symbol nesmrtelnosti, ale také neomezených možností. S pomocí kamene se dají obejít základní alchymistická pravidla a lze vrátit člověku život. Po Kameni pátralo před Edem a Alem mnoho osob, ale většině z nich se podařilo vyvinout pouze základní složku Kamene, Rudou vodu, nebo nedokonalý kámen, který se po několika použitích rozpadl.
 • Jediný, kdo znal pravou podstatu Kamene, byl doktor Marcoh, alchymista který kvůli nadměrnému násilí zběhl z armády a skrýval se. Ed s Alem nakonec nalezli jeho zápisky, jenže k jejich zděšení bylo k výrobě pravého Kamene třeba mnoho lidských životů. Kámen nakonec stvořil Scar a cíleně na něj obětoval vojáky obléhající město Liore. Bohužel ho vytvořil přímo v Alphonsovi.
Transmutační kruh
 • Aby alchymisté mohli přetvářet věci na jiné, potřebují k tomuto účelu transmutační kruh. Výjimkou byl Edward a jeho učitelka Izumi, kteří poté, co spatřili Bránu a poznali Pravdu, dokázali kruh nahradit pouze spojením rukou. V komiksu to dokázal i Alphonse, který si vzpomněl na své zážitky před Branou.
 • Ostatní alchymisté měli své kruhy pořád při sobě - Roy Mustang na speciálně vytvořené rukavici, která mu umožňovala kdykoliv stvořit jiskru a udržet oheň (pokud nepršelo :-)), Alex Louis Armstrong na svých boxerech nebo Kimbley přímo na svých dlaních.
Brána
 • Dělí Amestris od světa technologie a válek, kde podle všeho každá smrt znamená energii, která se na druhé straně použije jako alchymie. V druhém světě alchymie neexistuje.
 • Ed se poprvé dostal zpátky z druhého světa proto, že tělo jeho protějšku zahynulo a jeho vlastní tělo zůstalo trčet v Bráně, takže když smrt uvolnila jeho duši, mohl se opět sjednotit s vlastním tělem a vrátit zpět.
Homunkulus
 • Definice homunkula zní, že je to za pomocí alchymie uměle vytvořená lidská bytost. V seriálu se jedná hlavně o tenhle koncept - za každou nepovedenou transmutaci člověka, vzniká homunkulus. Jak už jsem se zmiňovala, je jich celkem sedm, jako hříchů, jejichž jména také nosí. A poznat je lze podle znamení Urobora (had/drak pojídající vlastní ocas, symbol nekonečna), který mají na různých částech těla.
 • Jsou také téměř nezničitelní od chvíle, když pozřou červené kameny. Jediný způsob, jak je zničit, je mít u sebe něco z těla původní osoby, ze které byli vyrobeni, a přivést je k pečetícímu transmutačnímu kruhu. Ve chvíli, kdy vyzvrátí rudé kameny, se stávají smrtelnými.
 • Homunkukulové hledají Kámen Mudrců pro svou paní, v domnění, že jim s jeho pomocí vrátí jejich lidství, ovšem ona ho potřebuje pro sebe, aby opět mohla přenést svou duši do nového těla.
Chiméry
 • Alchymií spojené lidské osoby a zvířata. V laboratoři 5 je vyvíjeli pro vojenské účely.
 • Původní chiméra, ta naše - pocházející z řecké mytologie, byla stvůra s hlavou lva a kozy na jediném těle a místo ocasu měla hada s dračí tlamou. Měla neskutečnou sílu a ze všech svých tří tlam chrlila na protivníky oheň. Podle pověsti ji zničil hrdina Bellerofontés, kterému se k ní podařilo dostat na okřídleném koni Pegasovi a z bezpečné výšky ji skolil několika výstřely z luku.

Eragon- 3. trailer

31. října 2006 v 15:39 | Ája |  Filmy
Vánoce se blíží a s nimi i premiéra filmu Eragon. Proto se objevil v pořadí již 3. oficiální trailer. Ještě delší. Čímž mě ještě víc vyděsil! :) Ty počítačové triky vyppadají dost podivuhodně a chudinka Safira mi připomíná křížence leguána a plyšového medvídka. :)
Odkaz zde

Fullmetal Alchemist - Hagane no Renkinjutsushi- úvod

25. října 2006 v 17:13 | Tanaka Taher‘ai |  Fullmetal Alchemist
Sice jsem začínala se stejnojmennou mangou, ale nedávno se mi poštěstilo spatřit všech jedenapadesát dílů (+ film) japonského animovaného fantasy seriálu, který mě překvapivě chytil natolik, že při psaní tohoto článku poslouchám písně nazpívané osobami, které v seriálu dabovaly hlavní postavy :-).
A o čem že to vlastně je? Představte si zemi, kde věda a technika - byť i ta se najde - je až na druhém místě. Na tom prvním stojí alchymie. Svět leží u nohou těm nadaným a s její pomocí mohou dokázat vše. Nebo téměř vše. Jedna věc je striktně zakázaná - transmutace člověka…
* * *
Bratři Edward a Alphonse Elricovi (na začátku 11 a 10 let :-)) mají talent pro alchymii, který zdědili po svém otci Hohenheimovi, který ovšem rodinu bez udání důvodu opustil, když byli oba ještě velmi malí, za což ho Ed velmi nenávidí. Po smrti jejich matky se Edward rozhodne pro zakázaný čin - stvoření člověka. Chlapci tak chtějí vrátit svou matku do života.
Ovšem transmutace i přes všechny přípravy neproběhne tak, jak by měla. Edovi to utrhne levou nohu a Al zmizí úplně celý. Aby mladšího brášku zachránil, obětuje Ed ještě pravou ruku a Alovu duši zachytí pomocí krevní pečeti ve starém brnění, které se jako jediné nachází na dosah. Když Alphonse procitne ve svém novém kovovém těle, jeho první pohled patří těžce krvácejícímu bratrovi. Rychle ho odnese k Pinako, babičce jejich kamarádky Winry, která jeho rány ošetří.
Nepřímým svědkem celé záležitosti jeho kromě Pinako ještě někdo. Podplukovník Roy Mustang (sám alchymista), který je udiven talentem chlapců. Navrhuje, aby se Ed stal Státním Alchymistou. A Edward, poté co se uzdraví a Pinako s Winry mu nahradí ztracené končetiny automailem, vyráží s Aphonsem do Central City, kde je ústředí vojska. Jako Státní Alchymista totiž bude mít lepší možnosti zjistit, jak vrátit bratrovi ztracené tělo…
* * *
Na začátek musím říct, že jsem hodně zaujatá, protože japonské seriály a filmy zbožnuju už hodně dlouho, třebaže u nás se s výtvory lidiček z téhle ostrovní říše setkáváme jen velmi zřídka a pokud ano, tak jde většinou nějaký podprůměrný projekt. Svého času jsem vůbec nechápala, co ty děcka vlastně vidí na těch Pokémonech. Osobně jsem viděla jeden díl a to ještě ne celý, protože jsem to po deseti minutách klasifikovala jako imbecilitu první třídy, ale někomu se to asi líbí - vyvracet jim to nebudu.
Já jsem naštěstí vyrostla na skvělém japonském Čaroději ze země Oz, viděla jsem také seriálovou Malenku, která sice neměla s původní Andersenovou pohádkou kromě miniaturní hlavní hrdinky nic společného, zato se vyznačovala velkou dávnou originality, která naštěstí Japoncům nikdy nechyběla. Dokonce jsem měla tu čest vidět animovaný seriál o Tomovi Sawyerovi a Huckovi Finnovi. Mark Twain se asi převracel v hrobě, ale přiznávám, že jsem se u toho docela bavila.
A to ani nemluvím o Mononoke, Cestě do fantazie nebo Naushice z Větrného údolí. První dva jmenované počiny jsou sice k vidění v našich krajích, ale co ty ostatní filmy nebo seriály? Některé se občas objeví na dětských kanálech (koncem srpna jsem akorát viděla na Jetixu Shaman Kinga), jiné chytíte z německé nebo rakouské televize (popřípadě z polské, jako já), ale ve své podstatě v Čechách o kvalitní japonská díla nezavadíte. Nanejvýš ještě tak o anime vložku o O-Ren Ishii z filmu Kill Bill:-D
Nebudu popisovat, jak jsem k seriálu přišla, protože to každý nejspíš chápe. Sice ten způsob není zrovna dvakrát korektní záležitostí, ale co se dá dělat, určitě mi v tomhle dáte za pravdu. Jsem si jistá, že kdyby se našla televize, která by Fullmetal Alchemist odvysílala, určitě by si své příznivce získal, tak jako si získal mě. Třebaže většina animované produkce vytvořená na motivy nějaké mangy, ztrácí svým převedením do filmového stavu něco ze své osobnosti, protože je většinou přizpůsobena nižší věkové kategorii, v mnoha případech zůstává toho "kouzla" ještě dost.
Fullmetal Alchemist (i když správně anglicky by název měl znít Full Metal Alchemist, protože slovo Fullmetal jako takové anglicky neexistuje :-)) je vlastně animované akční fantasy, akorát klasickou magii nahradila alchymie, i když je to ve své podstatě téměř totéž. Alchymie jako taková se zde většinou neprovádí s křivulemi a zkumavkami někde v zatuchlé laboratoři, ale dalo by se říci, že velmi často plní funkci bojové disciplíny - hlavními uživateli jsou totiž převážně Státní Alchymisté, skupina těsně přidružená k vojsku. Jako takoví mohou na náklady armády provádět své výzkumy, zato v případě války jsou povoláni do boje a musí používat své schopnosti proti jiným lidem.
Edward se přidal k armádě z jediného prostého důvodu. Pátrá po Kameni Mudrců, který převrací zákony alchymie naruby, takže by mohl vrátit sobě ruku a nohu a hlavně Alovi jeho ztracené tělo, aniž by opět musel některý z nich něco obětovat. Nejsilnější (přitom občas i nejkomičtější) na celém příběhu je právě vztah obou bratrů. Energie divokého a prchlivého Eda stavěná proti klidu a nesmělosti introvertního Alphonse.
Ostatní postavy jsou rovněž vykresleny docela sympaticky (a některé zase nesympaticky). Plukovník (v průběhu děje byl povýšen) Roy Mustang - na první pohled floutek, kterého zajímají pouze ženy a kariéra, se chce ve skutečnosti stát Vůdcem proto, že má pocit, že by jako vůdce dokázal mnohé změnit. Jeho pobočnice Riza Hawkey, je přesně ten typ ženy-vojačky, která nikdy nepřizná, co cítí, protože se jedná o jejího nadřízeného, a tak ho aspoň chrání, jak nejlépe umí.
Další v řadě byl mohla být nemocná alchymistka Izumi Curtis, učitelka obou chlapců, navzdory jejímž zákazům se oba pokusili o lidskou transmutaci. Izumi dobře věděla, proč je stvoření lidské bytosti pomocí alchymie zakázané, protože kdysi udělala stejnou chybu jako Edward s Alphonsem a zaplatila za ni svým zdravím. Pak je tu Dante, která za každou cenu touží po nesmrtelnosti, i Hohenheim, který s ní jistou dobu sdílel stejný sen, než potkal Trishu a uvědomil si, že skutečná nesmrtelnost neleží v neustálém přemisťování vlastní duše do uloupených lidských těl.
O tajemnost celého příběhu (a taky trochu násilničtější ražení) se zasloužila sedma homunkulů, tajemných bytostí lidského vzezření, které vznikly při nepovedené lidské transmutaci. Navzdory tomu, že mají spoustu vlastností a schopností, které obyčejní smrtelníci nemají, homunkulové touží po jediném - stát se opět lidmi. Jaká je tahle banda zač, svědčí i fakt, že nosí jména sedmi smrtelných hříchů - Pride, Envy, Lust, Sloth, Gluttony, Greed a Wrath.
Tvůrci vsadili hodně na city, a tak si tu a tam přidali pár charakterů, které by měly v divákovi probudit přinejmenším dojetí, když už to není rovnou soucit. Dokonce i Scar se ukázal svým způsobem v jádru jako dobrák, když pomáhal Alovi zachránit malého ishbalského sirotka. Za srdce mají chytit i bratři Russell a Fletcher, kteří se jednu dobu vydávají za Elricovy, aby mohli pokračovat ve výzkumu svého otce. Al a Fletcher se ihned spřátelí díky jakémusi poutu "mladších bratrů". Větší roli má ke konci i Rose, dívka z prvních dvou epizod, která je v pozdějším dění znásilněna vojáky a z prožitého traumatu přijde na nějakou dobu o hlas. Její dítě se pak stane klíčem k otevření Brány. Zbylé postavy mají aspoň hodnotu komickou.
Teď se asi divíte, co tu píšu o komické hodnotě, když výše jsem psala, že Fullmetal Alchemist je akční fantasy. Ano, je a za tím si stojím, ovšem v některých momentech se tváří i jako komedie, skoro až fraška. Tady vidíte, že ti Japonci jsou opravdu všestranní :-). Asi nedokážu přesně říct, co mě na seriálu tak chytilo, ale rozhodně to kromě zajímavého a originálního děje a sympatických postav byl právě i humor. Občas pořádně praštěný.
Vztekající se Edward (to ty neustálé narážky na jeho výšku!) byl doslova pastvou pro oči, děsně mě bavil i Maes Hughes. Sice nenápadně podporuje svého kamaráda Mustanga, ovšem na druhou stranu neumí mluvit o ničem jiném než o své dcerce. Neustále ukazuje její fotky všem, kteří už je viděli aspoň stokrát. Nejhůř na něj doplatí knihomol Sheska, která má tu smůlu, že je k němu přidělena, a tak maká jak šroub a když si chudák potřebuje dáchnout, musí místo toho koukat na fotky tříleté Elisie Hughesové v plavečkách…
Občas přijde na řadu kulturista major Armstrong za jakékoliv příležitosti obnažující se své svaly, protože pouhý pohled na ně, podle něj vyřeší veškeré problémy. To jsem smíchy málem brečela pokaždé, když ze sebe serval uniformu a jal se předvádět svou úctyhodnou muskulaturu, kterážto scéna byla dovedena k dokonalosti ve chvíli, kdy to udělal před řezníkem Sigem Curtisem (druhý takový vazbič, byť poněkud tělnatější), načež ten ze sebe strhl tričko a oba dva už na sebe vlnili svým svalstvem a k žádnému předpokládanému souboji vůbec nedošlo.
Pak je tu Jean Havoc se smůlou na holky a věčným nedopalkem v puse a jeho kolegové Breda a Fuery, kteří občas zaperlí docela dobrou hláškou. Jednou se dokonce tvůrci asi nechali unést a vytvořili díl pouze s Mustangem a jeho vojáky, který zcela vybočoval z řady a měl několik částí s vtipnou pointou. Patřil tam například příběh, jak si Havoc hledá holku (protože každou mu vždycky přebral Roy) a major Armstrong mu nabídne svoji sestru (jaká ta holka asi je, když major vpadá jako chodící ledoborec), nebo záhada třináctého skladiště, kde mělo údajně strašit a na inkriminovaném místě se našly zahrabané kosti. Půlka štábu měla naděláno v kalhotách, kdože jim tam asi vraždil, a pak si klidně přiběhne Black Hayate, rozkošný to čoklík Rizy Hawkeye, a s vrtícím ocáskem si vezme svou kostičku a odkráčí pryč :-).
Tu a tam byla dokonce do seriálu zařazena hláška, která nebyla přímo v ději komiksu, ale v krátkých stripech na konci - například, když se Mustang nechá slyšet, že až on bude Vůdcem, tak budou všechny holky v armádě nosit minisukně, za což mu Havoc vděčně začne objímat nohy. Některé pasáže z komiksu byly zase na druhou stranu v seriálu provedeny úplně jinak a také časově byly některé události přehozeny, což se občas podepsalo na kontinuitě, obzvláště mi to přišlo trochu zmatené v místě týkajícím se Hughesovy smrti a faktu, jak se Envy pořád proměňoval v Bradleyho, ale zatím nemůžu říct, že by mě to nějak výrazně rozhodilo - obzvláště, když už nikdo jiný nezemřel ani neutrpěl zdravotní újmu, jako se to v manze stalo třeba Marii Ross nebo Havocovi…
Autoři a scénáristé se vůbec předlohy nijak zvlášť věrně nedrželi. Řezník Barry si odbyl svou premiéru, když v Centralu zajal Winry, na Claru (Psiren) jsem (zatím!) v komiksu nenarazila, stejně tak na Lyru či Dante, zatímco kluk Ling ze země připomínající naši Čínu, se zase pro změnu neobjevil v seriálu a přitom se domnívám, že bude v dalším dění určitě důležitý (jinak by ho tam Hiromu Arakawa přece určitě nedával :-)).
Opravdu nebudu zacházet do extrému, když jsem to vážně ještě nedočetla. I když teď už asi budu muset, protože mě vážně zajímá, jak moc se od sebe seriál a manga budou lišit, stačilo mi vidět rozdíl mezi komiksem a seriálem Shaman King, o kterém možná napíšu příště…
* * *
A teď přijdou nějaké zajímavosti ze seriálu a popis postav. Pro ty, kteří neviděli ani kousek, upozorňuju, že tam prozrazuju i nějaké pointy, takže číst pouze na vlastní riziko, že se připravíte o překvapení.

Nová rubrika

25. října 2006 v 17:12 | Ája |  Fullmetal Alchemist
Tahle nová rubrika byla vytvořena kvůli Tanace Taher'ai, která dokázala o Fullmetal Alchimist napsat úctyhodných 25 stránek. Klaním se! :) Když jsem tě prosila o článek, neměla jsem na mysli román, nicméně jsi ÚŽASNÁ!!!!! Díky, díky, díky. Celé tvé dílo se tu bude objevovat po kouskách, ať mám něco do zálohy! :) Tohle je úžasné... [Sedí a hledí s otevřenou pusou. Nemůže tomu uvěřit.]

Gackt- Last song piano version

25. října 2006 v 17:04 | Ája |  Hudba
Poslední dobou mám depku, a abych měla ještě větší, poslouchám tohle:
Je to záznam z koncertu, kde zpíval Gackt Píseň Last Song na živo a hrál přitom na piano. Pokud si to dobře pamatuji, v originální Last Song piano nebylo, ale myslím, že tohle je hezčí. Mnohem hezčí a o hodně víc smutnější. Bohužel kvalita není nejlepší, páč je to z YouTube.com. Vždyť to znáte, ne?
A tady je klasický Last Song s anglickými titulkami:
Přejí příjemný poslech. Třeba nás na světě bude s depkami víc... :)

Ach jo...

20. října 2006 v 17:24 | Ája |  O mně
A ještě jednou ach jo... Znáte ten pocit, kdy víte, že máte málo času, ale nemůžete s tím nic dělat? Já jo. Dostala jsem zajímavý nápad- půjdu na uměleckou školu! No není úžasný? Odpoveď je-není. Neumím kreslit, ani malovat, prostě vůbec nic. Jenže na gymnázium mě taky nevezmou. Neudělám přímačky. A tak mi nezbývá nic jiného, než kreslit a trénovat, kreslit a trénovat. Nejhorší je, že na tu školu na kterou chci se hlásí vždy okolo 30 děcek a oni berou jen deset. Drsný, ne? Docela jo. Šance, že bych se tam dostala je dóóóóóst nízká. Jenže já na gympl nechci. Jen se šprtat, to není můj styl. Co mi radíte Vy? Co mám dělat? Říká se, že Hodonínský gympl je jeden z nejhorších, ale já nevím, jestli je to pravda. Jenže na té umělecké škole je prý zase hrozná tělocvikářka. Bože! Jak já nesnáším tělesnou výchovu! Brrr. Nejradši bych zůstala na týhle praštěný základce. Tady je pokoj. Na Stíhačku, Snapea v sukni i jiné šílené učitele jsem si zvykla, tak proč to pořád měnit. Řekla bych, že vybírat si v 15 letech je dost brzo. A ještě k tomu ten pitomý zákon, že si můžu vybrat jen jednu školu. Ukamenujte někdo tu Buzkovou!!!!! Nevím, kdo vymyslel takovouhle hovadinu, ale kdybych ho znala, něco bych mu řekla. Hezky od plic. Bože je nám patnáct! Jak se máme rozhodnout o své budouctnosti? Buď skončit na gymplu, kde se z nás stanou tupá stvoření s vymytými mozky, nebo na učňáku, kde potom neseženeme práci. Kolik je kuchařů, číšníků a zedníků? Na ty úžasné školy se dostane pouze hrstka vyvolených. Buď mají peníze nebo jsou geniální! Ale co si máme počít my, jenž žádnou touto věci neoplýváme? Někdy si říkám, že skočit pod vlak by bylo lepší...

Gackt

14. října 2006 v 12:10 | Ája |  Hudba
Když už jsem u toho...... tady je pár linků na nějaká Gacktova videa:
Klipy
Mizerable 49.6 Mb
Vanilla 43.8 Mb
Redemption 84.8 Mb (Tohle mě trochu zklamalo. Myslela jsem, že když je to tak velký, bude to mít i dobrou kvalitu, bohužel, zvuk je o asi 3 sekundy dopředu, což docela kazí zážitek. Ale je to mnohem lepší než to video z YouTube.com :)
Blbosti
Weather Man- část 1 2.87 Mb část 2 2.52 Mb
Melomix 531 Kb (Velmi zábavné! Gacktovo vyzvánění na mobil)
Making of...
Živě
TV pořady
Hey!Hey!Hey!-Yelling F**k 3.55 Mb (Jak Gackt řval F**k :)
Utaban-Crotch split 8.45 Mb (Velmi zábavné a krapet neuvěřitelné. Gackt ukazuje svou pružnost a ohebnost. :) Chudák moderátor)
Special
Oricon Style-Happy 2006 from Gackt (Je tááááááááááááák sladkej :)

Gackt, obrázky

14. října 2006 v 11:30 | Ája |  Takové blbůstky
Prostě si nemůžu pomoct. :)
Ten uprostřed je z Final Fantasy 8. Prý byl vytvořen podle Gackta, ale tato "zpravá" není nejspíš pravdivá, protože Gacktovo jméno nebylo uvedeno v titulcích .
Tak s touhle krávou prý chodí. Doufám, že to není pravda a já to jen špatně přeložila, což je asi pravděpodobnější a ti dva spolu jen něco nazpívali...i tak se k sobě nehodí! :)

Úžasná zeměplocha 4- Mort

11. října 2006 v 19:50 | Ivana |  Knihy
ÚŽASNÁ ZEMEPLOCHA 4 - MORT
Smrť si skôr či neskôr nájde každého. Aj Morta - svojho nového učňa :)
A Mortovi je veru všeliako, keď mu kostra, s modrými svetielkami namiesto očí, v čiernom plášti a na bielom koni ponúka prácu.
Je pravda, že i když je zeměplošský Smrť, jak sám říká, antropomorfní personifikace, dávno už přestal používat tradičního koně-kostlivce, protože už ho unavovalo neustále cestou zastavovat a přidělávat mu drátem jednotlivé kousky, které z něj opadávaly.
SMRŤ
Vidia ho iba mágovia, deti a mačky, ktoré k "smrti" ( :D ) miluje. A Smrť hovorí TAKTO. Jeho hlas znie, ako keď sa o seba tlčú kamenné dosky. A práve tento Smrť si hľadá učňa. A vyberie si Morta.
A ten už na prvej svojej vážnej ceste za prácou zachráni život (neobyčajne peknej) princeznej Keli, čím sa veci pekne skompikujú.
Bez obalu řečeno, vesmír věděl, že Keli je mrtvá, a neobyčejně ho překvapilo, když nepřestala chodit a dýchat.
"Zdá se, že se zvrtlo něco velice důležitého, víte. Vy jste podle všech ukazatelů v pravém slova smyslu mrtvá, jenže ve skutečnosti nejste. Chci říct, že karty si myslí, že jste mrtvá. Linie života, kterou máte na dlani, si myslí, že jste mrtvá. Všechno a každý si myslí, že jste mrtvá."
A tak sa Mort, spolu s Smrťovou nevlastnou dcérou Ysabell a kuchárom Albertom pokúšajú všetko napraviť. Skôr ako Smrť, ktorý si užíva neočakávaného voľna, hádžuc do seba jeden silne alkoholický nápoj za druhým niečo dozvie. No z Morta sa pomaly stáva nový Smrť ... A pokiaľ sa všetky problémy vyriešia, stane sa veľa, veľa vecí :)

Lidská blbost

9. října 2006 v 19:13 | Ája |  O mně
Tento článek se týká mě, a jde o blbost mou...Už jste někdy měli kredit: -504,45,- Kč? Já ano. A to díky mé obrovské blbosti... Dostala jsem k narozeninám nový mobil (Jupí!), ale nemohla jsem na něm nastavit WAP a MMS (Některé věci mi stále ještě nefungují.). Když se mi to po třech dnech podařilo, celá nadšená jsem šla na internet. Nepobila jsem tam dlouho, snad jen několik málo minut. Já hloupá jsem si myslela, že ZAS TAK DRAHÉ to být nemůže. Jak velké bylo mé překvapení, když mi došel účet na 71.45,- Kč. To jsem byla ještě klidná. Chtěla jsem si stejně koupit nový kredit. Když ovšem takovýhle účtů došlo více než pět, nebyla jsem schopna ani nadávat. Spíš jsem se smála. Ano, smála jsem se své vlastní blbé blbosti. Jsem si jistá, že tohle už víckrát neudělám! Na aktivování sim karty padlo celé mé měsíční kapesné...